متن کامل مصاحبه با فیگارو؛ اسد: منافع سوریه، ایران و حزب‌الله جداشدنی نیست/ سربازان ارتش شیمیایی شده‌اند ۱۳۹۲/۶/۱۵

نمی‌خواهم به نیابت از ایران و حزب‌الله سخن بگویم اما اظهارات آنان در این خصوص روشن و شفاف بوده و ما نیز اشاره کرده‌ایم که این موضوع منطقه‌ای خواهد بود و هیچ‌کس نمی‌تواند منافع سوریه را از ایران و مصالح سوریه و ایران و حزب‌الله را از مصالح دیگر کشورهایی که کنار ما ایستاده‌اند، جدا کند.
روزنامه فرانسوی "لوفیگارو" روز گذشته طی مصاحبه مفصل و مشروحی به گفت‌‌وگو با "بشار اسد"، رئیس جمهوری سوریه پرداخت. آنچه در زیر می‌آید، متن کامل مصاحبه این روزنامه با رئیس‌جمهوری سوریه است.

نمی‌خواهم به نیابت از ایران و حزب‌الله سخن بگویم اما اظهارات آنان در این خصوص روشن و شفاف بوده و ما نیز اشاره کرده‌ایم که این موضوع منطقه‌ای خواهد بود و هیچ‌کس نمی‌تواند منافع سوریه را از ایران و مصالح سوریه و ایران و حزب‌الله را از مصالح دیگر کشورهایی که کنار ما ایستاده‌اند، جدا کند.
روزنامه فرانسوی "لوفیگارو" روز گذشته طی مصاحبه مفصل و مشروحی به گفت‌‌وگو با "بشار اسد"، رئیس جمهوری سوریه پرداخت. آنچه در زیر می‌آید، متن کامل مصاحبه این روزنامه با رئیس‌جمهوری سوریه است.


لوفیگارو: آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها شما را متهم کردند که در ۲۱ آگوست در منطقه "الغوطه" دست به حمله شیمیایی زده‌اید که در اثر آن صدها نفر کشته شدند. آیا دلیلی خلاف این اظهارات دارید که نشان دهد، ارتش شما دست به چنین کاری نزده است؟

بشار اسد: اولاً کسی که اتهام می زند، در حقیقت خود مسئول ارائه دلیل و مدرک است و ما از آنها خواستیم که اگر شده حتی یک دلیل و سندی برای این اتهام خود ارائه دهند، اما آنها چنین نکردند... ما از آنها خواستیم حال که ادعا می‌کنند، سیاست خارجی‌شان مبتنی بر خواست و اراده مردم‌شان و منافع آنهاست، دلیلی برای ملت خود ارائه دهند؛ دوم اینکه ما از میزان منطقی بودن این اتهام صحبت نمی‌‌کنیم.. حال چه این اتهام منطقی باشد، چه نباشد.. در اینجا من از شما این سؤال را می پرسم، ما از دو سال گذشته می جنگیم و می توانم بگویم که امروز وضع میدانی ما بسیار بهتر از سال گذشته است .. حال چگونه ممکن است، ارتشی در دولتی که دارای سلاح های کشتار جمعی است و از این سلاح ها استفاده می کند، توانسته با سلاح های متعارف و سنتی چنین پیشرفتی داشته باشد؟ من در اینجا نمی گویم که ارتش سوریه از این سلاح‌ها استفاده کرده است یا خیر، چون این موضوع جای مناقشه و بحث ندارد.

حال فرض کنیم که این ارتش می خواهد از سلاح کشتار جمعی استفاده کند، با فرض اینکه دارای چنین سلاحی است، آیا ممکن است که از این سلاح در منطقه ای استفاده کند که نیروهایش در آنجا حضور دارند. آیا این منطقی است. علاوه بر این آیا ممکن است، سلاح کشتار جمعی در حومه پایتخت به کار رود، بدون اینکه ده ها هزار نفر کشته شوند. در حالی که این مواد با وزش باد حرکت می کنند.


لوفیگارو: آیا سربازان ارتش سوریه نیز از این سلاح ها تاثیر پذیرفته و زخمی شدند؟

بشار اسد: بله، در منطقه "البحاریه"، در اطراف دمشق و کمیته تحقیق بین المللی از سربازان ما در بیمارستان دیدن کرد.


