مذمت زنان در نهج البلاغه ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۱۳۵ بازدید

اگر ترک نماز و روزه در ایام حیض زنان دستور خداوند است پس چرا حجت خدا همین را بهانه ای برای مذمت زنان قرار می دهد؟ اگر منظور امام عایشه و یا طایفه ای خاص بوده پس چرا به طور مطلق کلام را آورده است؟
برای پاسخ به این پرسش اشاره به چند نکته شایان توجه است:
۱. آنچه خداوند در طبیعت قرار داده و ساختار موجودات را بر اساس آن تنظیم کرده است. به طور حتم دارای فواید و مصالح است. چنان که از نظر پزشکی نیز ثابت شده که عادت ماهیانه زنان از پوکی استخوان آنها جلوگیری می کند و در تنظیم هورمون های آنها مفید است.
۲. دنیا و نظام مادی به جهت محدودیت هایی که دارد. در کنار خوبی ها و زیبائیها دارای عوارض و فضولات نیز می باشد. چنان که مواد غذایی خوب و مفید است و خوردن آن لذت بخش است اما همراه با سیکل گوارش و دفع فضولات نیز می باشد.
۳. نظام دنیا با آمیختگی زیبایی و زشتی ها و آسایش و سختی ها برای نوع انسان ها حرکت بخش و تجربه آمیز و در مجموع مفید است.
۴. اگر به توان در موارد استثنایی فواید را خداوند قرار دهد و آلودگی و فضولات را برطرف کند این نشانه امتیاز ویژه است و موارد استثنایی در مجموعه پذیرفته شده است چنان که بنابر برخی گفته ها، حضرت فاطمه سلام الله علیها عادت ماهیانه نداشته و یا حضرت مریم سلام الله علیها بدون همبستری با همسری صاحب فرزند شده است.
۵. به طور طبیعی سختی ها و ضعف های نظام مادی موجب کدورت دل و ضعف معنویت می شود. چنان که کسانی که در ماه رمضان بیمار می شوند و نمی توانند روزه بگیرند از نظر معنوی چه بسا افت داشته باشند و یا خانم ها در زمان عادت ماهیانه دچار این ضعف معنوی شوند.
۶. نظام احسن الهی اقتضا می کند که سختی ها و یا برخی ضعف های نظام مادی قابل جبران باشد. لذا برای خانم ها در ایام عادت ماهیانه توصیه شده که رو به قبله بنشینند و ذکر بگویند و یا با تحمل سختی دفع حمل گناهان آنان آمرزیده می شوند مانند روزی که از مادر متولد شده اند.
۷. تفاوت های زن و مرد آنگاه به صورت نقص نمایان می شود که در جای غیر مناسب به کارگیری شود. به طور مثال عواطف و احساسات زن با مرد متفاوت است. اما اگر این احساسات در نظام خانواده مصرف شود بسیار خوب و گرمی بخش است اما اگر در جبهه جنگ و بر علیه حق بروز کند بسیار خطرآفرین و تحریک کننده است. و به عنوان نقص به شمار خواهد آمد در نتیجه عادت ماهیانه در مجموع برای ساختار وجود خانم ها مفید است.
اما همراه با ضعف و سختی نیز می باشد. خداوند متعال از یک سو به خاطر سختی ها این ایام عبادت را واجب نکرده اما از سوی دیگر ضعف معنوی را قابل جبران دانسته است و اگر کسی جبران نکرد افت معنوی پیدا می کند. لذا بیان امام علی علیه السلام بیان یک واقعیت برای عموم زنان است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.