مخالفت والدین با حجاب ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ - ۲۴۹۷ بازدید

دانشجویی هستم ۲۰ ساله؛ من خیلی دوست دارم چادر سر کنم ولی پدر و مادرم می‌گویند نمی توانی جمع کنی؟ چگونه می توانم والدینم را از خودم راضی نگه دارم و عذاب وجدان نگیرم؟

امام خمینی(ره) در پاسخ به این سؤال که: «خواهری علاقه‌مند به حجاب است، ولی پدر و مادرش (که در ظاهر مسلمان هستند ولی در عمل مخالف) با حجاب دختر مخالفت می‌کنند، و در صورت «پوشش» به او انواع تهمت ها و برچسب ها می‌زنند. حکم خداوند در این مورد چیست؟» چنین پاسخ داده اند:
- در رعایت حجاب واجب رضایت پدر و مادر معتبر نیست، و اگر او را أمر می‌کنند که حجاب نداشته باشد دستور آنها را مخالفت کند و حجاب را مراعات نماید.[ خمینی، سید روح الله موسوی، استفتاءات (امام خمینی)، 3 جلد، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، پنجم، 1422 ه‍ .ق، ج‌3، ص 255.]
فراموش نکنید که انسان باید سعی نماید تا تصمیم‌گیری های زندگی اش را با آن چه در دین وشرع مقدس آمده است، نزدیک و نزدیک تر کند و مطمئناً برگزیدن پوشش چادر، به این مقصود الهی نزدیک تر خواهد بود، پس همیشه این مطلب را به خود تلقین نمایید که بین دو راه خوب وخوب تر، راه خوب تر و بهتر را انتخاب کرده اید و از این جهت به خود افتخار کنید.
البته دختران متدین محجبه نیز باید در این زمینه موارد ذیل را لحاظ نمایند:
1. با والدین خود در این زمینه صحبت نموده. دلایل آنها را به خوبی گوش دهند؛ سپس در کمال آرامش و رعایت ادب و با دلایل متقن، آنها را قانع کنند که حجاب شان ضرری به سایر فعالیت های آنها نمی زند.
2. در بین افراد فامیل افرادی را که چادری و در زندگی فردی و اجتماعی خود موفق هستند را انتخاب کرده و به عنوان نمونه به آنها معرفی نمایید.
3. به یاد داشته باشند مخالفت های اطرافیان موقتی بوده و به مرور زمان، شما را خواهند پذیرفت، به شرط این‌که موفقیت شما برای آنان افتخارآمیز باشد.
4. علل مخالفت والدین خود را با چادر شناسایی نموده و سعی نمایند ذهنیت آنها را در این باره تغییر دهید. به عنوان مثال ممکن است به دلیل رفتار نادرست برخی از چادری ها نسبت به تمام افراد چادری ذهنیت منفی پیدا کرده باشند، در این‌صورت لازم است ذهنیت آنها را در این باره اصلاح شود.
5. در عملکرد خود باید ثابت ثابت نمایند که نه تنها چادر موجب محدودیت نشده است، بلکه فعالیت‌ها در پرتو امنیتی که چادر به ارمغان می آورد بیشتر شده است.
6. همواره این نکته را باید به یاد داشت که هر چه در راه عمل به دستورات الهی سختی بیشتری باشد، ثواب بیشتری نصیب افراد می شود، پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) در این باره فرموده اند:
«أَفْضَلُ الْأَعْمَالِ أَحْمَزُهَا»[ بحار الأنوار، ج 67، ص 191.]؛ «بهترین کارها دشوارترین آنهاست» پس در راهی که انتخاب کرده اند نباید دچار تردید شوند.

نظرات

میهمان
سلام من سر موضوع حجاب با خانوادم مشکل دارم و من عاشق چادرم و خیلی دوس دارم سرم کنم ولی نمی ذارن چیکار کنم که راضی بشن
پرسمان
سلام علیکم، دوست ارجمند از آن جا که تمایل به پوشش وحجاب از درون فطرت زن سرچشمه می گیرد بنابراین تمایل شما به حجاب و پوشش امری فطری است که خداوند در درون انسان ها به ودیعه نهاده است.
ظاهرا خانواده شما به هر دلیل اجازه استفاده از پوشش چادر را به شما نمی دهند. اشکالی ندارد چون حجاب با مانتو نیز تحقق پیدا می کند، البته مانتوهای بلند و گشاد که حجم بدن زن در آنها پیدا نیست. حال که امکان استفاده از چادر را ندارید لااقل از مانتوهایی استفاده کنید که حجم بدن را کاملا بپوشاند و تنگ و کوتاه نباشد.
اما در برخورد با خانواده و برای جلب رضایت آنها برای استفاده از چادر چکار می توانید بکنید؟
احتمالا منشا مخالفت خانواده شما به طرز تفکر آنها مربوط می شود و جایگاه این موضوع را نتوانسته اند خوب حل کنند، از این رو با نهایت آرامش و ادب و احترام اگر با بحث و دلیل قانع می شوند، با دلیل و استدلال روی حرف و خواسته خودتان بایستید، در غیر این صورت جز صبر چاره ای ندارید، این مخالفت آنها اولا تزلزلی در رفتار شما نگذارد که این هم نوعی امتحان الهی است و حتما خدا پشتیبان شما خواهد بود، همچنین شما متانت و ادب خودتان را در مقابل بزرگترها حفظ کنید، حجاب و متانت را با اخلاق خوب تزیین کنید تا آنها این جاذبه شما را بیشتر ببینند، احساس کنند که شما متحول شده اید، خوبی ها و نیکی ها را بیشتر کنید، در مقابل بسیاری از اعتراضات آنها سکوت اختیار کنید و با تبسم و خوش خلقی آنها را تحمل کنید، به موفقیت های جدید فکر کنید و زمینه پیشرفت علمی و معنوی را افزایش دهید، تا آنها یک تغییر و تحول خوبی را از شما احساس کنند، در این صورت شما می توانید افکار آنها را تغییر و با خودتان همراه سازید.
میهمان
به امید پیشرفت بیشتر

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.