متن و سند روایت ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ - ۱۱۴ بازدید

من فرائد السمطین رو بررسی کردم،همون حدیث امالی صدوق هست از حسن بن علی بن ابی حمزه از باباش که در بحار الانوار ج۴۳ ص۱۷۲ اومده و این دو راوی واقفی و نامعتبرند،و سنیها هم شایعات را نقل کرده اند اکثرا و احادیثشان به احتمال قوی اکثرا مقطوعه و متصل به امام یا پیامبر نیست و متصل به افرادی ساده لوح یا دروغگوی شایعه پرداز و مروج شایعات است.

اگر موضوع مورد بررسی ، موضوع تاریخی است ، در این صورت به مشهورات اکتفا می شود و نیازی به بررسی سند ندارد مگر آن که آن موضوع ، موضوعی باشد که در آن نمی توان به هر روایتی استناد کرد .
مثال : در احکام شرع که به دین اسلام مربوط است نمی توان به هر روایتی استناد کرد بلکه محقق باید سند و متن روایت را بررسی کند و وقتی که به درستی سند و متن اطمینان یافت ، بر اساس آن حکم می کند .
در موضوعات اعتقادی هم چنین است و نمی توان هر روایتی را پذیرفت بلکه باید به درستی آن روایت اطمینان حاصل کنیم . اگر روایتی بگوید : در جهنم بینی جهنمیان را با قیچی می برند . نمی توان به ظاهر آن اکتفا کرد بلکه باید سند و محتوایش بررسی شود و اگر اشکالی نداشت می پذیریم .
معیار درستی و نادرستی روایت از نظر متخصصان فن رجال و حدیث متفاوت است و معیار واحد ندارد و هر محققی بر اساس مبنای خودش داوری می کند . ممکن است محققی واقفی بودن راوی را ملاک ضعف بداند و محقق دیگری آن را ملاک ضعف نداند .
اگر موضوعی ، تاریخی باشد و ربطی به احکام شرع و اعتقادات اساسی نداشته باشد ، در این صورت به مشهور بودن آن اکتفا می شود مانند این که قبر فلان کس در فلان جاست .
در موردآنچه مطرح کرده اید باید بگوییم : در باب آزار و اذیت فاطمه زهرا سلام الله علیها کتابهای متعددی از عامه و خاصه نوشته شده است و فقط فرائد السمطین نیست تا بگوییم سند آن مخدوش است بلکه کتابهای زیادی این مطالب را دارد و چون مساله ، مساله تاریخی است شهرت کافی است .
این مطالب در کتابهای خود اهل سنت آمده است و این نشان می‌دهد که آنان نتوانسته اند مخفی کنند و یا اینکه فرد منصفی بوده اند . اگر ما می نوشتیم آنان قبول نمی کردند ولی وقتی همه بنویسند نمی شود قبول نکنی مگر اینکه بی انصاف باشی .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.