مشاهده شیطان ۱۳۹۱/۱۲/۲۳ - ۱۴ بازدید

با سلام خدمت شما دوست گرامی:
جواب سوال شما را در چند بند به عرض می رسانیم:
با سلام خدمت شما دوست گرامی:
جواب سوال شما را در چند بند به عرض می رسانیم:

۱. اینکه شیطان از آتش خلق شده درست امّا این دلیلی بر دیده شدن نمی شود. چون این پیش فرض که « دیده شدن از خصوصیات مادّه است» درست نمی باشد. هیدروژن ، اکسیژن ، نیتروژن و بسیاری دیگر از گازها مادّی هستند ولی دیده نمی شوند.

۲. بلی اگر گازها به اندازه ی کافی فشرده شوند به شکل مایع در آمده قابل مشاهده می شوند. جنّها و شیاطین نیز در حالتهای خاصّی قادرند خود را قابل مشاهده سازند. در روایات اهل بیت (ع) و همچنین در نقلهای علما و افراد دیگر به فروانی گفته شده که جنّها ــ که شیاطین نیز از آنها هستند ــ به چشم دیده شده اند.

۳. تنها موجود مادّی که حقیقتاً قابل دیدن است نور است. و غیر نور حقیقتاً قابل مشاهده با چشم نیستند. ما اگر دیگر اشیاء را می بینیم در واقع نور منعکس شده از آنها را می بینیم نه خود اشیاء را. برای مثال نور تمام طیف خورشید به درخت برخورد می کند ، درخت اکثر طیفهای نور خورشید را جذب و تنها نور سبز را منعکس می کند. لذا ما درخت را سبز می بینیم. اگر نور تابیده شده به درخت ، طیف تمام رنگ نبود و مثلاً نور قرمز بود در آن صورت دیگر درخت سبز دیده نخواهد شد.
البته همه ی نورها نیز مرئی نیستند بلکه تنها طیفهای خاصّی از آن که از نور بنفش تا نور قرمز را شامل می شوند با چشم انسان قابل مشاهده اند. لذا نورهای مادون قرمز مثل امواج حرارتی ، امواج رادار ، امواج تلوزیونی و امواج رادیویی قابل دیدن با چشم انسان نیستند. همین طور امواج ماوراء بنفش مثل اشعه ی ایکس و اشعه ی گاما با حواسّ بشری دیده نمی شوند. البته برخی از موجودات مثل حشرات هستند که بعضی از این امواج را هم مشاهده می کنند ولی در عوض برخی از پرتوهای مرئی برای بشر را حسّ نمی کنند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.