مسیر عفت ۱۳۹۲/۶/۲۰ - ۱۶ بازدید

دانشجوی گرامی! اینکه شما به دنبال حفظ عفت و کنترل شهوت در خودتان هستید، بسیار قابل تحسین است. این تصمیم نشان از قلب پاک شما دارد. باید خدا را شاکر باشید و بر خودتان ببالید. یکی از زیباترین فرازهایی که در نهج البلاغه آمده، این جملات دلنشین است: مجاهدی که در راه خدا به شهادت رسیده‌است، پاداشش بیشتر از کسی نیست که قدرت بر گناه دارد؛ ولی عفاف می‌ورزد (ودامنش را به گناه آلوده نمی‌کند)؛ نزدیک است که‌انسان پاکدامن فرشته‌ای از فرشتگان باشد.( نهج البلاغه، حکمت۴۷۴)
 1.jpgدانشجوی گرامی! اینکه شما به دنبال حفظ عفت و کنترل شهوت در خودتان هستید، بسیار قابل تحسین است. این تصمیم نشان از قلب پاک شما دارد. باید خدا را شاکر باشید و بر خودتان ببالید. یکی از زیباترین فرازهایی که در نهج البلاغه آمده، این جملات دلنشین است: مجاهدی که در راه خدا به شهادت رسیده‌است، پاداشش بیشتر از کسی نیست که قدرت بر گناه دارد؛ ولی عفاف می‌ورزد (ودامنش را به گناه آلوده نمی‌کند)؛ نزدیک است که‌انسان پاکدامن فرشته‌ای از فرشتگان باشد.( نهج البلاغه، حکمت۴۷۴)

اما اینکه چگونه می توانیم بفهمیم که عفیف هستیم و از جاده عفت خارج نشده ایم؟ باید ببینید تا چه مقدار توانسته اید زندگى شخصى خود را نسبت به عواملی که انسان را از جاده عفت بیرون می کنند پاکسازى نمائید .
در این رابطه باید بدانید : بسیارى از اموری که عفت انسان را خدشه دار می نماید ، از طریق ارتباط با جنس مخالف می باشد . ابتدائى ترین این ارتباط که آغاز خروج از جاده عفت نیز محسوب می گردد ، ارتباط بصرى است و در واقع همه چیز از یک نگاه آغاز مى شود. سپس ارتباط کلامى و سمعى و ارتباط لمسى، آتشى از عشق حیوانى و شهوت نفسانى را در انسان روشن مى نمایند که تا ارضاء نشود و انسان را بطور کامل از حریم عفت خارج ننماید آرام نمى گیرد .
رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: «نصیب فرزند آدم از زنا مقرر شده است، به ناچار آن را در مى یابد؛ زناى دو چشمان، نگریستن و زناى گوشها شنیدن، زناى زبان سخن گفتن و زناى دستان، گرفتن و زناى پاها، گام برداشتن است، (و زناى دل این است که ) دل مى خواهد و آرزو مى کند؛ (و در همه این موارد) فرج آن را تصدیق یا تکذیب مى کند». (پیام پیامبر، ترجمه فارسى، ص: ۵۱۳)
بنابراین دوست عزیز اگر می خواهید بدانید در مسیر عفت قدم می گذارید و یا اینکه از جاده عفت خارج شده اید باید ببینید :
آیا همانگونه که خداوند متعال در دو آیه متوالى سوره نور (۱) دستور به نگهدارى چشم از نگاه حرام و هوس آلود داده است و در هر دو مورد نخست به مراقبت از نگاه و سپس به حفظ عفت فرمان داده است ؛ توانسته اید از نگاه هاى حرام و مناظر تحریک آمیز حفظ نمائید ؟ اینگونه مناظری که به محیط خاصی محدود نگردیده و می تواند در کلاس درس ، دانشگاه ، کوچه و بازار ، تلویزیون ، اینترنت ، گوشی همراه و یا ماهواره و ... وجود داشته باشد .
آیا در برخورد با جنس مخالف توانسته اید از سخنان تحریک آمیز پرهیز کنید ؟ آیا عفت گوش خود را با اجتناب از گوش دادن به آوازها و موسیقى هاى تحریک کننده و مبتذل و همچنین گوش سپردن به سخنان تحریک آمیز حفظ کرده اید ؟
آیا عفت زبان خود را با نگهداری از بیان سخنان تحریک آمیز و یا جک ها متبذل و ... توانسته اید حفظ کنید؟
آیا همانگونه که در روایت بالا ذکر شد توانسته اید عفت دست ، پا و دل خود را حفظ کنید ؟
آیا عفت عورت خود را با اجتناب از زنای با خود ( استمناء ) و یا زنای با دیگران حفظ کرده اید ؟
(اگر خانم هستید) آیا توانسته اید عفت اندام خود را با رعایت حجاب کامل از نگاه زنا گونه نامحرامان حفظ نمائید ؟
بنابراین دوست عزیز ؛ اگر در تمامی مواردی که گفته شد ، شما نیز توانسته اید عفت خود را حفظ کنید ، مطمئن باشید در جاده عفت حرکت نموده و از این جاده خارج نشده اید و نسبت به این امر خداوند متعال را شاکر باشید و اگر هم خدای ناکرده تا کنون نتواسته اید خود را در جاده عفت حفظ نمائید ، نگران نباشید ؛ چرا که خداوند درِب توبه را به روی همه بندگان خود گشوده و فرموده است : وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ (النور : ۳۱) «و همگى بسوى خدا بازگردید اى مؤمنان، تا رستگار شوید! » ؛ لذا با توبه ای خالصانه می توانید خود را در این جاده نورانی قرار داده و ثابت قدم آنرا طی نمائید.
-----------
پی نوشت :
۱. در آیه ۳۰ مى فرماید: «قل للمؤمنین یغضّوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم...؛ (نور/ آیه ۳۰)به مردان مؤمن بگو دیدشان - را از نامحرمان - فرو نشانند و نهانگاه هاى خود را - از وقوع در حرام - نگه دارند».و در آیه بعدى مى فرماید: و قل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن...( نور/ آیه ۳۱) به زنان مؤمن بگو - چشمهایشان را فرو گیرند و نهانگاه هاى خویش را محافظت کنند.»

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.