لوفیگارو: برخی می گویند، بدون شک ارتش سوریه پیشرفت هایی داشته و همین موجب شده تا متهم به استفاده از سلاح شیمیایی شوید. ولی این قضیه را هم باید در نظر گرفت که شما در نهایت خواهان از بین بردن مخالفان به طور کامل در مناطقی بوده اید که آنها پیشرفت هایی داشته اند؟

بشار اسد: مناطقی که در مورد آنها صحبت شد، مناطق مسکونی هستند و به کار بردن سلاح کشتار جمعی در این مناطق به معنای کشته شدن ده ها هزار نفر است. تمامی اتهامات، مبتنی بر ادعاهای تروریست هاست و تصاویر و فیلم های ویدیویی که در شبکه های اینترنتی قرار داده شده، دقیق و مستند نیستند.


لوفیگارو: آمریکایی ها می گویند، تماس تلفنی را ضبط کرده اند که میان یکی از مسئولان شما و عناصری از ارتش انجام شده که در آن دستور به استفاده از این سلاح داده شده است

بشار اسد: اگر آمریکایی ها ویا فرانسوی ها ویا انگلیسی ها حتی یک دلیل هم داشتند، آن را همان روز اول ارائه می کردند. ما در مورد شایعات و ادعاها بحث و مناقشه نمی کنیم. ما فقط بر سر حقایق صحبت می کنیم و اگر آنها آن را حقیقت می دانند، دلیلی بر آن ارائه دهند.


لوفیگارو: آیا این احتمال وجود دارد که برخی از مسئولان یا برخی از عناصر ارتش سوریه بدون موافقت شما چنین تصمیمی گرفته باشند؟

بشار اسد: بار دیگر می گویم و تاکید می کنم که ما هیچ وقت نگفتیم، دارای چنین سلاحی هستیم و سوال شما این گونه به ذهن القا می‌کند که من اصلا چنین چیزی را نگفته ام و یا مورد تاکید قرار نداده ام و یا به عنوان یک دولت آن را نفی کرده ایم .. معمولا در دولت هایی که دارای چنین سلاحی هستند، تصمیمات از سوی دولت مرکزی گرفته می شود. به هر حال شما درباره موضوعی سوال می کنید که ما درباره آن با هیچ کس به عنوان یک دولت مناقشه نمی کنیم، برای اینکه این موضوع، موضوعی صرفا نظامی است.


لوفیگارو:‌ اما جهاد مقدسی آن را گفت.

بشار اسد: هرگز...جهاد در آن زمان گفت، حتی اگر ما چنین سلاحی در اختیار داشته باشیم، آن را هرگز به کار نمی بریم. برخورداری ما از این سلاح یا عدم آن، یک موضوع سوری است که فقط به خودمان مربوط می شود.


لوفیگارو: اوباما حمله نظامی اش به کشور شما را به تاخیر انداخت. نظر شما در این خصوص چیست؟

بشار اسد: کسانی گفتند که اوباما ضعیف است، برای اینکه از زمان تعیین شده برای حمله عقب نشینی کرده یا آن را برای چند روز یا چند هفته به تاخیر انداخته است. افراد دیگری نیز بر این باور بودند که وی رئیس جمهوری کشور ابر قدرتی است که می تواند هرکاری کند، از جمله اینکه سوریه را تهدید به حمله کند. ولی به نظر ما قوی و قدرتمند کسی است که مانع جنگ شود، نه این که باعث شعله ورشدن آن شود.

قوی کسی است که مقاومت کند و به اشتباهی که مرتکب شده، اعتراف کند. اگر اوباما قدرتمند است، باید بایستد و بگوید ما هیچ دلیل قانع کننده ای دال بر کاربرد سلاح شیمایی توسط دولت سوریه نداریم. بایستد و بگوید تنها راهکار فرا روی ما، تحقیقات سازمان ملل متحد است و ما همه چیز را به عهده شورای امنیت می گذاریم. اما به اعتقاد من اوباما ضعیف بود، چراکه وی تسلیم برخی از فشارهای داخلی شد و تهدید به جنگ کرد. این چیزی است که ما به آن اعتقاد داریم. قوی کسی است که مانع جنگ شود، نه کسی که باعث شعله ورشدن جنگ شود.


لوفیگارو: به اعضای کنگره که باید درباره حمله آمریکا به سوریه رای بدهند، چه می گویید؟

بشار اسد: هرکس می خواهد درباره جنگ علیه سوریه رای دهد، باید پیش از دادن هر رای این سوال بدیهی را از خود بپرسد که جنگ ها برای آمریکا و اروپا چه نتیجه ای داشته است .. جهان از جنگ علیه لیبی و تروریسم در آن چه به دست آورد .. جهان از جنگ عراق و دیگر جنگ ها چه به دست آورده است .. و اینکه جهان از حمایت از تروریسم در سوریه چه به دست می آورد.

