مظهریت امام علی(ع) در اسم سلام ۱۳۹۳/۸/۲ - ۲۲ بازدید

«سلام» از«سَلِمَ» ضدّ خصومتْ و به معنای شدت موافقتی است که هیچ گونه خلاف و نزاعی در بین نباشد. انقیاد، صلح، رضا و امثال آن نیز از لوازم همین معناست.
«سلام» از«سَلِمَ» ضدّ خصومتْ و به معنای شدت موافقتی است که هیچ گونه خلاف و نزاعی در بین نباشد. انقیاد، صلح، رضا و امثال آن نیز از لوازم همین معناست.
سلام از اسمای حسنای خداست «... هو الملکُ القدّوس السّلام ...» حشر/۲۳ و او مبدا هرگونه سلام و سلامتی است «اللّهمّ أنت السّلام ومنک السّلام ولک السّلام وإلیک یعود السّلام»(مفاتیح الجنان، تعقیبات مشترک نماز.) [خدایا! تو سلام هستی و سلامتی از تو نشأت می‌‌گیرد و از آنِ توست و به سوی تو نیز باز می‌گردد] و چون خدای متعال سلام است، اِهدای سلام و جواب آن که میان دو نفر رد و بدل می‌شود «سلام علیک، علیک السلام» عبارت دیگری از «هو الأوّل و الاخر ...» حدید/۳ است.
اسم سلام، خارج از ذات اقدس ربوبی است و از مقام فعل او انتزاع می‌شود. از این‌رو، مظهر طلب می‌کند و از اسمای فعلی خدا شمرده می‌شود. بدین ترتیب، منافاتی ندارد که این اسم مبارک، هم بر خدا اطلاق شود و هم بر مظاهر تام و تمام او همانند امیر مؤمنان و سایر اهل بیت عصمت و طهارت(ع).
چنان که نبی اکرم(ص) در سفر معراج، پس از توجه و التفات به صفوفی از فرشتگان و انبیا و مرسلین(ع)، به آن‌ها سلام کرد و خداوند متعال به او فرمود همانا سلام و تحیت و رحمت و برکات، تو و ذریّه توست «إنّ السّلام و التّحیّة و الرّحْمة والبرکات أنت و ذزّیّتُک»(کافی، ۳/۴۸۶)
آیة الله جوادی آملی، علی(ع) مظهر اسمای حُسنای الاهی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.