محافظان علی ع ۱۳۹۶/۶/۱ - ۱۱۸ بازدید

سلام علیک.می خواستم ببینم امام علی محافظ داشتند؟ و اگر داشتند ایا شواهدی وجود نداشت که خوارج قصد جان ایشان را کرده اند و از امام علی محافظت کنند؟سخنی از شهید بهشتی گوش دادم که می گفتن حضرت محافظ نداشتند( یا بدون محافظ در میان مردم حاضر می شدند.
استاد پیشوایی:آن زمان داشتن محافظ معمول نبود. رسول خدا(ص) و سه خلیفه قبلی هم به آن صورتی که ما الان تصور می کنیم، محافظ نداشتند. با اینکه دشمنان حضرت رسول(ص) بیش از دشمنان حضرت علی(ع) بوده است. اما رسول خدا(ص) و حضرت علی(ع) افراد نزدیکی داشتند که به صورت غیر رسمی همیشه ملازم و مواظب وجود این دو بزرگوار بودند. از جمله قنبر همیشه ملازم حضرت علی(ع) بوده است.
از قضیه ای که یکی از اصحاب نقل می کند می توان استنباط کرد که کسانی بوده است که به صورت غیر رسمی مواظب حضرت بوده اند، ایشان نقل می کند؛ که حضرت علی(ع) یک شب در دل تاریکی رفت که مناجات کند، من سایه به سایه ی حضرت(ع) می رفتم و مواظب حضرت بودم، دیدم که حضرت آن طور مناجات می کرد و از حال رفت.
از طرف دیگر می دانیم که ترور حضرت علی(ع) در حال نماز اتفاق افتاد، و در مواقع عادی حضرت(ع) شجاع، هوشیار و مواظب خودش بود، کسی جرأت نمی کرد به حضرت آسیبی برساند. در آن گفتگویی که بین قطام و ابن مجلم رخ داد، قطام نمی دانست که ابن ملجم برای کشتن علی(ع) وارد کوفه شده است. قطام گفت که مهریه ام سنگین است، مثلا سه هزار درم و یک کنیز و یک غلام، و یک چیز دیگر که باید انجام دهی و آن قتل علی(ع) است. ابن ملجم خودش را به ندانستن زد و گفت: این شرط دشواری است مگر می شود علی(ع) را کشت. گفت : بله می شود، باید او را در حال نماز بکشی.
به نقل از پایگاه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.