مصائب امام سجاد(ع)-همسرداری امام سجاد(ع) ۱۳۸۸/۰۲/۱۶ - ۵۶۷ بازدید

تأثیر تألمات امام سجاد(ع) ناشی از واقعه کربلا در زندگی مشترک امام سجاد(ع) با همسرانش و نقش ظرفیت آفرینی کربلا در مسیر زندگی ایشان؟

به طور کلی برنامه و سیره اولیای الهی این بوده که بیش از حد وظیفه همسرانشان باری بر آنها تحمیل نکنند و بارمسائل شخصی ومشکلات خود را به به دوش آنها نیندازند و اسباب ناراحتی و زحمت و اندوه آنها را فراهم نسازند و بی شک این سیره و برنامه در زندگی امام سجاد نیز وجود داشته است و سعی ایشان بر این بوده که همسرانش حتی المقدور در گیر اندوه عمیق و پیوسته آن حضرت نباشند و از این نظر متحمل ناراحتی و اذیتی نشوند .
۳- به جز موارد معدوی همسران ائمه -ع- زنانی صالح و اهل معرفت و کمال بوده اند و با همسران خود در شادی ها و اندوه ها همراه و همگام بوده اند و هر چند برنامه حضرت سجاد -ع- سرایت ندادن اندوه خود به دیگران بوده ولی همسران ایشان به میلو رغبت خود در این اندوه عمیق با ایشان همراه و همنوا بوده اند و ایشان را در این درد و غم تنها نمی گذاشته اند .
۴- سعی امام سجاد -ع- انتقال پیام های عمیق و سعادتبخش و درس آموز نهضت کربلا به دیگران و در وهله اول به خانواده و وهمسران و فرزندان خود بوده حزن و گریه و اندوه مستور ایشان نیز در همین راستا بوده است و در آن شرایط گریه و اندوه از ابزارها و سلاح های موثر برای بیان وتبلیغ این پیام ها بوده است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.