مراحل کلی سلوک ۱۴۰۰/۱۰/۱۳

سلام از کجا بفهمم که یه شخص مثل من میتونه وارد سیر و سلوک شود ؟ مطالعاتی در این زمینه داشتم و اینکه عده ای در طی این مسیر به بیراهه کشیده شدند و هلاک شدن می ترسم نکنه اگر من وارد این مسیر شوم دچار کبر و غرور شوم. چون رزایل اخلاقی زیاد دارم می ترسم من هم به این سرنوشت دچار شوم و از اینی که هستم بدتر شوم . از کجا بفهمم که نفس من میتونه این مسیر را طی کنه و اینکه من مستعد این راه هستم یا نه ؟

دوست گرامی. هدف خلقت انسان در این دنیا رسیدن به رشد و کمال انسانی است و خدای متعال همه انسان ها را برای چنین هدفی آفریده است بنابراین همه انسان ها باید این مسیر را طی کنند و توانایی آن نیز در همگان وجود دارد و همه امکانات هدایتی را خدای متعال در اختیار انسان قرار داده است بنابراین شما هم حتما استعداد سلوک و کمال را دارید و به قدر همت خود در این راه پیش خواهید رفت.
منتهی این مسیر سه فاز و مرحله دارد. سلوک شرعی که انجام واجبات و ترک محرمات است و سلوک اخلاقی که اصلاح صفات شخصیتی و درونی است و سلوک عرفانی که وصول به حقیقت و توحید است و هر کسی که وارد این مراحل می شود به قدر همت خود می تواند مراحل را طی نماید. شریعت، طریقت و حقیقت
1. شریعت؛ شریعت گام ابتدایی سلوک است، اهل شریعت یا اهل ظاهر دین شامل احکام واجب و مستحب و حرام و مکروه هستند. این مرحله عمومی است و متصدی آن علمای کلام و فقه و اصول و حدیث و درایه هستند.
2. طریقت؛ طریقت به خواص از مومنین تعلق دارد که پس از پرداختن به شریعت مشغول اصلاح و تعالی عالم درون و تزکیه نفس و تخلق به اخلاق الهی هستند و متصدی این بخش علمای اخلاق اند.
3. حقیقت؛ حقیقت مخصوص خاص الخاص از مومنین است که تنها به حقیقت می نگرند و از کثرت فارق گشته و با توحید هم آغوش شده و در پی شهود حقیقت اند. متصدی این بخش علمای عرفان نظری و عملی اند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.