وظیفه هر یک از اعضای کنگره این است که در راستای مصالح و منافع کشورش عمل کند و پیش از اینکه رای بدهد، این تصمیم را در کفه ترازو و مصالح و منافع کشورش را در کفه دیگر ترازو قرار دهد .. مصلحت آمریکا در افزایش ناامنی و افراط گرایی در خاورمیانه چیست، مصلحت آنان در ادامه آنچه جرج بوش آغاز کرده و همان انتشار جنگ ها در جهان است، چیست .. بی تردید اگر به طور منطقی و با توجه به منافع کشورشان فکر کنند .. مصلحتی برای خود در مانند این جنگ ها نخواهند یافت .. اما شما می دانید که منطق آنان در بسیاری از موارد با حقایق سیاسی مطابقت ندارد و همخوان نیست.

لوفیگارو: چگونه می خواهید به این حمله در صورت روی دادن پاسخ دهید؟

بشار اسد: امروز درباره بشکه باروت که همان خاورمیانه است، صحبت می کنید .. و اینکه آتش به این بشکه بسیار نزدیک شده است .. موضوع تنها به پاسخ و واکنش سوریه مربوط نمی شود.. بلکه به امری مربوط می شود که پس از اولین ضربه روی خواهد داد .. کسی که امروز نقشه جنگ را می کشد، فقط می تواند درباره اولین گام آن سخن بگوید .. یا اینکه خود چه می خواهد بکند .. اما بعد از آن .. هیچ کس نمی داند چه اتفاق خواهد افتاد .. و پس از منفجر شدن بشکه باروت همه چیز از کنترل همگان خارج خواهد شد .. و هیچ کس نمی تواند، به طور نهایی به این سوال پاسخ دهد که چه اتفاق خواهد افتاد .. اما به طور قطع نتیجه، وقوع جنگ ها تشدید افراط گرایی ها و پیامدهای آن فاجعه بار خواهد بود و بازتاب های آن همه جا را فرا خواهد گرفت ..


لوفیگارو: آیا خطر وقوع جنگی در منطقه موجود است؟

بشار اسد: بالطبع بله .. این خطر در وهله اول مطرح است .. موضوع امروز تنها به سوریه مربوط نمی شود.. بلکه به کل منطقه از لحاظ اجتماعی، سیاسی و نظامی مربوط است .. و طبیعی است که پیامدهای چنین جنگی منطقه ای خواهد بود و تنها به سوریه مربوط نمی شود.


لوفیگارو: به طور مثال آیا اسرائیل یکی از هدف های شما خواهد بود؟

بشار اسد: آیا انتظار دارید که من اعلام کنم، واکنش سوریه چگونه خواهد بود.. غیر منطقی است که اعلام کنیم، برنامه ما چیست. اما همانگونه که گفتم بازیکنان بسیاری در این بازی حضور دارند و صحبت کردن درباره تنها یک بازیگر از اهمیت موضوع می کاهد.


لوفیگارو: به اردن که عناصر مسلحی را در سرزمین های خود آموزش می دهد، چه می گویید، به ویژه اگر که این امر به پیشروی گروه های تندرو مسلح و دیگر گروه های مسلح منتهی شود .. به نظر شما خطری که اردن را تهدید می کند، چیست؟

بشار اسد: سیاست ما این است که مشکلاتمان را به کشورهای همسایه منتقل نکنیم .. بنابراین با هزاران تروریست که پیش از این از اردن وارد خاک کشورمان می شدند، رو در رو و در سوریه آنان را مورد هدف قرار می دادیم .. این در حالی است که اردن اعلام کرده، آغازگر هرگونه عملیات نظامی علیه سوریه نخواهد بود. اما اگر در هدف قرار دادن تروریست ها در سوریه با شکست مواجه شویم، بالطبع درگیری ها به کشورهای همسایه کشیده خواهد شد و گروه های تندرو و هرج و مرج طلب همه جا منتشر و پراکنده خواهند شد.


