مدعیان دروغین در مصر و یمن ۱۳۹۲/۴/۱۱

مدعیان دروغین در مصر و یمن
در سال ۲۰۰۳م. شایعه‌ای در میان مردم مصر رواج یافت و مانند آتش که در گیاه خشک می‌افتد، در همه جا فراگیر شد. این شایعه از آنجا رواج یافت که «شیخ محمود الحنفی» از شیوخ «الازهر» و تعبیرکنندة خواب، در برنامة تلویزیونی زندة خواب و رؤیا؛ کانال سه تلویزیون مصر، در پاسخ به درخواست زنی برای تعبیر خواب، اعلام نمود که مهدی(ع) متولد شده است. زن این طور شروع کرد:


شایعه تولد مهدی(عج) در مصر(۲۰۰۳ م)

مدعیان دروغین در مصر و یمن
در سال ۲۰۰۳م. شایعه‌ای در میان مردم مصر رواج یافت و مانند آتش که در گیاه خشک می‌افتد، در همه جا فراگیر شد. این شایعه از آنجا رواج یافت که «شیخ محمود الحنفی» از شیوخ «الازهر» و تعبیرکنندة خواب، در برنامة تلویزیونی زندة خواب و رؤیا؛ کانال سه تلویزیون مصر، در پاسخ به درخواست زنی برای تعبیر خواب، اعلام نمود که مهدی(ع) متولد شده است. زن این طور شروع کرد:


شایعه تولد مهدی(عج) در مصر(۲۰۰۳ م)


در سال ۲۰۰۳م. شایعه‌ای در میان مردم مصر رواج یافت و مانند آتش که در گیاه خشک می‌افتد، در همه جا فراگیر شد. این شایعه از آنجا رواج یافت که «شیخ محمود الحنفی» از شیوخ «الازهر» و تعبیرکنندة خواب، در برنامة تلویزیونی زندة خواب و رؤیا؛ کانال سه تلویزیون مصر، در پاسخ به درخواست زنی برای تعبیر خواب، اعلام نمود که مهدی(ع) متولد شده است. زن این طور شروع کرد:

«در خواب دیدم که ماه از آسمان بر من فرود آمد و من آن ماه را همانند یک کودک شیر می‌دادم» پس از شنیدن این سخن، ناگهان چهرة محمود الحنفی تغییر کرد. شیخ از آن زن خواست تا وضو بگیرد و سوگند یاد کند که دقیقاً این خواب را دیده است. زن سوگند یاد نمود و شیخ بارها از او خواست تا خواب خود را تکرار نماید و سوگند یاد کند. پس از اصرار زن، محمود الحنفی شروع به تعبیر خواب کرد و بیان داشت که این خواب، نشان می‌دهد، مهدی منتظر(عج) متولّد شده است. وی در ادامه گفت: «مهدی موعود در شبی که آن زن این خواب را دیده، متولّد شده است».

این‌چنین و به همین سادگی، شایعة تولّد مهدی موعود در میان مردم مصر منتشر شد. هرکس نظر و عقیدة خاصّ و متفاوتی در این مورد داشت. این مسئله بر سر زبان‌ها افتاد و بحث روز شد، به ویژه اینکه برخی می‌گفتند الحنفی تأکید کرده، مهدی موعود(عج) در مصر متولد شده است.

امّا الحنفی در مصاحبه‌ای با مجله «الاهرام العربی» مسئلة تولد مهدی موعود در مصر را منکر شد و گفت اگر این مطلب صحّت دارد، نوار ضبط شدة برنامه را بیاورند. هنگامی که از وی سؤال شد: چه کسی در پشت پرده این شایعه است، در پاسخ گفت: بی‌گمان اشخاص مغرضی وجود دارند که این دروغ را منتشر کرده و به مردم گفته‌اند که مهدی(عج) برای دفاع از آنها به زودی می‌آید و این برای سست کردن همّت و عزم مردم برای انجام کارهای درست و بزرگ است. امّا این خبر کاملاً دروغ و نادرست است.۱

