مشاعره در شب جمعه ۱۳۹۷/۰۲/۱۷ - ۱۸۷ بازدید

بر اساس روایتی معتبر خواندن شعر در شب و روز جمعه باعث قبول نشدن نماز می شود، سؤال: آیا خواندن یک شعر کامل ملاک است یا حتی یک بیت؟ با توجه به برگزاری آزمون های استخدامی و کنکور که در آنها شعر وجود دارد وظیفه چیست؟

لطفا به نکات زیر توجه کنید: الف : بر خواندن یک بیت هم خواندن شعر اطلاق می شود .ب : به تصریح بسیاری از فقها مقصود از شعر در این روایات اشعار با مضامین باطل است و اشعار با مضامین علمی و حکمت آمیز و مدح و رثای اهل بیت(ع) از این کراهت مستثناست. جهت استثنا هم روایاتی است که در این خصوص وارد شده از جمله، در روایتی راوی از امام رضا(ع) سوال می کند و می گوید: من می خواهم در قالب شعر مرثیه، مرثیه کنم اباالحسن ( موسی بن جعفر) علیه السلام را، اما ماه رمضان است و یا شب جمعه است، حضرت فرمودند: مرثیه کن اباالحسن را در شب های جمعه و در ماه رمضان و در سایر ایام، خداوند به تو اجر می دهد، ضمن انکه لحن شدید برخی از روایات به نظر برخی از فقها محمول بر تقیه است .
ج : در روایات ظاهرا خواندن شعر مقصود است بنا بر این نگاه کردن در آن بعید است مشمول این روایات باشد. .
جهت اطلاع بیشتر ر. ک . الحدائق الناضرة فی أحکام العترة الطاهرة، ج‌۱۳، ص: ۱۶۲- ۱۶۴

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.