لوفیگارو: بنابراین شما به اردن و ترکیه هشدار می دهید؟

بشار اسد: ما این سخن را بارها تکرار کرده ایم و پیام های مستقیم وغیر مستقیمی برای آنان فرستاده ایم .. من معتقدم که اردن به این موضوع به خوبی واقف است .. اگرچه فشارهای بسیاری روی این کشور است تا به برای گذرگاهی برای تروریسم مبدل شود.. اما معتقدم که اردوغان از آنچه انجام می دهد، آگاه نیست .. آنچه برای سوریه در حال حاضر اهمیت دارد، این است که تروریست های داخل سوریه را مورد هدف قرار دهد و از پیش رو بردارد..

لوفیگارو: واکنش همپیمانان شما یعنی حزب الله و ایران در صورت محقق شدن این حمله چه خواهد بود .. آیا روی حمایت‌های آنان در صورت وقوع حمله حساب کرده اید؟

بشار اسد: در حال حاضر نمی خواهم به نیابت از آنان سخن بگویم .. اما اظهارات آنان در این خصوص روشن و شفاف بوده و ما نیز اشاره کرده ایم که این موضوع منطقه ای خواهد بود .. و هیچ کس نمی تواند منافع سوریه را از ایران و مصالح سوریه و ایران و حزب الله را از مصالح دیگر کشورهایی که کنار ما ایستاده اند، جدا کند .. امروز استقرار و امنیت این منطقه به اوضاع سوریه مربوط می شود .. روسیه نیز از این مسئله آگاه است .. از این رو روسیه از رئیس جمهوری یا دولت سوریه حمایت نمی کند، بلکه از استقرار و امنیت منطقه حمایت می کند .. چرا که موضوع به روسیه نیز مربوط می شود .. پرداختن به مسائل تحت عنوان اتحاد سوریه با ایران دیدگاهی ضعیف و محدود است و موضوع فراتر از این حرف هاست.


لوفیگارو: آیا روسیه این اطمینان را به شما داده که با آمریکا برای کاهش شدت این حمله صحبت کند؟

بشار اسد: من فکر می کنم که هیچ کس به آمریکایی ها اعتماد نمی کند .. و هیچ کشوری در جهان وجود ندارد که بتواند به کسی تضمین کند که آمریکایی ها چه کاری را در قبال چه کشوری انجام می دهند یا انجام نمی دهند .. از این رو ما به دنبال این اطمینان خاطرها نیستیم .. آمریکایی ها صبح چیزی می گویند و شب آن را به طور کامل نفی می کنند .. تا زمانی که آمریکا از سازمان ملل متحد تبعیت و پیروی نمی کند، ما نباید از جانب این کشور مطمئن باشیم.

لوفیگارو: توقف جنگ و بحرانی که دو سال و نیم است در سوریه جریان دارد، چگونه ممکن است .. شما حکومت وحدت ملی را پیشنهاد دادید .. و جامعه بین المللی ژنو ۲ را .. چگونه متوقف کردن حمام خون در سوریه امکان پذیر است؟

بشار اسد: اگر در آغاز شروع بحران این سؤال را می‌کردید، پاسخ آن با راه حلی که امروز مطرح است، کاملا تفاوت داشت .. من از ابتدا گفتم که راه حل در گفت وگو و مذاکره است.. گفت وگو و مذاکره منتهی به دستیابی به راه حل و افکاری خواهد شد که آن هم به ارائه طرح ها و برنامه های سیاسی منتهی می شود .. امروز اوضاع بسیار تغییر کرده است.

ما با تروریست هایی می جنگیم که ۸۰ تا ۹۰ درصد آنان از اعضای القاعده هستند .. تروریست هایی که نه اصلاحات برای آنان معنایی دارد و نه سیاست و قانون .. اینان کسانی هستند که نمی توانید با آنان گفت وگو و همکاری کنید، مگر از طریق از بین بردنشان .. از این رو پاسخ من به سوال شما این است که راه حل امروز متوقف کردن ورود تروریست ها از خارج به سوریه و متوقف کردن حمایت مالی و نظامی و تسلیحاتی به آنان ویا هرگونه حمایت دیگر است.لوفیگارو: چه کسانی از آنان حمایت می کنند؟

بشار اسد: در درجه اول عربستان سعودی، ترکیه و اردن از طریق قاچاق گروه های مسلح و همچنین کشورهایی همچون فرانسه، انگلیس و آمریکا.


لوفیگارو: آیا دلایلی در دسترس دارید که نشان دهد، فرانسه به تروریست ها سلاح داده است؟

بشار اسد: موضع گیری های سیاسی فرانسه و تحریک های سیاسی کشورهای دیگر مانند قطر به اتخاذ سیاست هایی مشابه این کشور به عنوان دلیل برای ما کافی به شمار می آید.