این، اوّلین شایعه نبوده و آخرین هم نخواهد بود. چندی قبل، در فلسطین اشغالی شنیده شد که سه جوان فلسطینی گفتند، صدای درختی را شنیده‌اند که فریاد می‌زده، یک یهودی پشت آن پنهان شده است.
روزنامه عربی «آفاق» نیز در خبری آن را منتشر ساخت.۲

مدعی مهدویت در مصر(۲۰۰۴م)
الف ـ یک نانوای مدّعی: دادستانی قاهره، روز یکشنبه ۲۱/۳/۲۰۰۴ م. تحقیقات خود را در مورد یک نانوا در اسکندریه آغاز کرد. دادگاه این فرد را به دلیل نقل خواب‌های آشفته و عجیب و ادعاهای نادرست، بازداشت کرد. وی در آغاز گمان می‌کرد که از مژده‌دهندگان بهشت است، امّا سپس ادعاهای خود را تا آنجا افزود که اعلام کرد، مهدی منتظر(عج) است. او سپس به قاهره می‌رود تا با شیخ الازهر دیدار کند و خود را به او بشناساند. فرد مذکور «اشرف عبدالحمید حسنین» نام دارد و ۳۶ ساله است.

اشرف عبدالحمید می‌گوید، در خواب دیده که بشارت‌دهندة بهشت و همان مهدی موعود(عج) است. وی دائماً هذیان و سخنان نامربوط به زبان می‌راند. مقام‌های امنیتی مصر، گزارشی از عبدالمنعم کمال زنقلی، مدیرکل دفتر محمد طنطاوی ـ شیخ الازهر ـ دریافت کردند که در آن آمده بود: «شخصی به دفتر طنطاوی مراجعه کرده و خواهان دیدار وی شده است. وی ادعا می‌کند که مهدی منتظر است و برای اثبات ادعایش خواهان بحث و مذاکره با طنطاوی است».۳

ب ـ جوان مدّعی: روز یکشنبه ۲/۵/۲۰۰۴ پس از نماز عشا در مسجد الازهر، فردی نسبتاً جوان به دکتر علی جمعه حمله کرد و پیش از آنکه محافظان جمعه بتوانند خود را به او برسانند، چند ضربه مشت به وی وارد ساخت.

این شخص، امیر عبدالعظیم ۳۰ ساله بود که برای اقامه نماز عشا به امامت دکتر علی جمعه وارد مسجد شده بود. پس از نماز، علی جمعه به ایراد سخنانی پرداخت که در اواخر درس، ناگهان این جوان به او حمله کرد و با مشت ضرباتی به او وارد ساخت و همچنان که او را می‌زد، می‌گفت: «من مهدی منتظر هستم و تو به عنوان مفتی مصر، وظیفه‌ات را به جا نیاورده‌ای». وی سپس سخنانی نامفهوم را بر زبان راند تا آنکه محافظان علی جمعه وارد کار شدند و او را تحویل پلیس دادند. پس از بازجویی، مشخص شد این جوان، اهل شهر «المحلـ[ الکبری» در استان الغربیـ[ بوده که در آن وقت برای کار، در قاهره سکونت داشته است. پس از اتمام بازجویی، متهم به دادگاه «الدرب الاحمر» انتقال داده شد تا سلامت عقلی و روانی او مورد بررسی قرار گیرد و نقاط مبهم این حادثه عجیب نیز روشن شود.۴


مدعی مهدویّت در یمن(۲۰۰۴ م)
الف ـ محمود المفلحی: در ده سال گذشته، برخی از بیماران روانی یمنی، مدّعی شده‌اند مهدی منتظر(عج) هستند، امّا بیشتر آنها مشهور نشده‌اند، زیرا کارهای خارق‌العاده یا متمایزی نداشته‌اند. یکی از این نمونه‌ها، «محمود المفلحی» ۴۰ ساله است.

المفلحی در منطقه «قَدَس» روستای حلیقان شهر تعز به دنیا آمد. دوران ابتدایی تحصیلاتش را در روستای خود به پایان برد و در دبیرستان در رشتة مکانیک مشغول به تحصیل شد. وی همیشه در دوران تحصیلش شاگرد اوّل بود.

