مصعب بن عمیر ۱۳۹۹/۰۳/۰۲ - ۱۴۶ بازدید

روش های دعوت مصب بن عمیر درشهر یثرب

۱-برای مردم یثرب قرآن می خواند .
۲-به آنان اسلام را آموزش می داد .
۳-آنان را در دین فقیه می ساخت
۴-با آنان نماز جماعت اقامه می کرد . (سیره ابن هشام چهار جلدی چاپ مصر ، ج ۲ ، ص ۷۶ )
۵-به کار بردن صبر و حوصله زیاد مثلا روزی مصعب همراه اسعد بن زراره وارد باغی شد که در آن، سران قبایل یثرب، مانند سعد بن معاذ و اسید بن حضیر حضور داشتند. 
سعد به اسید گفت: شمشیر خود را از نیام بیرون بیاور و به سوی آنها برو و بگو که دست از تبلیغ آئین خود بردارند. اسید نیز با چهره‌ای خشمگین و شمشیری برهنه سر راه آنها را گرفت و سخنان سعد را با لحن شدید به آنها گفت.
مصعب بن عمیر به وی گفت: ممکن است لحظه‌ای بنشینی تا با هم گفت‌وگو کنیم؟ هر گاه موافق میل شما نباشد، ما از همان راهی که آمده‌ایم برمی‌گردیم. خشم اسید فرو نشست. مصعب آیاتی از قرآن را تلاوت نمود. اسید با شنیدن آیات از خود بی خود شد و همان دم اسلام آورد. هنگامی که اسید بازگشت، سعد بن معاذ برای مقابله با آنها رفت؛ اما همین جریان برای او نیز رخ دارد. در برابر منطق قوی و محکم و بیانات جذاب و شیرین مصعب به زانو در آمد و مسلمان گشت. سپس نزد قوم خود رفت و اسلام آوردن خود را اعلام کرد. قومش نیز به پیروی از او مسلمان شدند. (همان ، ص ۷۸ ) 

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.