مسیر حرکت امام حسین (ع)- ۱۳۹۸/۰۶/۳۰ - ۶۱۶ بازدید

امام حسین علیه السلام از مکه که حرکت کرد در راه از چه مناطقی گذشت؟

کاروان امام حسین علیه السلام در راه مکه تا کربلا، از منازل متعددی عبور کرده است. کاروان در بعضی از این منازل، یک شبانه‌روز، و در بعضی دیگر تنها یک روز، و در برخی هم فقط چند ساعت، و در بعضی از آنها تنها برای اقامة نماز توقف کرده و در تعدادی از منازل اصلاً توقفی نداشته است. این منازل با اندکی اختلاف در منابع، به ترتیب عبارت‌اند از:تَنْعیم، صِفاح، عقیق (وادی عقیق)، ذات ‌عِرْق، غَمْره، مُسْلَح، اُفَیْعِیَّه، مَعْدِن بَنی‌سُلَیْم، عُمَقْ، سَلیلیَّه (ماءالسلیلیّه، السَّلیلَه)، مُغیثَة (مُغیثَة‌‌المأوان)، نَقْرَة (معدن‌النقره)، حَاجِر، سَمیرا، تُوزْ، فَیْد، بَطْنُ‌‌العَقَبه، اَجْفُر، خُزَیْمیّه، زَرُود، ثَعلَبیّه، بِطان (بطانیّة)، شُقُوق، زُباله، قاع، عَقَبه، واقِصه، قَرعَاء، مُغیثَه (این منزل، غیر از مغیثة‌المأوان است)، شَراف، ذُوحُسَم، بَیضه، عُذَیْب‌ (عُذَیب‌‌الهِجَانات)، اقساس مالک، رُهَیمَه، قصر‌ بنی‌مُقاتل، قُطقُطانه و نِینوا. [1]------------------
[1] برای اطلاع بیشتر دربارة منازل بین مکه و کربلا، ر.ک: علی‌بن‌الحسین هاشمی، الحسین فی طریقه الی الشهادة، ص22ـ150. مؤلف این کتاب، برای شناخت و ضبط دقیق منازل، مسافت مکه تا کربلا را با راهنمایی و همراهی عرب‌های بومی طی کرده و اسامی منازلی را که امام از آنها عبور کرده، به‌صورت شعر بیان کرده و در کتاب مذکور به ‌تفصیل شرح داده است. لذا هرچند مؤلف این کتاب از معاصران است، با توجه به بررسی میدانی برای شناخت دقیق منازل، اثر ارزشمندی پدید آورده است.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.