وی در امتحان دیپلم سراسری یمن در دهة هشتاد، رتبه دوم را کسب کرد و همین باعث شد کاری در دانشکده مهندسی دانشگاه صنعاء بیابد. پس از آن، با اخذ بورس تحصیلی رشته مکانیک دانشگاه حلب (سوریه)، همراه با همسر و پسرش به سوریه رفت. المفلحی در درس بسیار کوشا بوده، همیشه از هم‌کلاسی‌هایش گوی سبقت را می‌ربود. او پس از اعلام نتایج امتحانات دانشگاه متوجه شد در یک درس مردود شده است. اعتراض او در مورد نمرة این درس به جایی نمی‌رسد، زندگی او دگرگون و به شخص دیگری تبدیل می‌شود. وی ادعا می‌کند مهدی موعود است تا شاید او را به همراه همسرش به یمن بفرستند.

مجله «الیمامـ[» عربستان سعودی مصاحبه‌ای با او ترتیب داده،۵ تمام متن گفت‌و‌گو با او را چاپ می‌کند. پاسخ‌های او به سؤالات خبرنگار این مجلّه، حاکی از ابتلا به بیماری روانی است. مصاحبه‌کننده این مجله، طاهر حیدر از کشور یمن بود. طاهر مصاحبه را این‌گونه شروع می‌کند:

لطفاً خودتان را معرفی کنید.

نام من، محمودبن عبدالله المفلحی المهدی المنتظر است. محمود بن یسر (نام مادرش یسر است) و پدرم عبدالله بن فاطمه. من همان نشانه بزرگ هستم. من، محمد، محمود و احمدم. من تمام پیامبرانم، من آدم پسر حوا و سرور حوا هستم. من پسر ملکه سبا و سرور او هستم، من همان مهجور و رها و ترک شده در میان قوم و خویش خود هستم، من همان کسی هستم که مسلمانان را پس از آنکه به مذاهب و طوایف و گرایش‌های مختلف تقسیم شده‌اند، متحّد می‌کنم. من همان یاری دهنده هستم، من «حم» من «طسم» من «الم» هستم ...!؟

آن‌گونه که می‌گویند مهدی منتظر هم‌نام پیامبر است؟
محمود و محمّد یکی هستند. نام پدر من هم عبدالله است و نام مادرم یسر. نام پدر بزرگم المفلحی برابر با همان«المطلب» است.

چه وقت متوجه شدی که تو مهدی منتظر هستی؟
از زمانی که جهان اطراف خود را شناختم، امّا تا زمانی که خداوند به من دستور نداد، حقیقت خود را به مردم فاش نگفتم. هنگامی که درماه آگوست سال۱۹۹۹ در سوریه بودم، تمام کتاب‌های آسمانی را حفظ کردم. خداوند یک شب مرا به قَدَس برد و مرا در یک لحظه به سدرة المنتهی عروج داد.

آیا فرشته‌ای نزد تو آمد و این خبر را به تو داد و تو سوار«براق» شدی؟
من از جای خود تکان نخوردم، بلکه روحم به معراج رفت. این نه خواب بود نه رؤیا، بلکه یک امر ربّانی و آشکار بود.

این لباس‌ها و شمشیر را از کجا آورده‌ای؟
همة اینها در همان یک لحظه به من داده شد. ناگهان خود را این‌گونه و به این شکل یافتم، در حالی که در دستم این عصا و این شمشیر بود... و همه چیز تحت فرمان اوست.

می‌توانی بگویی این شمشیر از آن کیست؟
این شمشیر محمدبن عبدالله است.

هنگامی که با این شکل و با این لباس‌ها در دانشگاه و در میان هم کلاسی‌هایت ظاهر شدی، آنها چه عکس‌العملی نشان دادند؟
برخی از آنها سخنان مرا تصدیق کردند و برخی مرا مسخره و ریشخند. پس از آن بازجویی و تحقیق همراه شد و همراه با همسر و پسرم به یمن بازگردانده شدم.

تو می‌گویی امّی و بی‌سواد هستی، امّا ما می‌دانیم که تو در دانشگاه درس خوانده‌ای؟
من در علوم غیبی اُمّی هستم نه در علوم دنیوی و ظاهری.

