ما چه کار کنیم که استاد مطهری زمانمان شویم؟ ۱۳۹۶/۴/۲۱ - ۲۱ بازدید

استاد شهید مرتضی مطهری یکی از شاگردان مکتب اسلام بود که توانست مدارج
rooze-mo'aleml.gifاستاد شهید مرتضی مطهری یکی از شاگردان مکتب اسلام بود که توانست مدارج علمی و معنوی را یکی بعد از دیگری طی کند. ایشان صفات برجسته و ویژگی های خاصی داشتند که سبب متمایز شدنشان در بین مردم و حتی روحانیون بود.
در واقع محبت و میل به شهید مطهری، میل به خوبیها و کمال می باشد. اگر شما او را برای خود به عنوان الگو در نظر گرفته اید، اگر به او احساس محبت می کنید، اگر علاقه دارید که مانند او باشید، در واقع میل و علاقه به کمال دارید. و این علاقه و میل اگر پی گیری شود به طور حتم سبب رشد و کمال شما خواهد شد.
اما از این نکته نباید غافل شد که برای رسیدن به قله های کمال، عوامل متعددی نیاز است که از جمله مهمترین آنها می توان استعداد های فطری، داشتن پشتکار و تلاش و وجود زمینه ها و شرایط لازم را نام برد.
بنابراین کمال انسان ها به سبب تفاوتهایی که در زمینه استعداد های خدادادی و همچنین میزان تلاشی که در راه رسیدن به هدف دارند و همچنین مهیا بودن و یا نبودن شرایط محیطی، با یکدیگر متفاوت است. در نتیجه نباید توقع داشت که هر کسی که در مسیر و روش شهید مطهری قرار گرفت مانند او گردد بلکه چه بسا از او بهتر شود و یا اینکه هیچگاه به سطح او نرسد.
با توجه به آنچه گفته شد، در پاسخ شما به گوشه ای از ویژگی ها و خصوصیات شهید مطهری اشاره می کنیم و رمز موفقیت و ترقی ایشان را اجمالا مورد دقت قرار می دهیم تا روش و سبک زندگی و رفتار ایشان همانند چراغی فراروی شما قرار گیرد و انشاءالله شما نیز همانند ایشان فردی مفید و سازنده باشید:
۱- اهل فکر و ریشه یابی کردن مسائل بودن: ایشان بسیار اهل تفکر و تعمق در مسائل بودند، به گونه ای که هر مساله را به طور کامل مورد بررسی قرار می دادند و تمامی جوانب آن را ارزیابی می کردند و حتی در بعضی از مسائل احتمالات و اشکالاتی را که هنوز کسی مطرح نکرده بود، خودشان مطرح می کردند و پاسخ می دادند و یکی از علل ماندگاری آثار ایشان برای نسل های بعد از خودشان همین می باشد.
۲- داشتن اهداف و همتی بلند و پشتکاری ستودنی: در نظر گرفتن اهداف متعالی و تلاش خستگی ناپذیر برای رسیدن به آن اهداف، نیز از خصوصیات ایشان بود. به گونه ای که تقریبا در هر سطحی از مدارج علمی که قرار می گرفت از تمام دوستان و افراد هم سطح خودش جلو تر و قوی تر بود. از ایشان نقل است که فرموده بودند: من در هر مبحثی از علم که وارد می شدم، تمام منابع و نظریات و اقوال را در آن مبحث مطالعه می کردم.
۳- ملتزم بودن به دستورات و فرامین عبادی و اخلاقی: یکی دیگر از خصوصیات ایشان پایبندی به دین بود. تقوی و پرهیزگاری ایشان زبانزد خاص و عام بود. هیچگاه کار و فعالیت ها و امور دنیوی ایشان را از عبادت باز نداشت و همیشه اهل شب زنده داری و راز و نیاز با خدای خود بود.
۴- آگاهی به زمان: یکی از ویژگی های شهید مطهری، آگاه بودن به زمان بود. او دقیقا زمانه خود را می شناخت و کاملا از نیاز های مردم عصر خودش آگاه بود. و این شناخت و آگاهی بر روند مطالعات و تحقیقاتش تاثیر بسیار مثبتی می گذاشت، به گونه ای که تمام آثارش کاملا مطابق با روز و کاربردی و گره گشا بود.
۵- از دیگر ویژگی های شهید مطهری تسلط به مبانی دین و آشنایی کامل با مکتب اسلام است. اساسا یکی از رموز موفقیت او و تقریبا بی عیب و نقص بودن آثارش، این بود که به سبب آشنایی کاملی که با دین مبین اسلام داشت هیچگاه بر خلاف مقتضای دین عمل نمی کرد و پر واضح است کسی که به منابع عظیم و تمام نشدنی اسلام یعنی قرآن و روایات آشنایی و تسلط داشته باشد حتما فردی موثر، قوی وکارآمد خواهد بود.
برای آشنایی بیشتر با زندگی و روش های علم آموزی و هدف گزینی ایشان بهتر است:
۱- زندگی نامه ایشان را مطالعه نمایید
۲- آثار ایشان به صورت روشمند و دقیق مطالعه نمایید
در پایان قابل ذکر است که هرگز از توسل به حضرات معصومین (ع) نباید غافل شد چرا که بزرگان ما بسیار تاکید کرده اند که راه رسیدن به کمال فقط از طریق ایشان است و بررسی زندگی بزرگان شیعه در طول تاریخ نیز این مطلب را تایید می کند.
با آرزوی موفقیت و کمال برای شما

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.