لوفیگارو: آقای رئیس جمهور آیا شما این آمادگی را دارید که مسئولان مخالفان را به نشستی در سوریه دعوت کنید و ضمانت های لازم را در خصوص در امان بودن آن ها به به ایشان بدهید تا دور هم بنشینید و راه حلی برای اختلافات خود پیدا کنید؟

بشار اسد: در ژانویه گذشته اقدامی در همین راستا انجام دادیم، اما مخالفانی که از آنان سخن می گویید، ساخته دست خارج هستند، در فرانسه و قطر ساخته شده اند، نه در سوریه .. بنابراین آنان از دستورات دیگری پیروی می کنند و اعضای این گروه های مخالف اجازه ندارند که بندها و راه حل های سیاسی را به اجرا در آورند، آنان دارای پایگاه های مردمی نیستند و با وجود همه دعوت های صورت گرفته آنان هیچ پاسخی نمی دهند.


لوفیگارو: اما برخی به دلیل نگرانی از به خطر افتادن امنیت اشان به این دعوت ها پاسخ نمی دهند، می ترسند، مانند آنچه برای "عبد العزیز الخیر" اتفاق افتاد و زندانی شد، آنها نیز زندانی شوند، آیا این امکان وجود دارد که به آنان ضمانت های لازم را بدهید؟

بشار اسد: ما پیش از این تضمین ها را داده ایم و من درباره این نکات سیاسی که دارای ضمانت های امنیتی کافی برای کسانی است که به قصد گفت وگو به سوریه می آیند، سخن گفته ام، اما آنان نمی آیند یا اینکه به آنان اجازه آمدن داده نمی شود. اما در رابطه با قتل یا بازداشت آنان .. ما هیچ یک از مخالفان را نمی کشیم یا بازداشت نمی کنیم، آنان در سوریه حضور دارند .. دوستان و همکاران عبد العزیز الخیر در سوریه هستند وه شما می توانید با آنان در سوریه دیدار کنید .. چرا باید فردی مورد تجاوز قرار گیرد و به قتل برسد .. چرا باید آنها به قتل برسند، در حالی که دیگران به حال خود رها می شوند، حکمت این کار چیست.. این حرف منطقی نیست.

لوفیگارو: موضع گیری امروز فرانسه در برابر سوریه را بعد از اینکه شما با "نیکولای سارکوزی"، رئیس جمهوری سابق فرانسه دوست بودید و بارها به فرانسه سفر کردید ، چگونه تفسیر می کنید .. شما دارای روابط دوستانه با فرانسه بودید .. این چرخش ۱۸۰ درجه ای در موضع گیری را چگونه تفسیر می کنید؟

بشار اسد: روابط دوستانه ای وجود نداشت .. تنها تلاش هایی برای تغییر رویکرد سیاسی فرانسه صورت گرفت که براساس خواسته های آمریکا علیه سوریه شکل گرفته بود.. این موضوع برای ما روشن بود .. حتی تغییرات مثبت صورت گرفته از سوی فرانسه در قبال سوریه در سال ۲۰۰۸ تحت تاثیر قطر بود .. و تغییر منفی فرانسه در سال ۲۰۱۱ نیز تحت تاثیر قطر بود .. اگر می خواهید واضح بگویم باید بگویم که سیاست فرانسه در برابر سوریه همواره براساس آن چیزی بوده که قطر و آمریکا آن را به فرانسه دیکته می کردند.


لوفیگارو: نمایندگان پارلمان فرانسه روز چهارشنبه تشکیل جلسه خواهند داد، در حالی که در حال حاضر بحث و مناقشه سختی در فرانسه حاکم است. برخی معتقدند که "فرانسوا اولاند"، رئیس جمهوری فرانسه در این مسئله زیاده روی کرده است .. پیام شما امروز پیش از تشکیل جلسه پارلمان فرانسه و رای دادن یا ندادن به این حمله برای نمایندگان فرانسه چیست؟

بشار اسد: از چند روز گذشته اظهاراتی از سوی وزیر کشور فرانسه به گوش می رسد که تصریح می کند، فرانسه منتظر رای کنگره آمریکا است. وی در سخنان خود نگفته است که منتظر تشکیل جلسه پارلمان فرانسه است، از این رو من از شما این سوال را می کنم که دولت فرانسه در تصمیمات خود از چه کسی تبعیت می ‌کند؟ از پارلمان فرانسه یا کنگره آمریکا؟ از سال ۲۰۰۳ میلادی و به دنبال حمله آمریکا به عراق و اشغال نظامی این کشور توسط آمریکا و مواضع پیش از آغاز جنگ علیه عراق، فرانسه تصمیم گرفت که استقلال خود را از دست ندهد، اما تابع سیاست آمریکا شد .. این موضوع در مورد "ژاک شیراک" بعد از جنگ منطبق است.