گفته می‌شود که مهدی منتظر در مکّه یا مدینه ظهور می‌کند، نه در یمن یا سوریه؟
مکه تنها آنجایی نیست که کعبه در آن قرار دارد، بلکه تمام سرزمین‌های اطراف آن نیز مانند یمن و شام، مکه به حساب می‌آیند و من پس از آنکه نشانه‌های بزرگ قیامت پدیدار شود، به مدینه و جوار کعبه خواهم رفت.

بسیاری ادّعا می‌کنند که آنها مهدی منتظر هستند و دلیلی برای اثبات ادّعاهای خود ندارند. تو چه دلیل و نشانه‌ای برای اثبات ادعایت داری؟
هنگامی که من در سوریه ظهور کردم، خورشید گرفتگی شد. هنگامی که از قَدَس خارج شدم، کوه دو نیمه شد و آتش از مقابل و پشت سر من پدیدار شد. من پیشانی گشاده دارم و دندان‌های پیشین من با فاصله هستند، متوسّط‌القامه هستم و موهای بلند دارم، رنگ‌ام عَربی و جسم من بنی اسرائیلی است. (یعنی هیکل درشت و ستبری دارم). دو خال دارم، شمشیر و عصا دارم، نه حکومت می‌خواهم و نه مقام و خون‌ریزی نمی‌کنم.

آیا پیروانی هم داری؟
همه مرا می‌شناسند و به من ایمان دارند و تمام کتاب‌های آسمانی هم مژده ظهور مرا داده‌اند: قرآن، انجیل و تورات.

امّا تورات تحریف شده است؟
متن تورات تحریف نشده، بلکه تفسیرهای آن دچار تحریف شده است.

تو از کجا می‌دانی تورات تحریف نشده، در حالی که خداوند خود یادآور شده که تورات تحریف شده؟
زیاد سؤال نکن...همان‌گونه که گفتم تو اکنون در حضور خلیفه و جانشین خداوند بر زمین هستی، من تمام پیامبرانم و این سخنان از من نیست. من از خود سخن نمی‌گویم.

تو چگونه همة پیامبران هستی در حالی که همه آنها از دنیا رفته‌اند جز حضرت عیسی که به آسمان رفته است؟
جسم آنها مرده است، امّا روح همه آنها به محمّد انتقال یافته، سپس به من رسیده است.

تا اکنون چه کارهایی برای مردم انجام داده‌ای؟
اکنون من در جنگ و درگیری با تمام دجّالان و دروغ‌گویان و تمام دشمنانم هستم.

دشمنان تو چه کسانی هستند؟
همان‌گونه که دشمنان پیامبر(ص)، خویشان و نزدیکان ایشان بودند، دشمنان من هم خویشان و نزدیکانم هستند و آنها مرا از قَدَس بیرون کرده‌اند.

آیا مسیح دجّال ظهور کرده است؟
بله، او ظهور کرده است و پس از مشاهده من مرده است.

گفته شده او پس از آنکه مردم را به فساد می‌کشاند کشته می‌شود؟
آیا شما در خوابید؟ مسلمانان با هم می‌جنگند و کارهای زشت و ناشایست در هر جا مشاهده می‌شود، اینها همه کار او بوده و تنها من، او را شناختم و پی به ماهیت او بردم ... به همین دلیل، او وقتی مرا دید، دیدن من برای او کشنده بود.

نظرت راجع به بوش، شارون و صدّام و اسامه‌بن‌لادن چیست؟
همة آنها فرزندان من هستند و من مرشد و رهبر آنها هستم و من به زودی آنها را هدایت می‌کنم.

تو حتی پدر یهودیان و مسیحیان نیز هستی؟
مسیحیت یا یهودیتی وجود ندارد تنها دین، دین اسلام است و دین اسلام، دین تمام پیامبران است.

تا آنجا که ما می‌دانیم، تو اکنون مشغول به کاری نیستی و یک دکّان اجاره کرده‌ای و در آن سکونت داری. اجاره بهای آن و مخارج زندگی‌ات را از کجا می‌آوری؟
روزی‌رسان خداوند است و تمام دنیا، ملک من و تحت ارادة من است و من حقوقی ماهیانه از دانشگاه صنعاء می‌گیرم.

