محبّت اهل بیت علیهم السّلام ۱۳۹۱/۴/۱۵

پس اى عزیز! شیطان تو را مغرور نکند و هواهاى نفسانیّه تو را گول نزند. البتّه انسان تنبل مبتلا به شهوات و حبّ دنیا و جاه و مال ، مثل نویسنده، همیشه دنبال بهانه است از براى تأیید تنبلى خود، و هر چه موافق با شهوات او باشد و مؤیّد هواهاى نفسانیّه و خیالات شیطانیّه ی او باشد اقبال به آن نماید، و چشم و گوش خود را با آن باز کند بدون آن که فَحص از مغزاى آن نماید یا به مقابلات و معارضات آن نظر نماید. بیچاره گمان مى کند به مجرّد دعوى تشیّع و حبّ اهل بیت طهارت و عصمت ، جواز ارتکاب هر محرّمى را خداى نخواسته دارد و قلم تکلیف - نعوذ بالله - از او برداشته شده .
پس اى عزیز! شیطان تو را مغرور نکند و هواهاى نفسانیّه تو را گول نزند. البتّه انسان تنبل مبتلا به شهوات و حبّ دنیا و جاه و مال ، مثل نویسنده، همیشه دنبال بهانه است از براى تأیید تنبلى خود، و هر چه موافق با شهوات او باشد و مؤیّد هواهاى نفسانیّه و خیالات شیطانیّه ی او باشد اقبال به آن نماید، و چشم و گوش خود را با آن باز کند بدون آن که فَحص از مغزاى آن نماید یا به مقابلات و معارضات آن نظر نماید. بیچاره گمان مى کند به مجرّد دعوى تشیّع و حبّ اهل بیت طهارت و عصمت ، جواز ارتکاب هر محرّمى را خداى نخواسته دارد و قلم تکلیف - نعوذ بالله - از او برداشته شده . بدبخت نمى داند که شیطان بر او تعمیه کرده و در آخر عمر بیم آن است که محبّت بى مغز بى فایده نیز از دستش برود، و با کف تهى در صف نواصب اهل بیت محشور گردد. آخر دعوى محبّت کسى اگر بیّنه نداشته باشد، پذیرفته نیست. من با شما دوست باشم و محبّت و اخلاص داشته باشم و برخلاف تمام مقاصد و مطلوبات شما اقدام کنم . درخت محبّت ثمره و نتیجه اش عمل بر طبق آن است و اگر این ثمره را نداشته باشد باید دانست که محبّت نبوده ، خیال محبّت بوده .
پیغمبر اکرم و اهل بیت مکرّم او صلوات الله علیهم تمام عمر خود را صرف در بسط احکام و اخلاق و عقاید نمودند و یگانه مقصد آن ها نشر احکام خدا و اصلاح و تهذیب بشر بوده و هر قتل و غارت و ذلّت و اهانتى را در راه این مقصد شریف سهل شمردند و از اقدام باز نماندند. پس محب و شیعه ی آن ها کسى است که در مقاصد آن ها با آن ها شرکت کند و پیروى از آثار و اخبار آن ها کند. این که در اخبار شریفه اقرار به لسان و عمل به ارکان را از مقومات ایمان شمرده ، بیان یک سرّ طبیعى و سنه الله جاریه ی طبیعیه ی اوست. اظهار عشق و تغزّل در شأن معشوق و عمل به لوازم ایمان و محبّت خدا و اولیاى او، (و اگر) عمل نکرد، مؤمن نیست و محبّت ندارد و این صورت ایمان و محبّت بى مغز و معنى نیز با جزئى حوادث و فى الجمله فشار از بین مى رود و صفر الید ( تهی دست ) به دار جزاى اعمال منتقل شود. ( امام خمینی رحمه الله ، چهل حدیث ، ص ۴۸۳ و ۴۸۴ )

برگرفته از پایگاه : پاسخگو
برخی از عبارات و کلمات این نوشتار با ادبیات ساده و روان تری نوشته شده است و با متن اصلی اندکی تفاوت دارد .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.