مدت حکومت امامان(ع) در رجعت ۱۳۹۰/۱۱/۱۴ - ۲۸ بازدید

اصل رجعت از اعتقادات مسلم و قطعی شیعه است و لی جزئیات آن از جمله مورد یاد شده در سوال چندان دقیق و قطعی روشن نیست .T}رجعت کنندگان چه کسانی اند؟{Tدر مورد کسانی که در دوران حکومت جهانی موعود آخرالزمان رجعت خواهند کرد دو دسته روایت نقل شده دسته اول به طور کلی از کسانی یاد می کند که یا کافر خالصند و یا مومن خالص ازاین رو می توان «نام بسیاری» را در آن میان جای داد طبق روایات، پیامبران، حضرت اسماعیل و حضرت رسول اکرم(ص) امیرالمومنین (ع) امام حسین(ع) سایر امامان معصوم (ع) و جمعی از اصحاب با وفای پیامبر اسلام چون سلمان، مقداد، جابربن عبدالله انصاری، مالک اشتر، مفضل بن عمرو نیز اصحاب کهف و برخ
اصل رجعت از اعتقادات مسلم و قطعی شیعه است و لی جزئیات آن از جمله مورد یاد شده در سوال چندان دقیق و قطعی روشن نیست .T
}رجعت کنندگان چه کسانی اند؟


در مورد کسانی که در دوران حکومت جهانی موعود آخرالزمان رجعت خواهند کرد دو دسته روایت نقل شده دسته اول به طور کلی از کسانی یاد می کند که یا کافر خالصند و یا مومن خالص ازاین رو می توان «نام بسیاری» را در آن میان جای داد طبق روایات، پیامبران، حضرت اسماعیل و حضرت رسول اکرم(ص) امیرالمومنین (ع) امام حسین(ع) سایر امامان معصوم (ع) و جمعی از اصحاب با وفای پیامبر اسلام چون سلمان، مقداد، جابربن عبدالله انصاری، مالک اشتر، مفضل بن عمرو نیز اصحاب کهف و برخی دیگر رجعت می کنند. (۷)

رجعت امام حسین در روزگار ظهور قائم:


نخستین رجعت کننده در روزگار ظهور حضرت ولیعصر (عج)، حضرت امام حسین(ع) است . امام صادق (ع) می فرماید: نخستین کسی که زمین برای او شکافته می شود و به روی زمین رجعت می کند، حسین بن علی است و به قدری حکومت می کند که از کثرت سن ابروهایش روی دیدگانش می ریزد.(۸)
یکی از اصول مسلم و قطعی که شیعه بدان معتقد است این است که امام را امام غسل می دهد این برگرفته از حدیث امام رضا (ع) است که می فرماید: امام را جز امام غسل نمی دهد (۹). بنابراین باید یکی از امامان رجعت نموده مراسم تغسیل و خاکسپاری امام عصر(عج) را برعهده بگیرد که طبق روایات رسیده امام حسین(ع) این مهم را انجام می دهند.
در تفسیر عیاشی ذیل آیه شریفه «نم رددنا لکم الکره علیهم (اسراء / ۶) « از امام صادق نقل شده است که: مقصود، زنده شدن دوباره امام حسین(ع) و هفتاد نفر از اصحابش در عصر امام زمان(ع) است، در حالی که کلاه خودهای طلایی بر سر دارند و به مردم رجعت و زنده شدن دوباره حضرت حسین (ع) را اطلاع می دهند تا مومنان به شک و شبهه نیفتند و این در حالی است که حضرت مهدی (ع) در میان مردم است.
هنگامی که همه مؤمنان، امام حسین(ع) را شناختند و تأیید کردند که او حسین(ع) است مرگ حضرت مهدی(عج) فرا خواهد رسید و دیده از جهان فرو می بندد. آنگاه امام حسین(ع) وی را غسل و کفن و حنوط می کند و به خاک می سپارد که هرگز امام را جز امام غسل نمی دهد. (۱۰)
پس از شهادت امام زمان(عج) و تدفین ایشان، امام حسین(ع) عهده دار حکومت جهانی ایشان می شوند و به قدری حکومت می کنند که گفته شده است، از کثرت سن ابروهایش روی دیدگان مبارکش را می پوشاند تا اینکه روز قیامت و رستاخیز فرا رسد.
در برخی روایات هم آمده که چون قائم آل محمد (ص) از دنیا برود و یا شهید شود، چهل روز پس از آن قیامت بر پا می گردد و مردگان از گورها به درآیند و برای جزای محشر آماده گردند ...».(ارشاد شیخ مفید، ترجمه ساعدی خراسانی، کتابفروشی اسلامیه، ص ۷۰۸)
در نتیجه باید گفت احتمالا بعد از شهادت و یا رحلت حضرت مهدی (عج) مدتی امام حسین علیه السلام حکومت نموده و آنگاه قیامت کبری بر پا می شود.
منابع:
۱- پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان(عج) علیرضا رجالی تهرانی، ص .۲۵۷
۲- حضرت مهدی (عج) فروغ تابان ولایت، محمد محمدی اشتهاردی ، ص ۱۱۹ و .۱۱۷
۳- تفسیرالمیزان، علامه طباطبایی، ج ۲، ص ۶۱-.۱۶۰
۴- همان، ص .۱۶۱
۵- بحارالانوار، ج ۵۳، ص .۱۲۷
۶- اثباه الهدا ه ج ۷، ص .۱۵۷
۷- الزام الغاصب، شیخ علی یزدی حائری، ج ۲، ص .۳۶۰
۸- بحارالانوار ج ۵۳، ص .۴۶
۹- اصول کافی، کلینی، ج ۱، ص .۳۸۴
۱۰- تفسیر عیاشی، ج ۲، ص .۲۸۱

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.