سپس نوبت به سارکوزی رسید و همین رویه دنبال شد و در حال حاضر این موضوع روی اولاند منطبق است. سوالی که در اینجا مطرح می شود، این است که آیا نشست پارلمان فرانسه، استقلال تصمیم گیری فرانسه را به فرانسوی ها باز می گرداند .. امیدوارم که پاسخ مثبت باشد .. در این خصوص من به آنها می گویم، اگر هریک از اعضای پارلمان فرانسه واقعا در اندیشه منافع این کشور باشند، آیا به افراط گرایی و تروریسم رای آری می دهند؟ ‌آیا به کسانی که دست به حملات ۱۱ سپتامبر در نیویورک زدند و یا کسانی که مترو اسپانیا را منفجر کردند، رای آری می دهند. آیا نمایندگان مردم فرانسه در کنار قاتلان بی گناهانی که در فرانسه کشته شدند، می ایستند. چگونه ممکن است که در کنار افرادی قرار گرفت که علیه اشخاصی همچون "محمد مراح" در فرانسه اقدام کردند.

چگونه ممکن است، فرانسه در مالی علیه تروریسم بجنگد و در سوریه از آن حمایت کند .. آیا فرانسه نمونه ای از سیاست معیارهای دوگانه ای می شود که آمریکا آن را در عرصه بین المللی اشاعه کرد .. چگونه ممکن است، نمایندگان پارلمان فرانسه می توانند، بپذیرند که دولتشان یک دولت لائیک است، در حالی که در همان زمان در جای دیگر حامی افراط گرایی و طائفه گرایی است .. چگونه ممکن است، دولتی که مدعی دموکراسی است، هم پیمان اصلی کشورهایی قرون وسطایی همچون عربستان سعودی باشد. من به اعضای پارلمان فرانسه پیشنهاد می کنم به مبانی انقلاب فرانسه یعنی "آزادی، عدالت و برابری" باز گردند که جهان به آن افتخار می کند.


لوفیگارو: شما درباره منافع ملی فرانسوی سخن گفتید، اگر فرانسه در سوریه دخالت نظامی کند، در چنین شرایطی آیا به منافع فرانسه در سوریه یا منطقه ضربه وارد خواهد شد؟

بشار اسد: نمی دانم ضربه وارد خواهد شد یا نه. این بستگی به پیامدهای جنگ دارد. اما واضح است که به منافع این کشور ضربه وارد می شود. حس نفرت و تحقیر نسبت به سیاست فرانسه در منطقه آشکار و واضح است. این امر مستقیما بازتاب منفی بر منافع فرانسه خواهد داشت، به ویژه اینکه کشورهای مهمی در منطقه متوجه شرق شدند و همچون گذشته، دیگر منتظر اروپا نیستند. جایگزین ها موجود هستند و احترام دو طرفه ای میان ما و این کشورها وجود دارد.


لوفیگارو:‌ در این صورت شما منادی عقلانیت و حکمت هستید؟

بشار اسد: عقلانیت و اخلاق.


لوفیگارو:‌ آیا قصد دارید که در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده کاندید شوید؟

بشار: این موضوع بستگی به رصد تمایلات و خواسته های ملت سوریه در آن زمان دارد. اگر احساس کردم که به این موضوع تمایل دارند، تردید نخواهم کرد و عکس آن صحیح است. ممکن است، ما در حال حاضر آماری در دست نداشته باشیم، ولی شاخص هایی داریم. شاخص اصلی ما این است که در زمانی که شما با تروریست ها می جنگید، ممکن است گاهی از سوی بیش از ۸۰ کشور غربی و عربی حمایت شوید و در مقابل مردم شما را نخواهند، در این صورت است که شما دیگر نمی توانید ادامه دهید. سوریه دو سال و نیم است که مقاومت کرده و این بیانگر این است که سوریه از شاخص مهمی به نام حمایت مردمی برخوردار است.


