مرقد حضرت علی اصغر(ع) کجاست؟ ۱۳۹۰/۳/۲۶ - ۱۸۶ بازدید

پاسخ: در اینکه حضرت علی اصغر علیه السلام کجا دفن شده چند قول وجود دارد :
پاسخ: در اینکه حضرت علی اصغر علیه السلام کجا دفن شده چند قول وجود دارد :
۱.ابن اعثم کوفی، خوارزمی، طبرسی و سید بن طاووس در کیفیت شهادت و دفن حضرت علی اصغر(ع) می نویسند:چون امام حسین علیه السلام مرگ جوانان و یاران و عزیزان خود را دید، و تمام یاران و خویشان او شهید شدند، تنها ماند و با او جز دو نفر باقی نماند، یکی فرزندش زین العابدین علیه السلام، و دیگری پسر شیرخواری که نامش عبدالله یا علی بود. لذا تصمیم گرفت تا سپاه دشمن را با خون خویش ملاقات کند ... سپس حضرت به درِخیمه آمد و فرمود: آن طفل(علی) را بیاورید تا با او وداع کنم، پس کودک را به وی دادند، امام علیه السلام او را می بوسید، و می فرمود: (ای پسرکم) وای بر این مردم اگر دشمن آنان جدت (محمد ص) باشد. پس در همان حال که کودک در دامان حضرت بود، حرمله بن کاهل اسدی، تیری به آن کودک زد و او را در دامن پدر به شهادت رساند، حسین (ع) با دست خود خونها را گرفت تا دستش پر شد و سپس به طرف آسمان پاشید و گفت: بارالها، اگر امروز فتح و نصرت خویش را از ما بازداشته ای، آن را در چیزی که برای ما بهتر است، قرارده. آنگاه حسین از اسب فرود آمد و با غلاف شمشیر خود، قبری برای او حفر کرد و خون را به تمام بدن طفل مالید و بر او نماز خواند، و او را دفن کرد(مقتل الحسین، ج ۲، ص ۳۷؛ کتاب الفتوح، ج ۵، ص ۱۱۵؛ الاحتجاج، ج ۲، ص ۱۰۱؛ مقتل سید الشهداء، ج ۱، ص ۸۵۶)
۲. برخی بعد از ذکر مطالب اولی که ذکر شد در پایان اینگونه ذکر می کنند که حسین علیه السلام بدن این طفل را آورد و کنار بدن دیگر شهدا قرار داد.( تاریخ یعقوبی، ج ۲، ص ۲۴۵؛ الارشاد شیخ مفید، ج ۲، ص ۱۰۸؛ اعلام الوری، ص ۲۴۳؛ مثیر الاحزان، ص ۷۰؛ مقتل سید الشهداء، ج ۱، ص۸۵۷،پاورقی) همانطور که ملاحظه می فرمایید این بزرگان از نحوه دفن سخنی به میان نیاورده اند لذا این طور به نظر می رسد که نحوه دفن علی اصغر هم مانند دیگر شهدا به عهده امام سجاد علیه السلام بوده است.
۳.هرچند مشهور و صحیح این است که پایین پای حضرت، محل دفن حضرت علی اکبر است اما به نظر برخی آنکه پایین پای امام حسین علیه السلام دفن شده حضرت علی اکبر نیست بلکه حضرت علی اصغر است.(بحارالانوار، ج ۴۵ ،ص ۱۰) البته این قول بسیار ضعیف است هرچند شیخ مفید هم در کتاب مهم الارشاد خود به دفن شدن علی بن الحسین الاصغر بر پایین پای امام تاکید می کند اما باید بدانیم که شیخ مفید قائل است که علی اکبر، امام سجاد است پس به نظر شیخ مفید، علی بن الحسین الاصغر کسی نیست جز همان که همه ما به نام علی اکبر روز عاشورا می شناسیم.ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
من می گویم که این احتمال وجود دارد که حضرت علی اصغر روی سینه ی امام حسین دفع شده ولی مشخص نیست احتمالات زیادی وجود دارد ولی باید به روایت موجود تکیه کنیم
میهمان
سلام
قبر مطهر حضرت علی اصغر پشت خیمه هاست مگر اینکه امام سجاد ع تغییر داده باشد
در ثانی به نقل از شیخ مفید یا اشتباه متوجه شدن و نوشتن یا کتاب دستکاری شده
وگرنه شیخ مفید امین اسرار امام زمان عج بود
میهمان
حضرت سیدالشهدا سه پسر بنام علی اصغر . علی اکبر و علی اوسط داشته که امام سجاد همان علی اوسط می باشد
میهمان
قبر حضرت علی اصغر پشت خیمه هاست ،دوما حضرت علی اکبر از امام سجاد بزرگتر بوده حضرت علی اکبر ۲۸ ساله بوده امام سجاد ۲۵
میهمان
حضرت علی اکبر بزرگ تر از حضرت علی اصغر بود حدود ۱۶سال علی اکبر داشت و حدود۶ماه علی اصغر
میهمان
چراهم حضرت علی اکبروجودداشته هم حضرت علی اصغر

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.