ماه رمضان و ظهور ۱۳۹۸/۱۲/۲۰ - ۱۲۶۳ بازدید

سلام وقت بخیر.
میخوام بدونم مطلبی که راجع به دوره آخر و الزمان داره نشر پیدا میکنه راسته که میگن تو ماه رمضان آخرالزمان میشه.

ما الان در آخرالزمان هستیم و تفاوتی هم ندارد که کدام ماه باشد! اما مساله مهم در در روایات اسلامی برای این دوران، نشانه‌هایی بیان شده است که به نشانه‌های آخرالزمان معروف است که در واقع بخشی از آنها مربوط به ظهور امام زمان است. در واقع ظهور در بخش انتهایی آخرالزمان روی خواهد داد. ظهور موعود به قیامت تشبیه شده است، زیرا همچنان که قیامت علائمی دارد (اشراط الساعه)، ظهور موعود نیز دارای نشانه‌هایی است که قبل از آن رخ می‌دهند. در بعضی از کتاب‌ها این نشانه‌ها از آن رو که رویدادهای مهم عصر ظهور هستند، به علائم ظهور معروف شده‌اند. برخی از این نشانه‌ها عبارتند از: خروج سفیانی ظهور سید حسنی، اختلاف بنی عباس در مُلک و ریاست کسوف خورشید در نیمه ماه رمضان و خسوف ماه در پایان آن طلوع خورشید از مغرب قتل نفس زکیه خرابی مسجد کوفه، خروج یمانی، حلال شمرده شدن خون و مال مردم خروج دجّال که در روایات اسلامی آمده است که وی چهل روز در زمین درنگ می‌کند و بسیاری از افراد سست ایمان به او می‌گرایند و این به علت کارهای خارق العاده‌ای است که انجام می‌دهد. پدید آمدن جنگ‌ها و کشتارها و از میان رفتن نشانه‌های حق ظهور فسادهای بزرگ در دنیا ناقص شدن عقول مردم زیاد شدن هرج و مرج و سست شدن ایمان مردم قرار گرفتن افراد نالایق در مدیریت جامعه، اطاعت مرد از همسر خویش، بزرگ شمردن مال دنیا، عدم امنیت ظهور فتنه‌های مختلف در میان عرب از بین رفتن حیا در زنان و کودکان رواج ربا قوع قتلهای عظیم در دنیا و ظهور فتنه‌ها بی‌نیاز شدن مرد از زن و زن از مرد نوشیدن شراب و پوشیدن لباس‌های حریر و... بر این اساس نشانه های ظهور فراوان است ؛ امام مهم ترین آنها پنج نشانه حتمی است . نشانه هایی که در آستانه ظهور حضرت مهدی(ع) تحقق خواهد یافت ، پنج نشانه است که به آنها علایم حتمی می گویند . این علائم پنج گانه حتمی در روایات واخبار از زبان حضرت ائمه معصومین (ع) مطرح شده است .امام صادق (ع) فرمود : پنج نشانه از قبل از ظهور قائم می باشد : ۱. صیحه اسمانی ۲.خروج یمانی ۳. خسف در زمین بداء ۴. خروج سفیانی ۵. قتل نفس زکیه. ۱ـ خروج سفیانی: سفیانی نام مردی جنایت کار است که از شام قیام می کند و لشکرهایی برای کشتن شیعیان به مدینه و کوفه می فرستد و خودش هم به سمت بیت المقدس حرکت می کند؛ امام صادق‌(ع) فرمود: «اگر سفیانی را ببینی، پلیدترین مردم را دیده ای»(نک لو رایت السفیانی لرایت اخبث الناس، اشقر، احمر، ازرق...) (کمال الدین، ص ۶۵۱، باب ۵۷، ح۱۰)
۲ ـ خسف بیداء: خسف یعنی فرو رفتن در زمین و بیداء نام بیابانی میان مکه و مدینه و به معنای نابودی است. وقتی لشکر سفیانی پس از فتح مدینه از آن جا خارج می شوند و به سوی مکه حرکت می کنند، همه در بیابان بیداء به زمین فرو رفته، به طور معجزه آسا دفن می شوند؛
۳ ـ ندای آسمانی: منظور صدایی است که در شب و روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان از آسمان شنیده می شود و همه دنیا و هر کس به زبان خود آن را می شنود. در روایتی از امام باقر علیه‌السلام نقل شده است: … ینَادِی مُنَادٍ مِنَ السَّمَاءِ بِاسْمِ الْقَائِمِ علیه‌السلام فَیسْمَعُ مَنْ بِالْمَشْرِقِ وَ مَنْ بِالْمَغْرِبِ…؛ندا دهنده‌ای از آسمان به نام قائم ندا می‌دهد که هر کس در شرق و غرب است، آن را می‌شنوند. (نعمانی، الغیبة، ۱۳۹۷ق، ص۱۸۱.)
