مرجعیت آیت الله خامنه ای ۱۳۹۴/۰۸/۱۲ - ۲۱۲۸ بازدید

کتابی بنام ابتذال مرجعیت شیعه نوشته . در این کتاب نه تنها اجتهاد و مرجعیت ، بلکه کل شخصیت رهبری رو زیر سوال میبره. شما در این زمینه چه پاسخی دارید؟

پرسشگر ارجمند، با توجه به اینکه در چنین شبهات و ایراداتی، یا اصل شایستگی رهبری معظم انقلاب برای تصدی مقام مرجعیت مورد حمله واقع شده و این بعد از ابعاد شخصیت رهبری مورد خدشه واقع می گردد و یا صلاحیت ایشان برای تصدی مقام رهبری مورد حمله واقع می شود، در چند بخش به بیان پاسخ به این شبهه می پردازیم.

اما پیش از ورود به بخش پاسخ به این شبهه، لازم است نکاتی پیرامون کیفیت مواجهه ی با چنین شبهاتی را خدمت شما پرسشگر ارجمند عرض نماییم.

اولین نکته ای که در چنین مجالسی رعایت آن بر شما لازم و ضروری است ، مقوله ی تسلط بر احساسات می باشد. سعی کنید هیچ گاه در حال بحث ، عصبانی نشوید . زیرا عصبانی شدن از سویی فقط و فقط بهانه ای به دست طرف مقابل خواهد داد که شما را فردی بی منطق جلوه دهد که به علت ناتوانی در ارایه پاسخ ، عصبی شده اید . و از سوی دیگر هم با عصبانی شدن ، رشته تفکر عقلانی انسان از هم گسیخته شده و فرد از تمرکز ذهن خویش بر مساله و تجزیه و تحلیل ان ناتوان می گردد .

در گام بعدی باید توجه داشته باشید که که اینگونه بحث ها ، اغلب اوقات مبتنی بر اطلاعات نادرست یا حداقل مشکوک می باشد . تلاش کنید با یافتن ادعای اصلی طرف مقابل ، بر ان نقطه زوم کرده و بحث را متمرکز بر ان نمایید و اجازه ندهید تا شخص با استفاده از فن جدل به طور مدام در مباحث ، از این شاخه به ان شاخه بپرد و شما را سر در گم کند پس در برخورد با چنین شبهه پراکنی ای می بایست از فرد شبهه کننده، مستند و دلیل طلب کنید. درخواست دلیل از این رو لازم بوده و مفید فایده است که این افراد در اکثر موارد در مساله ی مذکور صاحب نظر نبوده و تنها به بیان مطالبی که از شبکه های ماهواره ای ضد انقلاب یا پایگاه های اطلاع رسانی آنان دریافت نموده اند می پردازند و در مواجهه با افراد دیگر نه تنها از بحث و استدلال باز می مانند بلکه حتی از ارائه ی دلیل ولو دلیل ناموجه بر ادعای خود بازمی مانند. 

در نهایت با حلاجی کردن مطالبی که شخص به عنوان مستند ادعای خویش مطرح می نماید به صورت منطقی به 1. بررسی میزان ارزش استنادی دلایل 2 . ارزشیابی محتوای ارائه شده در دلایل و میزان ارتباط آن با موضوع 3. رد دلایل مطروحه با اتکا به مدارک و منابع مستدل موجود اقدام نمایید.

مطالبی که در ادامه ی بحث عنوان خواهد گردید می تواند پشتوانه ی علمی شما برای ورود در مباحثه و استدلال با چنان افرادی باشد.

حال پاسخ به پرسش شما را در چند بخش تقدیم می نماییم:

بخش نخست : اجتهاد و مرجعیت آیت الله العظمی خامنه ای

از چند راه می توان اجتهاد رهبری و شایستگی ایشان برای تصدی مقام مرجعیت را اثبات نمود که در ادامه بدان ها اشاره می گردد:

یک. تصدیق اجتهاد و شایستگی بالقوه ی ایشان برای تصدی مقام مرجعیت توسط بسیاری از بزرگان حوزه های علمیه و مراجع تقلید

در این باره به عنوان مثال به چند مورد اشاره می نماییم:

حضرت آیت الله فاضل لنکرانی می فرماید ایشان ( مقام معظم رهبری) اهل نظر و اجتهاد هستند. 20 سال پیش (قبل از انقلاب) وقتی در مشهد، در مسجد گوهرشاد با ایشان برخورد کردم. آن موقع ایشان از مدرسین محترم مشهد بودند. پرسیدم چه چیزی تدریس می کنید می فرمودند مکاسب از مهم ترین و مشکل ترین کتب علمی ماست. به نظر من ایشان (مقام رهبری) یک فقیه و یک مجتهد است به نظر من کسی که در سالهای طولانی در جهان سیاست، اساتیدی چون امام امت داشته و خودش دارای استعداد سرشار است چنین فردی داری مقامات بلند از درک سیاسی است(روزنامه رسالت، 22/3/68.)آیت الله امینی می فرماید: حضرت آیت الله خامنه ای _ دامت برکاته _ در فقاهت و اجتهاد به مرتبه ای است که برای تصدی مقام ولایت و رهبری، صلاحیت کامل دارد(درر الفوائد فی اجوبه القائد، ص 19) آیت الله مؤمن می فرماید: هنگام رای گیری در مجلس خبرگان برای رهبری حضرت آیت الله خامنه ای اجتهاد معظم له با قیام هیأت شرعیه نزد این جانب ثابت بود؛ ولی بعدا به واسطه حضور در جلسات مباحثه فقهی، شخصا به اجتهاد ایشان پی بردم و اکنون شهادت می دهم که معظم له، مجتهدی عادل و جامع الشرایط می باشد(پیشین، ص 21) آیت الله یوسف صانعی می فرماید: آیت الله خامنه ای، نه تنها مجتهد مسلم می باشد، بلکه فقیه جامع الشرایط واجب الاتباع می باشد(پیشین، ص 17) آیت الله جوادی آملی می فرماید: اجتهاد و عدالت حضرت آیت الله جناب آقای حاج سید علی خامنه ای _ دامت برکاته _ مورد تایید می باشد. لازم است امت اسلامی _ ایدیهم الله _ در تقویت رهبری معظم له در بذل نفس نفیس، در هیچ گونه نثار و ایثار دریغ نفرمایید(پیشین، ص 19) هم چنین در هنگام تصدی ولایت امر پس از رحلت امام خمینی(ره)، آیت‌الله‌العظمی اراکی(ره) و آیت‌الله‌العظمی گلپایگانی(ره) اجتهاد ایشان را تایید کردند. حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد آقا خمینى (ره) نیز می گویند : « حضرت امام بارها از جناب عالى به عنوان مجتهدى مسلم و بهترین فرد براى رهبرى نام بردند.»(روزنامه رسالت 16/3/68)

 بنابراین می‌توان گفت، آیت‌الله خامنه‌ای یک فقیه و مجتهد عادل و جامع‌الشرایط می‌باشند که این مراتب علمی را در طی دورانی طولانی چه قبل و چه بعد از انقلاب به دست آورده‌اند و این امر مورد تصدیق بسیاری از اهل علم و اجتهاد بوده و هست. سابقه تحصیلاتی ایشان در حوزه‌های علمیه مشهد، قم و نجف و شرکت در درس اساتید بزرگواری در این سه حوزه نشان‌گر این مطلب است. بر این اساس این سخن و شبهه که مقام معظم رهبری برای نیل به درجه ی اجتهاد مسیر معمول حوزه را طی نکرده اند سخن نادرست و ناروایی است زیرا تحصیلات حوزوی مقام معظم رهبری و فعالیت های علمی ایشان به سالهای جوانی ایشان باز می گردد وسالها پیش از اینکه به فعالیت های سیاسی و اجتماعی بپردازند به تحصیل و فراگیری علوم حوزوی اشتغال داشته و به درجه اجتهاد نائل آمده اند و بسیاری از بزرگان حوزه از جمله خود حضرت امام به وجود این ویژگی در ایت الله خامنه ای تصریح نموده اند .

