مزاحمت پیامکی ۱۳۸۷/۰۲/۲۰ - ۹۵۲ بازدید

اذیت کردن دیگری با استفاده از پیامک چه حکمی دارد؟

به طور کلی اذیت و آزار هر فردی گناه و جرم است و اگر آن فرد مومن باشد گناه آن بیشتر و سنگین تر است . البته میزان و درجه این جرم و نوع مجازات و کیفر آن بستگی به شدت و ضعف اذیت و آزار و ناراحتی و تالم و دلشکستگی فردی که مورد آزار قرار گرفته دارد . این اذیت و آزار حق الناس محسوب می گردد و اگر آن فرد نبخشد و حلال نکند فرد آزار دهنده مورد خشم و غضب الهی قرار می گیرد و عذاب و کیفر دنیوی و اخروی در انتظار او است . بنا بر این نوع ابزار و وسیله ای که با آن دیکران را آزار می دهیم در گناه و جرم بودن این عمل دخلی ندارد و با هر ابزاری زمینه ناراحتی و اذیت کسی را فراهم آوریم گناه و معصیت محسوب می گردد .
ر. ک : گناهان کبیره ، شهید دستغیب

نظرات

میهمان
دراین عصرمتاسفانه باب شده مردانی چه مجردچه متاهل به بهانه امرمقدس ازدواج ازراه چت کردن زنان رااغفال میکنند.وپس ازمدت طولاتی بازی بااحساسات خانوم .هدف آقا برای ارتباط مشخص میشه که رابطه بوده نه ازدواج.وقنی میگیم پس توچیزدیگه ایی گفتی میگه فک کردم بدردهم میخوریم.حالاخانوم رووابسته کردم ویه تله ر۶انشدنی با شخصیت خردوقلب شکسته خانومی روبه رومیشیم که فریب خورده.که ازاین داستانهاهم درجامعه کم نیست.به اسم ازدواجوصیغه جامعه روبه فسادگشوندن .آیاشکستن قلب حق الناس نیست!!!!!؟کدوم دادگاه عدل الهی دراین کشوربرپاست تادادماخانوماروبه گوش جامعه مآبی مذهب برسونه!!!؟
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی ، با توجه به خطرات فضای مجازی که خود نیز به آن آگاه هستید ، هر فردی باید خود مواظب باشد تا گرفتار چنین افرادی نشود و اگر شد فقط دیگران را مقصر نداند بلکه خود را نیز باید مقصر بداند چرا که با توجه به دانستن خطرات فضای مجازی و افرادی که در آن هستند باز هم مواظب نبوده و احتیاط نکرده و به چنین افرادی اعتماد کرده است .
*** شکستن دل
عنوان "شکستن دل دیگران" عنوانی کلی است که می تواند بر اثر اتفاقات مختلفی به وجود آید؛ و به همین دلیل نباید به دنبال حکمی کلی در مورد آن، چه در قرآن و چه در روایات بود. به عنوان نمونه، اگر فردی به دلیل نصیحتی مشفقانه به او که در راستای امر به معروف و نهی از منکر انجام شده است، دل شکسته شود، نمی توان دل شکستگی او را نشانی از نامناسب بودن رفتار آمر به معروف و ناهی از منکر دانست، اما در طرف مقابل، موارد بسیاری وجود دارند که به ناحق، باعث دل شکستگی دیگران می شوند.
شکستن دل انسان مومن که به تعبیر روایات، احترام او از کعبه بیشتر است، دارای آثار وضعی و جانبی فراوانی است و دلی که شکست به سادگی التیام نمی یابد و جبران آن دشوار است، پس در مرحله اول باید انسان مراقب باشد دل کسی را نشکند و قلبی را جریحه دار نسازد و اگر خدای ناخواسته این اتفاق افتاد باید به سرعت جبران و تلافی کند و دل شکسته را التیام بخشد و آن را به دست آورد و تنها استغفار و آمرزش کافی نیست مگر این که آن فرد از انسان دور باشد و انسان قدرت جبران نداشته باشد که در این صورت علاوه بر استغفار و طلب آمرزش از درگاه الهی باید در حق آن فرد دعای خیر کرد و خیر دنیا و آخرت او را از خداوند درخواست نمود و با این کار انشاءالله قلب او در باطن از شما راضی و خشنود می گردد.
در حدیث آمده است که خداوند می فرماید: «انا عند المنکسره قلوبهم؛ من همدم قلب های شکسته هستم» یعنی انسان دل شکسته در پیشگاه خداوند دارای جایگاه ویژه ای است و مورد توجه خداوند می باشد و دعا و نفرین انسان دل شکسته خیلی زود اثر می بخشد.
امام زین العابدین(علیه السلام) در حدیث شریفی می فرماید: پدرم در لحظات آخر عمر عزیزش، در آن شرایط سخت روز عاشورا در حالی که خون در رگ هایش می غلطید مرا در آغوش گرفت و به من فرمود تو را به آن چه پدرم نزدیک شهادتش به من فرمود وصیت می کنم و آن این که: «یا بنی! ایاک و ظلم من لا تجد علیک ناصرا الا الله؛ پسر عزیزم! از ظلم و ستم به کسی که یار و یاوری جز خدا ندارد بپرهیز.» (منتهی الامال، ج ۱، ص ۷۱۳، انتشارات هجرت)

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.