۴ ـ قتل نفس زکیه: نفس زکیه یعنی انسان پاک و بی گناه؛ یکی از نشانه های حتمی، کشته شدن فردی بی گناه از سادات در مسجد الحرام (بین رکن و مقام) است. امام صادق (ع) فرمود: «بین قیام قائم آل محمد(عج) و کشته شدن نفس زکیه، تنها پانزده شب فاصله دارد». (کمال الدین، ج ۲ ، ص ۵۵۴)
۵ ـ قیام یمانی: یمانی سرداری نیک نهاد و درست کار و طرف دار امام مهدی است و از «صنعای» سرزمین یمن که پیش از ظهور قیام می کند. او با تباهی ها می ستیزد. امام باقر(ع) فرمود:«در میان بیرق هایی که پیش از قیام مهدی (عج) بلند می شود، پرچمی هدایت کننده تر از پرچم یمانی وجود ندارد که آن پرچم ,هدایت است، چون شما را به سوی صاحب تان دعوت می کند.» ( نعمانی، الغیبة،ص۳۶۱، باب۱۴، ح۱۳؛ شیخ طوسی، الغیبة، ص۴۴۶). یمانی، هم زمان با سفیانی قیام می کند. بنابر نزدیک به ۳۰۰ روایت از شیعه و اهل سنت، از میان پنج نشانه حتمی ظهور، یک نشانه فقط در ماه مبارک رمضان واقع می شود. اما کدام ماه رمضان و در چه سالی ، بر هیچ کس معلوم نیست و علم آن تنها در نزد خداوند متعال است. بر اساس روایات یکی از پنج نشانه حتمی ظهور، صیحه ای آسمانی است که تاکید فراوانی در روایات بر آن وجود دارد و احادیث شیعه و سنی دلالت بر وقوع آن در ماه مبارک رمضان دارند. در روایات گفته شده این صیحه آسمانی در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان شنیده می شود. شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان شبی است که خداوند در آن به وسیله جبرئیل ندایی را در عالم منعکس می کند که همه آن را می شنوند و امام علیه السلام در شب بیست و سوم ماه مبارک به عالم معرفی می شوند و از مردم خواسته می شود که به ایشان بپیوندند چرا که او حق است و به سوی حق دعوت می کند. این محور نیز اهمیت ماه مبارک رمضان را می رساند که پیوندی عمیق و وثیق با ظهور دارد و آشکارترین نشانه ظهور که همگان شاهد آن خواهند بود علامتی است که در این ماه اتفاق می افتد. حتی برخی معتقدند که با آمدن این ندای آسمانی، امام علیه السلام که قریب به چهار ماه بعد (یعنی در ماه محرم ظهور خواهند کرد) با این ندا و صیحه آسمانی، یک نوع ظهور خاص برای افرادی خاص خواهند داشت و نائبانی را تعیین خواهند کرد و فعالیت ها از ماه مبارک رمضان آغاز می شود تا چهار ماه بعد که محرم می رسد و حضرت مهدی (عج) در روز عاشورا ظهور می کنند. بنابراین، گفته شده که امام مهدی (عج) فعالیت های خود را از این ماه شروع می کنند تا به محرم برسد. که این نیز یکی از محورهای ارتباطی ماه مبارک رمضان با امام زمان علیه السلام است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.