دو. اثبات مقام علمی ایت الله العظمی خامنه ای دام ظله العالی با استناد به درس خارج فقه ایشان

ایشان بعد از انتخاب به رهبری در سال 68 اقدام به تدریس درس خارج فقه و اصول در حسینیه ی امام خمینی نمودند که این تدریس تا زمان حال ادامه دارد و برخی از آن ها در پایگاه اطلاع رسانی معظم له در دسترس قرار دارد. ایشان در طول این سال ها به تدریس موضوعات مهم و در عین حال سنگینی مانند حکم فقهی صابئین، مهادنه، قصاص، بحث دامنه دار و مستحدثه ی مکاسب محرمه پرداخته اند. به شهادت حضوریافتگان در این دروس و با دقت نظر در محتوای دروسی که از ایشان در دسترس قرار دارد می توان به قدرت علمی و فقهی ایشان پی برد. فضلای حاضر در درس خارج فقه ایشان به وزانت علمى آن شهادت مى دهند، و اینها خود دلیل بر بُنیه علمى نیرومند و ملکه اجتهاد ایشان است و این توان علمى مسلما زمینه ای سابق بر رهبرى و حتى سابق بر ریاست جمهورى ایشان دارد.

سه. تصدیق مرجعیت رهبر معظم انقلاب توسط بزرگان حوزه ی علمیه ی قم

بعد از ارتحال آیت الله العظمی اراکی( ره )، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که مرکب از ده ها مجتهد مطلق و چندین مرجع تقلید مى باشد در طی بیانیه ای حضرت آیت الله العظمی خامنه اى دام ظله العالی، را در کنار شماری چند از علمای بزرگ دیگر به مرجعیت پذیرفتند. در اساسنامه جامعه مدرسین آمده است که چیزى به عنوان نظر آن جامعه معتبر است که حداقل شانزده نفر از اعضا آن را امضا کرده باشند. بنابراین اعلامیه جامعه مدرسین به این معناست که حداقل شانزده نفر از مجتهدان و خبرگان حوزه ی علمیه قم ایشان را مرجع تقلید جامع الشرایط مى دانند. 

علاوه بر این تصدیق کلی، بسیاری از علمای دیگر نیز به صورت جداگانه شایستگی ایشان برای تصدی مقام مرجعیت را در بیانیه هایی مورد تاکید قرار دادند که برای اطلاع از آنها می توانید به کتاب « مرجعیت آیت الله خامنه ای از دیدگاه علم و بزرگان ،‌انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه ی علمیه قم » مراجعه نمایید.

بدیهی است که برای احراز شایستگی ایشان برای تصدی مقام مرجعیت الا و لابد میبایست به نظرات علما و بزرگان حوزه های علمیه رجوع کرد و در این باره نمی توان به سخنان اساتید دانشگاه یا برنامه های تحلیلی شبکه های بی بی سی و امثال آن استناد نمود.