لوفیگارو: در این بحران تا چه حد آمادگی برای جنگ دارید؟

بشار اسد: ما موافق با گزینه جنگ نیستیم .. مقابل ما دو گزینه و راهکار وجود دارد. اول اینکه ما بجنگیم و از کشورمان علیه تروریست ها دفاع کنیم و دوم، اینکه تسلیم شویم، در حالی که تاریخ منطقه ما چیزی از تسلیم سوریه به یاد ندارد. این منطقه دائما درگیر جنگ بوده، ولی هرگز تسلیم نشده است.


لوفیگارو: بنابراین شما حاضر هستید تا سر حد جانتان برای سوریه بجنگید؟

بشار اسد: زمانی که موضوع، موضوع وطن و موضوع ملی باشد، همگی می جنگیم و قربانی راه وطن مان می شویم. هیچ فرقی میان رئیس جمهوری و شهروند عادی وجود ندارد. این مسئله یک مسئله شخصی نیست چه فایده ای دارد که تو زنده بمانی و کشورت بمیرد.


لوفیگارو: آیا شما تمامی اشتباه هایی که خود، ارتش و نیروهای امنیتی مرتکب شده اند، را بر عهده می گیرید یا اصلا گمان می کنید که اشتباه هایی وجود داشته است ؟

بشار اسد: هر انسانی مرتکب اشتباه می شود. زمانی که اشتباهی رخ نمی دهد، این بدین معناست که یا شما انسان نیستید یا اینکه کار نمی کنید. من انسان هستم و کار می کنم. زمانی که می خواهید ببنید مرتکب اشتباهی شده اید یا خیر، می توانید بعد از پایان یافتن حادثه آن را ارزیابی کنید، نه پیش از پایان یافتن آن، چون شما منتظر نتایج و پیامدهای این کار باشید و ما هم اکنون در بطن نبرد و مبارزه قرار داریم و زمانی که نبرد پایان یابد پیامدهای آن را ارزیابی خواهیم کرد. ما در آن جا می گوییم که ما بر حق بودیم و مرتکب اشتباه هم شده ایم.


لوفیگارو: آیا شما مطمئن هستید که در این نبرد پیروز می شوید؟

بشار اسد: تاریخ منطقه ما می گوید، هنگامی که ملتی از خود دفاع کند، پیروز می شود.. و این جنگ، جنگ رئیس جمهور یا حکومت نیست، بلکه جنگی است که تمام ملت درگیر آن هستند، بنابراین در آن پیروز خواهیم شد ..


لوفیگارو: علیرغم همه چیز .. ارتش شما کنترل برخی مناطق در شمال و در شرق و در جنوب را از دست داد .. آیا فکر می کنید می توانید این مناطق نظامی را باز پس گیرید؟

بشار اسد: مشکل ما این نیست که زمین در کنترل ما است یا تحت کنترل گروه های مسلح .. و ارتش هرجایی که بخواهد می تواند وارد آن شود، یا نه .. مشکل واقعی ادامه ورود تروریست ها از خارج و همچنین ایجاد تغییرات اجتماعی در مناطقی است که تروریست ها وارد آن می شوند.


لوفیگارو: موراتینوس، دوست سابق شما چند روز پیش به من گفت که نمی فهمم، چه در سر بشار اسد می گذرد و چگونه می تواند، دست به چنین اعمال خشونت آمیزی را در کشورش بزند .. نظر شما درباره این سخنان چیست؟

بشار اسد: ما نیز می توانیم همین سوال را بپرسیم که چگونه فرانسه اجازه کشتار تروریست هایی را داد که شهروندانشان را به وحشت انداخته بودند، چگونه با هرج و مرج های سال پیش در انگلیس برخورد کردند .. چرا ارتش در دهه نود به لوس آنجلس رفت .. چرا در مابقی کشورها مبارزه با تروریسم مجاز است، اما در سوریه نه .. چرا محمد مراح اجازه ندارد، در فرانسه به قتل و کشتار بپردازد، اما تروریست ها این اجازه را دارند که به قتل و کشتار در سوریه بپردازند ..


لوفیگارو: آقای رئیس جمهور، از زمان آغاز بحران تاکنون تغییرات چگونه بر زندگی روزانه شما با توجه به اینکه رهبر حکومت هستید، تاثیر گذاشته است .. برخی پس از گذشت دو سال و نیم از بحران می گویند که بشار اسد به تنهایی کشور را رهبری می کند؟

بشار اسد: این سوال را اندکی پیش جواب دادم .. اگر غرب علیه من بود و ملت نیز علیه من باشد و من تنها در حکومت باشم، چگونه می توانم کشور را رهبری و اداره کنم. این حرف غیرمنطقی است .. من با حمایت ملت و توان دولت است، که ادامه می دهم .. اما متاسفانه هنگامی که مردم از غرب به ما نگاه می کنند، مسائل را به طور واقعی نمی بینند.


