مباهله و فرزندان پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله ۱۳۹۱/۰۳/۱۷ - ۱۱۶۵ بازدید

در هنگام مباهله، آیا از فرزندان پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم کسی به جز حضرت زهرا در قید حیات بود؟ یعنی مثلاً ابراهیم، امّ کلثوم، رقیّه و زینب. لطفاً به همین سؤال به طور خاصّ پاسخ دهید (نیازی به شرح و بیان ماجرای مباهله نیست).

مباهله در سال نهم یا دهم هجری واقع شد[1] وآنزمان کسی بجز حضرت زهرا سلام الله علیها از فرزندان پیامبر (ص) زنده نبوده است.حضرت محمد (ص)به جز ابراهیم که از«ماریه قبطیه » کنیزمصرى آن حضرت متولد شده بود و در سال نهم، پس از آنکه هیجده ماه از عمر ابراهیم می گذشت از دنیا رفت و مرگ وى حضرت محمد (ص)را سخت داغدار کرد، سایر فرزندان آن بزرگوار همگى از بانوى بزرگوارش خدیجه-سلام الله علیها- بوده اند. البته در عدد آنها و بلکه در نام آنها اختلافاتی وجود دارد اما مشهور آن است که آن فرزندان شش تن بودند، یعنى دو پسر و چهار دختر. دانشمند فقید مرحوم دکتر آیتى درتاریخ پیامبر اسلام نام آنها و ترتیب ولادت و وفات آنها را بدین گونه ذکر کرده که ذیلا مى خوانید:
1. قاسم که نخستین فرزند رسول خدا است،و پیش ازبعثت در مکه تولد یافت،و رسول خدا به نام وى «ابو القاسم »کنیه گرفت، و نیز نخستین فرزندى است که از رسول خدا درمکه وفات یافت و در آن موقع دو ساله بود.
2. زینب دختر بزرگ رسول خدا که بعد از قاسم در سى سالگى رسول خدا تولد یافت،و پیش از اسلام به ازدواج پسرخاله خود«ابو العاص بن ربیع »درآمد و پس از جنگ بدر به مدینه هجرت کرد و در سال هشتم هجرت در مدینه وفات یافت.
3. رقیه که پیش از اسلام و بعد از زینب،در مکه تولد یافت و پیش از اسلام به عقد«عتبة بن ابى لهب »درآمد و پس از نزول سوره «تبت یدا ابى لهب » و پیش از عروسى به دستور ابو لهب وهمسرش «ام جمیل » از وى جدا گشت.و سپس به عقد «عثمان بن عفان » درآمد و در هجرت اول مسلمین به حبشه با وى هجرت کرد و آنگاه به مکه بازگشت و به مدینه هجرت کرد و در سال دوم هجرت سه روز بعد از بدر،همان روزى که مژده فتح بدر به مدینه رسید، وفات یافت.
4. ام کلثوم که نیز در مکه تولد یافت و پیش از اسلام به عقد«عتیبة بن ابى لهب » درآمد و مانند خواهرش پیش از عروسى از «عتیبه » جدا شد، و در سال سوم هجرت به ازدواج «عثمان بن عفان » درآمد، و در سال نهم هجرت وفات کرد.
5. فاطمه علیها السلام که ظاهرا در حدود پنج سال پیش ازبعثت رسول خدا در مکه تولد یافت[2] و در مدینه به ازدواج «امیر المؤمنین » على علیه السلام درآمد، و پس از وفات رسول خدا به فاصله اى در حدود چهل روز تا هشت ماه وفات یافت و نسل حضرت محمد تنها از وى باقى ماند و یازده امام معصوم از دامان مطهر وى پدید آمدند.
6. عبد الله که پس از بعثت رسول خدا در مکه متولد شد و«طیب » و«طاهر» لقب یافت و در همان مکه وفات کرد وپس از وفات او«عاص بن وائل سهمى » رسول خدا را «ابتر» خواند و سوره کوثر در پاسخ وى نازل گردید[3].
و البته همانگونه که گفته شد آنچه ایشان انتخاب کرده و نوشته اند بر طبق قول مشهور است، ولى اقوال دیگرى هم دراینباره هست که در سیره ابن هشام و کتاب المنتقى فی مولدالمصطفى و کتابهاى دیگر نقل شده اند.
[1] تحقیقی پیرامون سال و ماه و روز مباهله، فلسفه، کلام و عرفان، درسهایی از مکتب اسلام ، آبان 1362، سال 23 - شماره 8، ص55-52
[2] البته طبق نظر اکثر دانشمندان و محدثین شیعه.
[3] تاریخ پیامبر اسلام صفحه 69-71

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.