مستندات حدیثی روزه ۱۳۹۸/۳/۳۱ - ۱۴ بازدید

سلام: پیامبر صل الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام ،غیر از رمضان کدام روزها از هفته و ایام ماه را روزه میگرفتند ؟ و راجب فضیلت روزه این أیام اگر حدیثی هست لطفا بیان بفرمایید

۱. در روایات بر روزه پنج‌شنبه اول وآخر هر ماه و اولین چهارشنبه بعد از روز دهم ماه تاکید شده است.۲. امام صادق (ع) نقل می فرماید : کَانَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) یَصُومُ حَتَّى یُقَالَ لَا یُفْطِرُ ثُمَّ صَامَ یَوْماً وَ أَفْطَرَ یَوْماً ثُمَّ صَامَ الْإِثْنَیْنِ وَ الْخَمِیسَ ثُمَّ آلَ مِنْ ذَلِکَ إِلَى صِیَامِ ثَلَاثَةِ أَیَّامٍ فِی الشَّهْرِ- خَمِیسٍ فِی أَوَّلِ الشَّهْرِ وَ أَرْبِعَاءَ فِی وَسَطِ الشَّهْرِ وَ خَمِیسٍ فِی آخِرِ الشَّهْرِ وَ کَانَ یَقُولُ ذَاکَ صَوْمُ الدَّهْر .رسول خدا (ص) در آغاز همه روزها را به دنبال هم روز می گرفت و سپس یک روز در میان روزه می گرفت و سپس روز دوشنبه و پنجشنبه روزه می گرفت و سپس پنجشنبه اول و آخر ماه و سپس چهارشنبه وسط ماه را روزه می گرفت و می فرمود روزه این سه روز معادل روزه همه روزگار است . ( ر. ک: ثواب الأعمال و عقاب الأعمال ص ۷۹ ۳ )در روایت نبوى آمده است که هر که روز دوشنبه و پنجشنبه شعبان را روزه بگیرد حقّ‌تعالى بیست حاجت از حوائج دنیا و بیست حاجت از حاجت‌هاى آخرت او را برآورد .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.