مدت حرکت کاروان امام حسین(ع) از مکه تاکربلا ۱۳۹۹/۰۵/۳۰ - ۳۰۲ بازدید

کاروان امام حسین(ع) ازکعبه تا کربلا چند روز در راه بودند؟

امام حسین(ع)، هنگام رفتن از مکه به عراق از منزل‌گاه‌های متعددی عبور کردند.[۱] در این‌گونه مسافرت‌ها اندکی استراحت کرده و حرکت می‌کردند. بر این اساس، در این مدت (۲۵ روز) آنان باید روزانه ۵۶ کیلومتر می‌پیمودند که این مقدار را با پای پیاده در مدت سیزده ساعت می‌توان پیمود و نُه ساعت باقی را به استراحت و فعالیت‌های جانبی پرداخت. حال اگر در برخی روزها ساعات بیشتری را به حرکت پرداخته و روزهای دیگری را به استراحت بیشتری می‌پرداختند نیز قابل پذیرش است.بر اساس گزارشات؛ امام(ع) برای حفظ کاروان از مشکلات پیش رو این تدابیر لازم را اعمال کردند، که به برخی از آنها اشاره می‌شود:۱. استفاده از مرکب: گزارشات تاریخی حاکی از آن است که امام(ع) و خانواده آن‌حضرت از مَرکب برای حرکت استفاده می‌کردند.[۲] در این‌جا برای نمونه به نقل چند گزارش بسنده می‌شود:
«حسین(ع)، یارانش را که به همراه او، قصد رفتن به عراق داشتند گرد آورد و به هر یک، ده دینار و یک شتر براى حمل توشه و اثاثشان داد. آن‌گاه خانه خدا و صفا و مروه را طواف نمود و آماده رفتن شد و دختران و خواهرانش را بر کجاوه‌ها سوار کرد».[۳]
«هنگامى که امام به سرزمین کربلا رسید، پانصد نفر سواره و صد نفر پیاده همراه او بودند».[۴] گرچه به تدریج، بسیاری از این افراد در مدت هشت روز و به‌خصوص شب عاشورا که فردایش جنگ حتمى بود، از کنار امام دور شدند.[۵]
۲. حرکت شبانه: امام(ع) در بعضی از مسیرها مثل قصر بنی مقاتل[۶] شب را برای حرکت انتخاب می‌کردند.
۳. توقّف‌های نسبتاً طولانی: امام(ع) در منازل مختلف؛ مثل خزیمیّه، توقّف شبانه‌روزی داشتند.[۷]
به نقل از پایگاه اسلام کوئست.
پی نوشت:
[۱]. ر. ک: «نام منازل حرکت امام حسین(ع) از مکه به عراق»، ۶۸۱۲۶.
[۲]. «...ثم قال الحسین لأصحابه: ارکبوا! فرکبوا و رکب النساء»؛ ابن کثیر دمشقی، اسماعیل بن عمر، البدایة و النهایة، ج ۸، ص ۱۷۲، بیروت، دار الفکر، ۱۴۰۷ق.
[۳]. ابن اعثم کوفی، احمد بن على ، الفتوح، ج ۵، ص ۶۹، بیروت، دار الأضواء، چاپ اوّل ، ۱۴۱۱ق.
[۴]. مسعودی ، على بن الحسین ، مروج الذهب، ج ۳، ص ۶۱، قم، دار الهجرة، چاپ دوم، ۱۴۰۹ق.
[۵]. جعفریان، رسول، حیات فکرى و سیاسى امامان شیعه(ع)، ص ۲۱۲، قم، انصاریان ، چاپ ششم ، ۱۳۸۱ش.
[۶]. شیخ مفید، الارشاد فی معرفة حجج الله علی العباد، ج ۲، ص ۸۲، قم، کنگره شیخ مفید، چاپ اول، ۱۴۱۳ق.
[۷]. الفتوح، تحقیق، شیرى، على، ج ۵، ص ۷۰.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.