لوفیگارو: آقای رئیس جمهور، تعدادی از روزنامه نگاران فرانسوی در سوریه زندانی هستند .. آیا خبرهایی از وضعیت آنان دارید .. آیا حکومت آنان را به اسارت درآورده است؟

بشار اسد: نزد ما در بازداشت هستند

لوفیگارو: گروگان هایی در شمال سوریه گرفته شدند، آیا از سرنوشت آنان خبری دارید؟

بشار اسد: اگر این گروگان ها توسط تروریست ها گرفته شده اند، باید از تروریست ها درباره سرنوشت آنان سوال کنید .. اما اگر حکومت اقدام به بازداشت فردی فرانسوی کرده باشد که به شکل غیرقانونی وارد کشور شده، او به دستگاه قضایی ارجاع داده می شود و به زندان می افتد تا براساس قانون سوریه محاکمه شود..


لوفیگارو: آیا تمایل دارید که میان شما و فرانسه همکاری امنیتی وجود داشته باشد، این امر در گذشته به خوبی وجود داشته است؟

بشار اسد: هرگونه همکاری خواه امنیتی خواه نظامی و حتی اقتصادی نیازمند توافق سیاسی است .. ما نمی توانیم با کشوری همکاری امنیتی داشته باشیم که تناقض هایی در مصالح سیاسی ما با آن کشور وجود داشته باشد.


لوفیگارو: هنگامی که پدر شما فوت کرد و به فرانسه رفتید و رئیس جمهور شیراک از شما استقبال کرد .. همه به شما به عنوان رئیس جمهوری جوان نگاه می کردند.. چشم پزشکی مهم.. آیا امروز پس از تمام این بحران ها تصویر شما تغییر کرده، تا چه حدی؟ این فرد چگونه تغییر کرده است؟

بشار اسد: سوال مهم تر این است که آیا حقیقت این فرد تغییر کرده است.. تصویر را رسانه ها هرطور که می خواهند تغییر می دهند .. حقیقت درونی من تغییری نکرده است .. من فردی وابسته به ملت سوریه هستم که از منافع آن ها دفاع می کنم .. مستقل هستم و در برابر فشار های خارجی سر فرود نمی آورم .. و با دیگران به طوریک ه منافع کشورم محقق شود، همکاری می کنم. آنان اشتباه خود را دریافتند، آنان فکر می کردند که رئیس جمهوری جوان روی کار آمده که می توانند به او بگویند چه کار کند و چه کار نکند .. آنان فکر می کردند که چون در غرب درس خوانده ام، فرهنگ اصیل خود را از دست داده ام .. این یک نظر سطحی و ساده است .. من تغییر نکرده ام .. لیکن آنان در ابتدا من را طور دیگری دیده بودند. آنان باید تصویر فردی سوری که برای استقلال کشورش تلاش می کند، را بپذیرند..


لوفیگارو: آیا فرانسه به کشوری دشمن سوریه تبدیل شده است؟

بشار اسد: هرکس که در حمایت از تروریست ها چه از لحاظ سیاسی یا مالی یا نظامی مشارکت کند، دشمن ملت سوریه است .. هرکه در کشتار یک سرباز عربی سوری شرکت کند، دشمن سوریه است.. هرکه بر علیه منافع سوریه و شهروندانش عمل کند، دشمن سوریه است .. من درباره ملت صحبت نمی کنم، چراکه می بینم که فرانسه برعکس منافع و تمایل ملت خود عمل می کند.. ما باید میان ملت دشمن و حکومت دشمن تفاوت قائل شویم .. ملت فرانسه دشمن ما نیست .. اما سیاست دولت فرانسه دشمن ملت سوریه است..


لوفیگارو: دولت فرانسه امروز دولتی دشمن سوریه است؟

بشار اسد: هرقدر که سیاست دولت فرانسه دشمن ملت سوریه باشد، دشمن سوریه است و زمانی این دشمنی ها پایان می یابد که دولت فرانسه سیاست خود را تغییر دهد.

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/۲۴۵۹۷۴/اسد-منافع-سوریه-ایران-و-حزب‌الله-جداشدنی-نیست-سربازان-ارتش-شیمیایی-شده‌اند

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.