تفاوت مساجد اهل سنت و مساجد شیعیان ۱۳۸۷/۸/۱۴ - ۳۰۳ بازدید

چرا مساجد سنی ها یک مناره دارد ولی مساجد شیعیان دارای دو مناره است؟

یکی بودن گلدسته و یا دو تا بودن گلدسته، ارتباطی به شیعه بودن و یا سنی بودن ندارد. همین الان در میان اهل سنت مساجد فراوانی هست که مساجدشان دو گلدسته دارد و در میان مساجد شیعه هم مساجدی هست که یک گلدسته دارد. در سال ۵۳ هجری قمری به دستور معاویه در مصر مسجدی ساختند که دارای چهار گلدسته بود.( مسجد در معماری ایران، نوشته حسین زمرشیدی، چاپ اول، ۱۳۷۴، ص۱۵۶، چاپ رحلی) در هندوستان مساجد چند مناره ای فراوان است و هر یک از مساجد بزرگ ترکیه همین الان دو مناره دارند.( معماری مساجد جهان نوشته امجد، بهومیل پروچاکاز، ترجمه حسین سلطان زاده، ص۵۹، چاپ اول۱۳۷۳) و امروزه مسجد الحرام دارای ۹ مناره مسجد النبی دارای ۱۱ مناره است. در معماری مساجد، احداث مناره منفرد تا آخر قرن پنجم مرسوم بود و از قرن ششم به بعد، مناره های زوج ساخته شد.( مسجد در معماری ایران ص۱۷۲)
در عین حال، در همین قرون اولیه هم گلدسته های زوج ساخته می شد. به این نکته هم توجه داشته باشید که شکل مناره ها و جفت بودن آنها از مختصات معماری ایرانی است(مسجد در معماری ایران ص۱۶۷) الان در ایران مناره ساختن، برای تزیین است و از نظر معماری، دو تا بودن زیباتر است.( مسجد در معماری ایران ص۱۷۵) و به نظر می رسد که وجود هلال و ستاره در بالای گلدسته به این معنا است که از این مناره ها برای به دست آوردن اوقات شرعی، تعیین قبله و رؤیت هلال ماه استفاده می کردند نه اینکه مربوط به اختلاف سنی و شیعه باشد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.