مصلحت بیماری امام سجاد(ع) در کربلا ۱۳۹۷/۰۷/۳۰ - ۸۰۲ بازدید

چرا امام حسین (ع) امام سجاد(ع) را شفای نداد تا یک مرد سالم با اهل بیت باشد؟

امام حسین بخوبی می‌دانستند که اراده و مشیّت الهی تعلق گرفته بود امام سجاد(ع) در حادثه کربلا مریض باشد تا زنده بماند وخلیفهء الهی روی زمین گردد تا سکّان کشتی طوفان زده اهل بیت را در دست بگیرد, مدّتی در کربلا و ایّام اسارت بیمار بودند.بیماری موجب شد برخی از قاتلان و سفله گان و دشمنان اهل بیت , از حضرت دفاع کنند و مانع کسانی از جمله شمربن ذی الجوشن شوند که تصمیم به کشتن آن سرور گرفته بود.در بعضی مقاتل در روایات آمده است که وقتی شمر وارد خیمهء امام سجّاد شد و او را دید تکیه داده است ,شمشیر کشید تا او را بکشد. حمید بن مسلم , یکی از افسران لشکر عمر سعد, مانع کشتن حضرت شد و گفت :سبحان الله ! این شخص مریض این و همین مرض او را خواهد کشت و دیگر نیاز به کشتن ندارد.
برخی گفته اند: عمر بن سعد جلوی خیمه آمد, زن ها شیون کردند و گریستند. به همین دلیل به لشکریان دستورداد کسی وارد خیمه نشده و متعرض امام سجاد(ع)نشود و آن چه از خیمه ها غارت کردند برگردانند.
بسیاری از مقتل نویسان معتقدند زینب دختر شجاع علی (ع)وقتی متوجه شد شمر در صدد قتل امام (ع)برآمده ,خود را سپر جان حضرت نمود و فرمود: به خدا! نخواهم گذاشت او را بکشید, مگر این که اوّل مرا بکشید.(۱)
بهرحال خداوند اراده کرد با خواست و ارادهء دیگران از کشته شدن امام جلوگیری کند, چنان که در قرآن آمده است : اگر خداوند متعال مردم را به دفاع از هم نگمارد, زمین تباه خواهد شد (و لولا دفع اللّه الناس بعضهم ببعضٍ لفسدت الاءرض ).(۲)
پی نوشت:
۱. در کربلا چه گذشت ؟ ترجمه نفس المهموم , تألیف محدث قمی , ص ۴۹ـ ۴۸۰
۲. بقره آیه ۲۵۱

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.