امّا مهدی موعود، قات۶ نمی‌خورد و همانند تو سیگار نمی‌کشد؟ من بازدا «قل انما إنّما بشرٌ مثلکم یوحی إلیّ أنّما إلهکم إلهٌ واحدٌ» من می‌خورم و می‌نوشم و هنگامی که قات می‌نوشم بوی خوش عطر از من منتشر می‌شود و هنگامی که سیگار می‌کشم از دهانم دود سیاهی خارج می‌شود و اینها همه از نشانه‌های حق بودن من است.

چهار سال پیش می‌خواستی وارد سفارت امریکا شوی، چرا؟
گروهی از مردم مرا محاصره کردند و می‌خواستند مرا بکشند. وقتی توانستم از دست آنها فرار کنم، به سفارت آمریکا پناه بردم.


چرا به نیروهای امنیتی یمن مراجعه نکردی و به آنها پناه نبردی؟
فرزندم! همان‌گونه که قبلاً به شما گفتم، همه، فرزندان من هستند و همه فرمان‌بردار من. سفارت آمریکا، امن‌ترین جا برای من بود.


آیا در تنگنا قرار گرفته‌ای و تحت فشار هستی؟
پس از اینکه مردم از احوال من آگاه شدند و مرا شناختند، دیگر کسی جرأت نمی‌کند مرا اذیّت کند یا تحت فشار قرار دهد. زیرا آنها می‌دانند با آزار و اذیّت من، دچار عذاب دنیوی و اخروی می‌شوند».

در نهایت مصاحبه، محمود المفلحی آیه «وماکنّا معذّبین» را خواند.

ب ـ احمد الوایلی: یکی از اعضای شورای محلی «مدیریـت حیدان» یمن خود را مهدی موعود خواند و اعلام کرد که سید حسین الحوثی مهدی موعود نیست. منابع «مدیریـت حیدان» اشاره کردند این مدّعی، احمد الوایلی نام دارد و پنجاه ساله است.

این منابع همچنین افزودند: «دستگاه‌های امنیتی برای حفظ جان این شخص، او را بازداشت کرده‌اند و هم‌اکنون تحت بازجویی نیروهای این نهاد قرار دارد. شایان ذکر است که این منطقه، پیوسته میدان جنگ و درگیری نیروهای دولتی با پیروان «الحوثی» است که حکومت، او را متهم به دعوی مهدویت و شورش ضدّ حکومت کرده است». گزارش‌های این منابع، حاکی از آن است که الوایلی از مردم این منطقه خواسته است که با او به عنوان مهدی موعود بیعت کنند. پس از اینکه نیروهای امنیتی او را بازداشت کردند، تعداد قابل توجهی نشریه دربارة ترویج عقایدش در محلّ سکونتش یافتند.۷پی‌نوشت‌ها:
۱. مجله«الاهرام العربی» شماره ۳۱۱، سال ۱۲۳. شنبه ۵ محرم ۱۴۲۴ه‍ . ق برابر با ۸ مارس ۲۰۰۳ م.
۲. مجله «الاهرام العربی» شماره ۲۷۳، سال ۱۲۳. شنبه ۴ ربیع‌الثانی ۱۴۲۳ ه‍ . ق، برابر با ۱۵ ژوئن ۲۰۰۲م.
۳.روزنامه «الشرق الوسط»، دوشنبه ۱/۲/۱۴۲۵ ه‍ . ق، برابر با ۲۲/۳/۲۰۰۴.
۴. روزنامه « الشرق الوسط»، سه شنبه ۹۲۸۹. ۱۴/۳/۱۴۲۵ه‍. ق، برابر با ۴/۵/۲۰۰۴م.
۵. (شماره ۱۸۳۱، شنبه ۲۳ رمضان ۱۴۲۵ ه‍ .ق برابر با ۶ نوامبر ۲۰۰۴ م)
۶. قات، چای عربستانی است.
۷.روزنامه«الشرق الوسط»، ۱۰/۷/۲۰۰۴ م.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.