مطابقت بعضی از آموزه های قرآن با فرهنگ عربستان ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۲۸۲ بازدید

با توجه با اینکه اسلام برای همه اعصار آمده است چرا بحثی مانند ظهار که مربوط به فرهنگ عربستان است در قرآن آمده و با این وجود چگونه باید به آنها که می گویند قرآن مطابق فرهنگ عربستان و مال آن زمان است پاسخ داد؟

درباره طرح برخی مسائل مربوط به فرهنگ زمانه عربستان در قرآن، باید دانست؛ بهره مندی از قرآن دارای ابعاد فراوانی است. از تلاوت آیات آن تا تفکر و تدبر در معارف عمیق آن. همچنین قرآن به عنوان تنها کتاب آسمانی مصون از تحریف و ماندگار جاویدان، دارای شاخصه هایی برای تشخیص حق و باطل در طول تاریخ گذشته و آینده می باشد. ازاین رو به طور نمونه مهمترین ویژگی های برخی اقوام گذشته و پیامبران بزرگ الهی را به دور از هرگونه دسیسه و تحریف بیان کرده است و این یکی از رسالت های بزرگ تاریخی قرآن است و از سوی دیگر چگونگی تحول در فرهنگ زمانه خود را ترسیم کرده و روش حل مشکلات جامعه خویش را بیان کرده است که از نگاه متدشناسی می تواند مورد بهره گیری مصلحان جوامع قرار بگیرد که احکام ظهار و برده داری و... را از نمونه های آن می توان به شمار آورد. در نتیجه تلاوت این گونه آیات را نباید تنها به جنبه احکام شرعی آن نگریست بلکه می توان با نگاه «گام به گام همراه وحی برای تشکیل جامعه اسلامی» به آن نگریست. برای توضیح بیشتر ر.ک:
1- معرفت، محمد هادی، التمهید فی علوم القرآن، ج 2، ص 300.
2- ایازی، سید محمد علی، قرآن و فرهنگ زمانه و سنت، انتشارات کتاب مبین، تهران - کوی دانشگاه پ 109.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.