مطرح کردن عیب ظاهری در جلسه خواستگاری ۱۳۹۵/۶/۳۱ - ۳۳ بازدید

پرسشگر گرامی؛ اگر مواضع سوخته شده تأثیری در ویژگی ها و خصوصیات ظاهری و جسمی شما نگذاشته و نمایان نیست و به گونه ای است که در میان عموم یک نقص جسمانی و یا زشتی ظاهری تلقی نمی شود، لزومی ندارد به اطلاع خواستگار برسانید. البته اگر خواستگار سؤالی در این زمینه به طور خاص مطرح کرد صداقت ایجاب می کند کم و کیف آن را به او اطلاع دهید تا هم صداقت شما به اثبات رسد و هم خواستگار با بینش کافی تصمیم بگیرد.
پرسشگر گرامی؛ اگر مواضع سوخته شده تأثیری در ویژگی ها و خصوصیات ظاهری و جسمی شما نگذاشته و نمایان نیست و به گونه ای است که در میان عموم یک نقص جسمانی و یا زشتی ظاهری تلقی نمی شود، لزومی ندارد به اطلاع خواستگار برسانید. البته اگر خواستگار سؤالی در این زمینه به طور خاص مطرح کرد صداقت ایجاب می کند کم و کیف آن را به او اطلاع دهید تا هم صداقت شما به اثبات رسد و هم خواستگار با بینش کافی تصمیم بگیرد. اما اگر مواضع سوخته شده نمایان است و یا سوختگی به گونه ای است که در خصوصیات ظاهری و جسمی شما تأثیر منفی ایجاد کرده و باعث زشتی شده است، باید به خواستگار گفته شود تا بعدا متهم به پنهان کاری نشوید و و موجب کدورت و ایجاد مشکل در زندگی نشود. ضمنا بهتر است پس از گفتگوهای اولیه که توسط خانواده خواستگار انجام می گیرد و تا حدودی به توافق رسیده اند و همچنین در آخرین گفتگوهای شما با خواستگارتان، بیان شود (در جلسات اولیه گفتگو به موضوعات اساسی و مهم بپردازید و در صورت به توافق رسیدن، در جلسه آخر گفتگویتان، این موضوع را مطرح نمایید).

اما از نظر فقهی (بر اساس نظر مرجع تقلیدتان) :
نگاه کردن مرد به صورت زنی که می خواهد با او ازدواج کند جایز است به شرط آن که بداند مانع شرعی از ازدواج با او نیست و احتمال هم بدهد که زن ازدواج را قبول می کند و احتمال بدهد که با این نگاه کردن اطلاع تازه ای پیدا می کند و با این شرایط نگاه کردن فقط برای این مرد جایز است، اگرچه چند مرتبه باشد، بلکه چنین نگاه کردنی برای جلوگیری از نزاع بعد از عقد، مستحب نیز هست و اجازه زن هم در آن لازم نیست، و بنابر اظهر نگاه کردن به مو و محاسن دیگر آن زن هم با همین شرایط جایز است. و وجهی دارد که زن هم بتواند به مردی که می‌خواهد با او ازدواج کند با شرایطی که گفته شد نگاه کند. اجازه پدر دختر هم در آن لازم نیست؛ بنابراین با شرایطی که گفته شد آن مرد می تواند اگر قصد ازدواج جدی با شما را دارد آن قسمت از بدنتان را ببیند (بدون قصد لذت) تا بعدا موجب نزاع نشود و در این کار گناهی متوجه شما نیست. البته اگر آن مرد راضی باشد که مادر و خواهرش آن قسمت از بدن شما را ببینند و برای او تعریف کنند این کار بهتر است.

نویسنده : مجتبی حیدری

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
با سلام.بنده مشکل در رفتگی لگن دارم که باعث شده ۲.۳ سانت یک پام از پای دیگم کوتاه تر بشه ۲۲ سالمه و قراره یک خاستگار خوب برام بیاد چطور این مشکلمو مطرح کنم.ممنون

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://www.moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.