مباهله و خانواده پیامبر(ص) ۱۴۰۰/۰۱/۲۶ - ۳۴۲ بازدید

چرا پیامبر در جریان مباهله اصحاب را نبرد؟؟

چون اختلاف به نوعی به حقانیت رسالت خود پیامبر مربوط می شد نه امر دیگری.به نکات زیر توجه کنید:1. مباهله یعنی نفرین کردن یکدیگر تا هر کس که بر باطل است، مورد غضب الهی قرار گیرد و آن کس که بر حق است شناخته شود و بدین گونه حق از باطل تشخیص داده شود.
2. مباهله یک نوع دعا است و دارای ویژگی ها و شرایط خاصی نیز می باشد که ما به برخی از آنها اشاره می کنیم:
این که مباهله کننده خود را سه روز اصلاح اخلاقی کند، روزه بگیرد، غسل کند، با کسی که می خواهد مباهله کند به صحرا برود، میان سپیده دم تا بر آمدن آفتاب مباهله کند و ... .
3. مباهله، هرچند مخصوص زمان پیامبر صلی الله علیه و آله نیست و دیگر مؤمنان نیز می توانند مباهله کنند؛ و هیچ مانعی نیست که هر کس با حفظ شرایطی که بیان شد برای اثبات حقانیت خویش در مقابل دشمنان دین بتواند مباهله کند، اما برای شرایط مباهله و اخلاص و اعتماد به نفسی که در آن لازم است به آسانی برای هر فردی قابل دست یابی نبوده و نباید عجولانه به چنین کاری اقدام نمود که شاید اثری معکوس به دنبال داشته باشد.
4. با توجه به تفاسیر آیۀ مباهله معلوم می شود که با ترسیدن مسیحیان نجران از اینکه در مقابل پیامبر خدا و خانواده اش قرار گیرند از مباهله منصرف شدند و سرانجام مباهله پیامبر صلی الله علیه و آله به صلح و مسالمت ختم شده است.
علت آن هم این بود که پیامبر (ص) عزیزترین کسان خود را در مقابل آنها قرار داد لذا مسیحیان که آثار معنویت خانواده پیامبر را دیدند فهمیدند اگر دست آنها به آسمان بلند شود بدون اجابت برنمیگردد.
5. چون بحث و نزاع در حقانیت اصل دین و پیامبری پیامبر(ص) بود نه اختلاف دیگر لذا خود پیامبر در آن موضوع وارد شدند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام خدمت شما بزرگوار عزیز ایا اگر کسی با نزدیکانش مشکل به هم بزند و مباهله کند درست است با تشکر
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. مباهله شرایط ویژه ای دارد و موضوعش دین حق و دین باطل است و افراد خاصی اجازه چنین کاری دارند و ربطی به اختلافات خانوادگی ندارد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.