ماهیت استخاره ۱۳۹۹/۱۰/۲۸ - ۹۷۵ بازدید

سلام استخاره چیزخوبی هست یابد؟

«استخاره» در لغت به معناى «طلب خیر نمودن از خداوند» است; خداوندى که جهان آفرینش در قبضه قدرت اوست، آفریدگارى که سرنوشت تمام موجودات جهان از او سرچشمه مى گیرد و مى تواند بنده خود را با نیکی ها رهبرى نماید.
هنگامى که انسان مى خواهد کارى را انجام دهد لازم است با نهایت دقّت و توجّه، تمام مقدّمات کار را تا آن جا که ممکن است فراهم سازد و از آنچه موجب ضرر و زیان است بپرهیزد، سپس از صمیم قلب از خداوند بخواهد او را در این راه موفّق کند و نفع و خیر نصیب او سازد. خلاصه این که، وقتى انسان دست به یک کار بزرگ مى زند و سرانجام کار روشن نیست، پس از انجام کارهاى لازم که در پیشرفت او دخالت دارد، باید در این حال خدا را بخواند، و از او بطلبد که وى را در این کار از هر نظر پیروز گرداند و او را در رسیدن به مقصود رهنمون گردد.
اینکه انسان پس از استمداد از عقل و فکر خود و مشورت با اشخاص مطلع، تمام درها را به روى خود بسته دیده است و از صمیم قلب و با خلوص تمام از پروردگار خود مى خواهد او را از این راه به آنچه صلاح در آن است ـ اعم از فعل و ترک ـ راهنمایى بفرماید قطعاً کار خوبی است. فرض کنیم این شخص متحیّر استخاره نکند آیا مى تواند خود را از یکى از انجام فعل و ترک باز دارد؟ بطور مسلّم نه، بالاخره در این موقع یا آن کار مورد نظر را انجام مى دهد، یا انجام نمى دهد. چه بهتر که در این حالت، در انتخاب یکى از دو طرف، توجّهى قلبى به خدا پیدا کند و از او بخواهد که آنچه مصلحت است براى او از طریق استخاره معیّن فرماید. مسلّماً به هنگام انتخاب آن ـ از این راه ـ با قاطعیّت و اطمینان بیشترى به راه خود ادامه مى دهد و آن نیز در پیروزى او مؤثر است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
بالاخره خوب است یا بد!؟
بقول کسروی: چند نفر عالم دینی بیایند و بگویند دین این است !و باقی را بگذارند کنار و از پیچ و تاب مساعل بپرهیزید ! ولی کسروی نمیدانست ک نقطه قوت مذهب همانا پیچ و خم های گمراه کننده اش است
پرسمان
سلام علیکم، با احترام به دیدگاه شما خواننده گرامی، اصطلاحاً گفته می شود استخاره بعد از استشاره است. به عبارت دیگر، اگر انسان با تحقیق و مشورت با افراد مؤمن و اهل فن به ترجیح بر تصمیم رسید (اانجام یا ترک) بهتر است به سخن متخصصان مؤمن گوش کرده و عمل نماید و اگر بعد از این همه تحقیق و مشورت همچنان تردید دارد می تواند استخاره کند.
باید بدانیم استخاره عمل به استخاره واجب نیست ولی بهتر است خلاف آن عمل نشود و استخاره برای بر طرف کردن تردید و حیرت فعلی و الآن ماست و نباید در برخی موضوعات تخصصی مانند امورات پزشکی و ... که پزشک متخصص حاذق و مؤمن نظر داده است، استخاره گرفت، همچنین استخاره نباید موجب تردید و شک جدیدی در ما شود و در موضوعی فقط یکبار استخاره گرفته شود مگر آن که موضوع و شرایط آن تغییر کرده باشد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.