مذمت زن نازا در روایات ۱۳۹۲/۰۸/۲۵ - ۷۰۳۲ بازدید

روایات بیشماری از معصومین در مذمت زن نازا وجود دارد اینکه با زنان نازا ازدواج نکنید زن نازا از حصیر خانه بی ارزش تر است و غیره با توجه به اینکه در آن زمان دست مردان در ازدواج و طلاق بسیار باز بوده است و براحتی می توانستند زن دیگری اختیار کنند چرا این جمله ها امامان بر زبان راندند که هیچ جایگاهی در عقل ندارد. در بهترین حالت زمانی می توان این مذمت ها را کرد که مرد تنها یک همسر داشته باشد. مدافعان می گویند این روایات بدلیل تاکید بر فرزند آوری است که به نظر من با توجه به تعدد زوجات آنزمان مذمت زنان نازا بی مورد است آیا این امامان معصوم نیستند که باید به ما نحوه درست برخورد با مسایل را یاد بدهند. آیا برای حل یک مشکل و نشان دادن مثلا عواقب بد فرزند نداشتن را باید به بدترین شکل ممکن یعنی تحقیر یک زن نازا بدلیلی که خود هرگز در نازایی خود دخالت نداشته است صحیح است؟ آیا معصومان به شکل دیگر نمی توانستند این مسله را مطرح کنند؟ یا مثلا به شکل محترمانه و مودبانه و خدا‍پسندانه تر بگویند که با زن نازا ازدواج نکنید نه اینکه بدترین جمله ای را که ذهن می آید را به زبان جاری کنند؟

روایت مورد نظر به شرح زیر آمده است: وحصیرة فی ناحیة البیت خیر من امرأة لا تلد (1) حصیری که در گوشه خانه افتاده باشد، بهتر از زنی است که نزاید. این روایت که خبر واحد است و مربوط به حلال و حرام هم نیست که حجت تعبدی باشد، ظاهرا در مقام راهنمایی برای انتخاب همسر دائم است و همسر دائم برای چند هدف انتخاب می شود که از مهمترین آنها ایجاد نسل است و زنی که عقیم و نازا باشد، به طور طبیعی برای این هدف مناسب نیست و در این راستا ارزشمند نمی باشد. این سخن بر فرض که سخن پیامبر باشد، در مقام ارزش گذاری انسانی و ایمانی و ذاتی زن نازا نیست که ارزش انسانی ندارد چرا که ارزش انسانی و معیار ارزش گذاری در دین تقواست (ان اکرمکم عندلله اتقاکم)، بلکه در مقام ارزش گذاری او برای ازدواج به نیت ایجاد نسل است که در این مورد فایده ای ندارد و باید دنبال زنی بود که فرزند آور باشد. ممکن است که از زوایه نگاه مردم بیان شده باشد، یعنی مردم حصیری که در گوشه خانه افتاده باشد بهتر از زنی می دانند نازا باشد. خلاصه آن که ارزش انسانها به تقوا و بندگی است که زن نازا هم می تواند واجد آن باشد. پی نوشت ها: 1. صدوق، علل الشرائع، نجف، حیدریه، 1386 ق، ج 2، ص 515

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
همه ی دستورات فرمایشات معصومین هم حجیت دارند هم کاملا با عقل مطابقت دارد.این دین ماست .به زعم خود تفسیر نمی‌کنیم .فرمایشاتشان گفته ی خداست.
میهمان
هزاران لایک

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.