مشاوره ازدواج-معیار انتخاب همسر ۱۳۸۷/۰۳/۰۸ - ۸۴۶ بازدید

چندی پیش از طریق اینترنت با دختر خانمی آشنا شدم. ما دو نفر در بسیاری از موارد مانند مذهب و خانواده و ایمان و ... با هم مشترکات فراوان داریم در ضمن همخوانی خوبی با هم داشته ایم. اما یک تفاوتی که هست اینه که این خانم برونگرا و اجتماعی می باشند ولی من خود را درونگرا می دانم و نیز زیاد اجتماعی نیستم البته نه به این معنا که از اجتماع گریزان باشم. آیا این موارد در آینده می توانند مشکل ساز باشند. ایشان خود در پاسخ به سؤالی چنین پاسخ نوشته اند که اول وظیفه یک زن را در کانون خانواده می دانند.

همانطور که می دانید ازدواج یکی از مهمترین حوادث زندگی است و نقش بسیار زیادی در همه ابعاد زندگی انسان دارد بنابراین موفقیت در امر ازدواج باعث موفقیت در جنبه های دیگر زندگی نیز می شود و ناکامی در ازدواج و یا شکست در ازدواج موجب مشکلات جدی در سایر مسائل مربوط به زندگی می شود . از بین مسائل ازدواج شاید اولین قدم آشنا شدن دختر و پسر باشد که به شیوه های مختلف تحقق می یابد در این میان ، یکی از راه هایی که امروزه برای ارتباط دختر و پسر شایع شده, چت است, در این زمینه گفتنی است, اصل چت در صورتی که منتهی به مفسده ای نشود اشکال ندارد, ولی با توجه به حساسیت مسئله همسر گزینی و شرایط فراوانی که احراز آنها لازم است, بدست آوردن همسر مناسب, از این طریق مشکل به نظر می رسد, مگر اینکه در مراحل بعدی در مورد او تحقیقات رسمی صورت گیرد و شما از این بابت مطمئن شوید که همسر مورد نظر خود را یافته اید.
در عین حال شما خوب می دانید خاستگاه این شیوه خواستگاری و ازدواج از درون فرهنگ غربی است که از بین رفتن پایه بنیادین خانواده، پای بند نبودن به ارزش های دینی و وجود تفکر لیبرالی به معنی آزادی خواهی در همه عرصه های زندگی مهمترین مشخصه آن است. طبق اظهار نظر جامعه شناسان خانواده، درغرب ازدواج به معنی زن و شوهر شدن از راه شرعی و یا قانونی با هدف زندگی طولانی با یکدیگر در حال نسخ شدن است و شکل جدیدی از کنار هم زندگی کردن زن و مرد رواج یافته که هیچ سنخیتی با فرهنگ حاکم بر کشور ایران ندارد بنابراین اگر همانطور که حدس می زنید ، خانواده ها نسبت به این نوع آشنا شدن واکنش نشان دهند باید به آنها حق بدهید .
حاکمیت چنین فرهنگی سبب می شود آسیب هایی را برای ازدواج اینترنتی به دنبال بیاورد به عنوان نمونه می توان به ارائه اطلاعات غلط یا بزرگ نمایی و یا مسکوت گذاشتن بعضی از موضوعات توسط یکی از طرفین به دیگری هنگام آشنایی و خواستگاری اشاره کرد. از آن جا که معمولا وقتی از طریق چت ارتباط برقرار شد به تدریج بیشتر شده و زمینه علاقه به یکدیگر فراهم می شود و چه بسا به وابستگی بیانجامد و در صورتی که بخواهید اطلاعات داده شده را در جلسه حضوری مورد بررسی قرار دهید و تصمیم گیری کنید چه بسا تصمیم گیریتان تحت تأثیر همان عشق و علاقه قبلی شده و نتوانید واقعیات را آن گونه که هست مشاهده کرده و تصمیم عاقلانه و واقع بینانه بگیرید.
از سخنان شما آشکار می شود که حتی شماهمدیگر را ندیده اید. از کجا معلوم که وقتی با هم مواجه شوید، تمام آنچه در ذهن خود ساخته اید ناگهان فرو نریزد و مانند آب سردی که بر روی آتش می ریزند، حرارت عشق فروکش نکند و با مشکل روانی و عاطفی جدی ای مواجه شوید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.