بخش دوم: شرایط رهبری و احراز آنها در آیت الله العظمی خامنه ای دام ظله العالی

در رابطه با دارا بودن شرایط رهبری توسط آیت الله خامنه ای نیز باید گفت: ابتدا باید شرایط و ویژگى هاى لازم براى نیابت از معصومین(ع) و رهبرى در نظام اسلامى را به طور دقیق، مورد شناسایى قرار داد. شرایطى که در متون و منابع اسلامى مورد تأکید قرار گرفته، عبارت است از: 1. صلاحیت علمى لازم براى افتا در ابواب مختلف فقه (فقاهت و اجتهاد)؛ 2. عدالت و تقواى لازم براى رهبرى امت اسلامى؛ 3. بینش صحیح سیاسى و اجتماعى، تدبیر، شجاعت و مدیریت و قدرت کافى براى رهبرى. در مرحله بعد نوبت به تطبیق هر یک از این شرایط بر رهبر معظم انقلاب مى رسد. در اینجا به صورت خلاصه به پاره اى از ویژگى ها و صلاحیت هاى حضرت آیت اللّه خامنه اى براى احراز منصب رهبرى نظام، به نیابت از امام زمان(عج) اشاره شود: اما از نظر صلاحیت علمى , همانطوری که گفته شد، اجتهاد مقام معظم رهبری از سوى بسیارى از مراجع و بزرگان و جامعه مدرسین که متشکل از چندین مرجع تقلید و مجتهد می باشد و به ویژه مرحوم امام مورد تصدیق و تایید قرار گرفته است . اما صلاحیت اخلاقى (عدالت و تقواى لازم) صلاحیت اخلاقى مقام معظم رهبرى نیز از امورى است که در رفتار و عملکردهاى فردى و اجتماعى ایشان -از زمان کودکى، جوانى و مبارزات سیاسى و نیز مسؤولیت هاى متعددى که در بعد از انقلاب در شرایط حساس داشته اند به روشنى قابل اثبات بوده و تمام اشخاصى که از نزدیک با معظم له در ارتباطند، گواه بر این مدعا هستند. اما در زمینه توانایى هاى شخصى در بند سوم اصل یکصد و نهم «بینش صحیح سیاسى و اجتماعى، تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافى براى رهبرى» از جمله شرایط و صفات رهبر دانسته شده است. مقصود از «بینش صحیح سیاسى و اجتماعى» آن است که رهبر، آن چنان از مسائل و موضوعات و قضایاى سیاسى آگاه باشد که بر آن اساس، هم قادر به اداره امور جامعه باشد و هم در جهت گیرى هاى ظریف بین المللى، تصمیمات بجا، شایسته و مفید به حال جامعه اتخاذ کند. «مدیریت و تدبیر» عبارت از مجموعه استعدادهایى است که در شرایط خاص، در رهبرى بارز و ظاهر مى شود و او را در اجراى وظایف سنگین خود یارى مى کند. کشف این استعدادها از جمله مواردى است که در تعیین رهبر، به یقین باید مورد توجه خاص قرار گیرد. «قدرت و شجاعت» نیز از جمله شرایطى است که یا از برجستگى هاى علمى و اخلاقى ناشى مى شود و یا آنکه در زمره استعدادهاى درونى رهبر به شمار مى رود. به هر حال مقام شامخ رهبرى چنین مراتبى را مى طلبد و به هنگام تعیین و انتخاب رهبرى، باید به این موضوع توجه جدى داشت. مقام معظم رهبرى تاکنون توانایى هاى فوق العاده اى در راستاى رهبرى و مدیریت جامعه -خصوصاً در مواقع بحرانى و سرنوشت ساز از خود بروز داده اند. از دیگر سو ایشان از بینش صحیح سیاسى و اجتماعى و قدرت و شجاعت بالایى برخوردار مى باشند. این مهم با مرورى بر پیشینه مدیریتى ایشان در شوراى انقلاب، دوران ریاست جمهورى، سخت ترین شرایط ناشى از جنگ و محاصره هاى بین المللى، بیش از دو دهه رهبرى نظام و با موفقیت بیرون آمدن از فراز و نشیب ها و مشکلات متعدد داخلى و بین المللى به خوبى قابل اثبات است. نکته دیگر اینکه توجه به انتخاب قانونى ایشان از سوى خبرگان رهبرى نیز بیانگر صلاحیت ایشان برای عهده دار شدن این مسئولیت می باشد. این انگاره خود متأثر از دو عامل است که هر کدام به تنهایى، مهم ترین دلیل بر شایستگى ایشان براى رهبرى نظام اسلامى است: 1. دارا بودن شرایط لازم براى رهبرى در حضرت آیت الله خامنه اى و احراز این شرایط از سوى خبرگان، به عنوان بهترین و شایسته ترین فردى که قدرت و توانایى رهبرى نظام را دارد. این مسأله از سوى اکثریت قاطع اعضاى مجلس خبرگان به عنوان خبرگان در امر رهبری تأیید شد. 2. تأکید امام خمینى(ره) بر شایستگى ایشان براى رهبرى نظام؛ حضرت امام در موارد متعددى به شایستگى ایشان تصریح کرده اند. آیت الله هاشمى رفسنجانى در مجلس خبرگان رهبرى در سال 68 در حضور شاهدان این قضیه را نقل کرد: در قضایاى مهدى هاشمى همراه با آقایان خامنه اى، موسوى اردبیلى و میرحسین موسوى خدمت امام راحل رسیدیم و سید احمد خمینى نیز حضور داشت. در آنجا به امام گفتیم: شما با اقدامات خود ما را درباره رهبرى آینده در بن بست قرار مى دهید. امام با اشاره به آقاى خامنه اى فرمودند: « شما در بن بست نخواهید بود , چنین فردی ( آیت الله خامنه ای ) در میان شماهست , چرا خودتان نمی دانید .» مرحوم حجت الاسلام سیداحمد خمینى نیز نقل نموده که امام راحل فرمود: « الحق ایشان شایسته رهبرى است».