مرسی، ایران و سوریه؟! علت اتخاذ چنین موضعی از سوی مصر درقبال سوریه چیست؟ ۱۳۹۱/۶/۱۲ - ۱۲ بازدید

یک کارشناس مسائل مصر گفت: «اگر مرسی از بحرین دفاع کند، این امر دستاویزی برای سلفیون داخلی خواهد شد. لذا مرسی سعی می کند این دستاویز را در اختیار آنها قرار ندهد تا آرای خود را در جامعه مصر که اکثریت آن سنی مذهب هستند از دست ندهد.»

محمد مرسی در جریان سخنرانی خود در اجلاس سران عدم تعهد با محکوم کردن حکومت بشار اسد خواستار سرنگونی وی شد. وی اعتراضات مردم سوریه را در راستای انقلاب های مردم تونس، مصر، لیبی عنوان کرد، اما هیچ نامی از اعتراضات مردم بحرین نیاورد.

علت اتخاذ چنین موضعی از سوی مصر درقبال سوریه چیست؟
یک کارشناس مسائل مصر گفت: «اگر مرسی از بحرین دفاع کند، این امر دستاویزی برای سلفیون داخلی خواهد شد. لذا مرسی سعی می کند این دستاویز را در اختیار آنها قرار ندهد تا آرای خود را در جامعه مصر که اکثریت آن سنی مذهب هستند از دست ندهد.»

محمد مرسی در جریان سخنرانی خود در اجلاس سران عدم تعهد با محکوم کردن حکومت بشار اسد خواستار سرنگونی وی شد. وی اعتراضات مردم سوریه را در راستای انقلاب های مردم تونس، مصر، لیبی عنوان کرد، اما هیچ نامی از اعتراضات مردم بحرین نیاورد.

علت اتخاذ چنین موضعی از سوی مصر درقبال سوریه چیست؟

جعفر قنادباشی کارشناس مسائل مصر در گفتگو با فرارو گفت: «دیدگاه ایران و مصر در قبال سوریه در زمینه هایی مشترک است و در مورد مشروعیت دولت بشار اسد کاملا متفاوت است.»

وی ادامه داد: «اشتراک دیدگاهها مربوط به راه حل غیرنظامی برای حل بحران می شود که هر دو کشور ایران و مصر بر راه حل غیرنظامی و سیاسی تاکید دارند که در واقع این موضع، مخالف موضع آمریکا و انگلیس و قطر و ترکیه می باشد.»

وی افزود: «اما درباره اختلافات باید گفت مرسی صراحتا در اظهارات خود در تهران تاکید کرد که دولت سوریه مشروعیت ندارد و مبارزه مردم سوریه همانند مبارزه مردم فلسطین است.»

این کارشناس مسائل مصر اظهار کرد: «دلیل این اختلاف نظر به وجود اخوان المسلمین و شاخه این جریان در سوریه برمی گردد. یعنی مرسی از دیدگاه اخوان سوریه به قضیه نگاه می کند.»

وی ادامه داد: «اخوان المسلمین مصر شاخه هایی در کشورهای دیگر دارد. شاخه ای از آن در سودان است که عمر البشیر می باشد. در فلسطین آقای هنیه و مجموعه حماس شاخه اخوان هستند. در لیبی و دیگر کشورها هم شاخه هایی دارد.»

وی افزود: «شاخه اخوان در سوریه از زمان حافظ اسد اختلافات شدیدی با حکومت بعثی سوریه داشت که در آن زمان مواضع آنها بر حق بود. یعنی در ابتدای حکومت بعثی ها در سوریه مواضع بعثی ها غیرمنطقی و علیه اسلام گراها بود و حزبی لائیک بودند و لذا منازعات جریان اخوان در سوریه با دولت بعثی همچنان ادامه پیدا کرد.»

وی خاطرنشان کرد: «اکنون هم جریان اخوان در موضع مخالف بشار اسد عمل می کند؛ چرا که ایشان جانشین حافظ اسد و ادامه این رژیم می باشد.»

وی تصریح کرد: «البته شاید بزرگترین اشتباه اخوان سوریه هم این باشد که متوجه دگردیسی حکومت سوریه بعد از حافظ اسد و جهت گیری های مثبت بشار اسد در داخل و خارج سوریه نشده است و همچنان همان مواضع گذشته را ادامه می دهد.»

