مسافرت تفریحی در ماه های محرم و صفر ۱۳۹۸/۰۵/۱۹ - ۸۴۰۲ بازدید

باعرض سلام وخسته نباشید_لطفا نظر حضرت آقا رو درمورد سفر تفریحی درایام دهه اول محرم بفرمایید ؟؟

اگرچه رفتن به مسافرت های تفریحی در ماه های محرم و صفر، اگر توأم با معصیت و یا هتک حرمت حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) نباشد، اشکال ندارد، ولی چون ایام حزن و ماتم اهلبیت(علیهم السلام) و شیعیان است، بهتر است تا پایان این ماه محرم و صفر صبر کنید و از شادی و شعف در این ایام که متناسب حزن و ماتم نیست، بپرهیزید.
بدون تردید، رفتن به مسافرت های تفریحی، گرددش و تفرجگاه ها برای شادی و تفریح در این ایام به حکم روایات (یَفرحِونَ لِفَرحِنا وَ یَحزنونَ بِحُزنِنا) خیلی زیبا نیست و نوعی بدسلیقگی به حساب می آید.
به قول مولوی:
آن یکی در وقت استنجا بگفت *** که مرا با بوی جنت دار جفت
گفت شخصی خوب ورد آورده ای *** لیک سوراخ دعا گم کرده ای
امام علی (علیه السلام) در روایتی می فرماید:
«إِنَّ اللَّهَ تَعَالَى اطَّلَعَ إِلَى الْأَرْضِ فَاخْتَارَ لَنَا شِیعَةً یَنْصُرُونَنَا وَ یَفْرَحُونَ لِفَرَحِنَا وَ یَحْزَنُونَ لِحَزَنِنَا وَ یَبْذُلُونَ أَنْفُسَهُمْ وَ أَمْوَالَهُمْ فِینَا فَأُولَئِکَ مِنَّا وَ هُمْ مَعَنَا فِی الْجِنَان » (۱)؛ «خداوند متعال به زمین نگریست و ما را انتخاب کرد و براى ما شیعیان و پیروانى برگزید که یاریمان کنند و از شادى ما، شادمان شوند و از اندوه ما، اندوهناک و در راه ما جان و مال خود را نثار کنند، آنان از مایند و رو به سوى ما دارند و در بهشت با ما هستند».
روز اول محرم، اولین روز از ماه حزن و اندوه آل محمد(علیهم السّلام) است. همه انبیاء و اولیاء و ملائکه و شیعیان از جن و انس و دوستان اهل بیت(علیهم السّلام) در هر کجای عالم که باشند محزون اند. باید گفت: ماه حزن و اندوه تمام عالم است، چنانچه در کتاب خصائص الزینبیه می نویسد:
«همه ساله از اول محرم تا روز عاشورا پیراهن پاره پاره سیدالشهداء(علیه السّلام) را از عرش خدا رو به زمین می آویزند و حزن و اندوه، عالم را فرا می گیرد.»(۲)
و در روایتی که در کتاب امالی شیخ صدوق(ره) نقل شده است، امام رضا(علیه السّلام) می فرماید:
«زمانی که ماه محرم می رسید، پدرم (موسی بن جعفر علیه السّلام) را کسی خندان نمی دید و پیوسته محزون بود تا اینکه ده روز سپری می شد. زمانی که روز دهم (عاشورا) می رسید، آن روز، روز مصیبت و خون و گریه اش بود و می فرمود: این همان روزی است که حسین(علیه السّلام) در آن کشته شده است».(۳)
در کتاب ثمرات الاعواد می نویسد: «عادت امام صادق(علیه السّلام) و دیگر أئمه (علیهم السّلام) یکی پس از دیگری چنین بود که وقتی ماه محرم می رسید، دیگر نمی خندیدند و کسی آنها را خندان نمی دید. امام رضا(علیه السّلام) در دهۀ اول محرم، همه ساله مجلس عزا برپا می کرد و در مجلس خودشان، شخصاً شرکت می نمود و می فرمود برای زنها پرده ای آویزان کنند تا مخّدرات پشت پرده بنشینند و به شعرا و مداحانی که در مجلس حضور پیدا می کردند می فرمودند برای جدّم حسین(علیه السّلام) بخوانید و همه گریه می کردند».
در همان کتاب نقل می کند که شخصی به امام صادق(علیه السّلام) عرض می کند: «قربانت گردم، میّتی که از دنیا می رود باز ماندگان او برایش بعد از مرگش مجلس عزا برپا می کند ولی شما و شیعیانتان روز اول ماه محرم که می رسد مجالس عزا و عزاداری برای سیدالشهداء(علیه السّلام) برپا می کنید؟»
امام صادق(علیه السّلام) در جواب فرمودند: « وقتی هلال ماه محرم می رسد، ملائکه پیراهن پاره پاره و غرق به خون سیدالشهداء(علیه السّلام) را در آسمان منتشر و ظاهر می کنند، پس ما و شیعیانمان آن را با چشم دل می بینیم و اشکمان جاری می شود».
همواره موفق و کامروا باشید.


پی نوشت ها:


۱. تمیمى آمدى، عبد الواحد بن محمد، غرر الحکم و درر الکلم ، قم : دار الکتاب الإسلامی، ۱۴۱۰ق ، ص۸۱۷.
۲. الخصائص الزینبیه، خصیصة ۱۹، ص۴۹.
۳. امالی صدوق، مجلس۲۷، ج۳، ص۱۹۱.

ممکن است این مطلب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.