( حکایت نامه سلاله زهرا ( سلام الله علیها ) , حسن صدری مازندرانی , پیشین , ص 194- 195) همچنین مرحوم امام در باره ایشان فرمودند : « اینجانب که از سالهای قبل از انقلاب با جنابعالی ارتباط نزدیک داشته ام و همان ارتباط بحمد الله تا کنون باقی است , جنابعالی را یکی از بازوهای توانای جمهوری اسلامی می دانم و شما را چون برادری که آشنای به مسائل فقهی و متعهد به آن هستید و از مبانی فقهی مربوط به ولایت مطلقه فقیه جداً جانبداری می کنید می دانم و در بین دوستان و متعهدان به اسلام و مبانی اسلامی از جمله افرادنادری هستید که چون خورشید روشنی می دهید .( صحیفه نور , ج 20 , ص 173) همچنین نگاهی به دوران پر برکت رهبری و زعامت ایشان تا کنون و ارزیابی عملکرد ایشان در این مدت خود بهترین شاهد برای اثبات صلاحیت ایشان است . در این دوره ایشان در عرصه داخلی تلاش نمودند تا با ترسیم خط مشی های روشن , حرکت و جهت گیری کلی نظام را به مسیر تعالی و پیشرفت هدایت نمایند . تبیین اولویت های بخش های مختلف کشور در برهه های مختلف , توجه ویژه به حقوق و مطالبات و نیازهای حقیقی آنها و ترسیم نیازهای حقیقی کشور و اهتمام ویژه به پیشرفت کشور و کاهش وابستگی به سایر کشورها , طرح اهداف بنیادینی همچون نهضت نرم افزاری و تاکید بر تولید علم و دانش و رسیدن کشور به مدارج علمی بالا و تاثیر گذار در سطح بین المللی وتوجه ویژه به نخبگان و... توجه به مشکلات کشور و مطالبه ازدولت برای اهتمام به برطرف نمودن آن , مدیریت صحیح بحران در حوادث مختلف و بحرانهای داخلی کشور همچون حادثه قتل های زنجیره ای , کوی دانشگاه و فتنه 88 به خوبی بیانگر توانایی و شایستگی ایشان در عهده دار شدن این مسئولیت خطیر است . در عرصه خارجی تبیین اصل حکمت , عزت , مصلحت به عنوان چارچوب سیاست خارجی , برخورد با قدرت و پرصلابت در برابر دخالت ها و زیاده خواهیهای قدرتهای بزرگ به ویژه آمریکا ودشمن شناسی ایشان و تبیین صحیح اهداف آنان در برخورد با نظام جمهوری اسلامی و حمایت قاطع ازمنافع ملی در عرصه بین المللی که نمود آن رادر مساله پرونده هسته ای شاهد بوده و هستیم , دفاع و حمایت از مسلمانان مظلوم در کشورهای اسلامی به ویژه لبنان و فلسطین و... همه و همه شاهدی روشن بر شایستگی و صلاحیت های ایشان برای رهبری نظام است .براستی آیا مسیری جز مسیری که ایشان برای حرکت نظام جمهوری اسلامی تبیین نموده اند پویایی و پیشرفت داخلی در عرصه های مختلف را به دنبال داشته و به استقلال و توانمندی کشور می انجامد و جایگاه کشور را در عرصه بین المللی ارتقا بخشیده و به کاهش وابستگی به سایر کشورها منجر می شود , پیشرفت و توسعه کشور را تضمین خواهد نمود؟ حجم بالای دشمنی با ولایت فقیه و القای شبهات جهت تضعیف آن از سوی قدرتهای بزرگ ناشی از این است که این رکن رکین نظام را صد راه رسیدن به اهداف شوم خود دیده از این رو نوک پیکان تهاجم همه جانبه خود را به آن نشانه رفته تا آنچه عامل وحدت و انسجام ملت است را متزلزل سازند و زمینه تسلط بر کشور را فراهم نمایند و رهبری حکیمانه و هوشمندانه مقام معظم رهبری در این زمینه نقش بسزایی را داشته است . از این رو نگاه منصفانه به عملکرد مقام معظم رهبری در طول مدت رهبری و خطوط کلی ترسیم شده در عرصه های داخلی و خارجی توسط ایشان , به خوبی گویای صلاحیت و شایستگی ایشان در هدایت و رهبری جامعه می باشد .

در پایان مجددا از مکاتبه ی شما با این مرکز قدردانی می نماییم.

منتظر سوالات بعدی شما هستیم.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
نامه ایت الله یزدی استقلال فکری مرجعیت را زیر سوال نمی برد ؟

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.