قنادباشی گفت: «لذا مرسی تحت تاثیر اخوان به قضایا نگاه می کند. چنانکه شاهد بودیم در پاسخ به صحبت مرسی، ولید معلم وزیر خارجه سوریه عنوان کرد دیدگاه مرسی در تهران حزبی بود که منظور ایشان همین موضوعی است که بیان کردم.»

وی خاطرنشان کرد: «اما ایران از دیدگاه حزبی به قضایا نگاه نمی کند؛ بلکه به مواضع بشار اسد نگاه می کند. ایشان در صحنه لبنان و در موضوع مقاومت نشان داده که متفاوت از پدر خود عمل می کند. اما اخوان سوریه این مسئله را متوجه نشده و همچنان همان مواضع گذشته را دارد.»

این کارشناس مسائل مصر گفت: «دلیل دیگر موضع مصر در قبال سوریه ملاحظات و فشارهای منطقه ای و داخلی در مصر است. دولت سوریه اشتباه بسیار استراتژیکی مرتکب شد و رسانه های این کشور تا آخرین روزهای روی کار بودن قذافی از وی حمایت کردند. این در حالی بود که قذافی در شعار همراه و هم جهت با مردم و حرکت های انقلابی منطقه ای بود و در واقع عهده دار رژیم فاسدی بود.»

وی ادامه داد: «دفاع سوریه از قذافی و همزمان با اوج گرفتن انقلاب های مصر، تونس، لیبی و یمن سبب شد افکار عمومی در داخل مصر و منطقه نسبت به بشار اسد دیدگاهی همچون دیدگاه درباره قذافی پیدا کنند. یعنی قذافی و بشار اسد را یک صف قرار دادند.»

وی خاطرنشان کرد: «البته رسانه های غربی و اسرائیلی ها هم این دیدگاه را تقویت کردند؛ چرا که منافع زیادی در سرنگونی بشار اسد دارند. این در حالی است که به هیچ وجه ماهیت حکومت هایی همچون مبارک و قذافی با حکومت بشار اسد یکسان نیست. اما افکار عمومی به این صورت سازماندهی شد و این تصور برای احزاب و اخوان در مصر و در منطقه بوجود آمد که بشار همان قذافی است.»

وی اظهار کرد : «مسئله نیاز مصر به کمک های آمریکا هم می تواند تا اندازه ای در موضع گیری مصر در قبال سوریه نقش داشته باشد. ولی نه اینکه نیاز آن به کمک های آمریکا، عربستان و قطر خیلی اساسی باشد. چرا که اگر ما اخوان را در این قالب تحلیل کنیم تبدیل به یک مزدور می شود؛ در حالی که اخوان بزرگتر از این حرف هاست. لذا این مسئله خیلی تاثیرگذار نیست.»

قنادباشی درباره علت سکوت مرسی درباره اعتراضات مردم بحرین گفت: «اخوان و مرسی از ابتدای کار خود متهم به حمایت از شیعیان و نزدیک شدن به مواضع شیعیان بودند. کما اینکه در عراق هم آقای نوری المالکی متهم به نزدیکی به شیعیان است.»

وی ادامه داد: «در حالی که واقعیت به این صورت نیست و آنها می خواهند مواضع خود را به سمت ایران به عنوان یک کشور انقلابی و هم راستا با خود سوق دهند. ولی در داخل متهم به شیعه گرایی می شوند.»

وی افزود: «لذا فضای سیاسی مصر به گونه ای است که اخوان همواره از وارد شدن به دایره اتهامات شیعه گرایی پرهیز کرده است. در موضوع بحرین نیز چون مخالفان حکومت، شیعه هستند، هرگونه طرفداری از آنها باعث خواهد شد رقبا و دشمنان اخوان در مصر دستاویزی برای حمله به اخوان پیدا کنند. مانند حزب النور که یک رقیب جدی برای اخوان می باشد و منتظر حرکتی از سوی اخوان است تا از آن برای کنار زدن اخوان استفاده کند.»

وی تاکید کرد: «یعنی اگر مرسی از بحرین دفاع کند، این امر دستاویزی برای سلفیون داخلی خواهد شد. لذا مرسی سعی می کند این دستاویز را در اختیار آنها قرار ندهد تا آرای خود را در جامعه مصر که اکثریت آن سنی مذهب هستند از دست ندهد.»

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.