معاونت پارلمانی رئیس جمهور؟ ۱۳۹۲/۶/۱۴ - ۹۵ بازدید
دانشجوی گرامی ضمن تشکر از تماس مجدد شما با این مرکز ، در پاسخ به سوال شما ابتدا باید اشاره نماییم که معاونت پارلمانی در هر نهاد ، مرکز و دستگاهی ، معاونتی است که وظیفه برقراری رابطه این نهاد ومرکز را با مجلس شورای اسلامی بر عهده می گیرد و در واقع به عنوان حلقه واسط میان مجلس با این دستگاه عمل می کند . البته با توجه به نوع کاری که هر دستگاهی ممکن است داشته باشد و نیز نوع پیوندها و تعاملاتی که میان آن دستگاه با مجلس ممکن است مطرح باشد طبیعتا وظیفه معاونت پارلمانی هر دستگاهی با دستگاه دیگر تفاوت پیدا می کند . از طرفی یکی از مهمترین معاونت های پارلمانی مطرح در کشور ، معاونت امور مجلس رئیس جمهور می باشد که به دلیل اهمیت آن و پیوندهایی که بیش از معاونت پارلمانی هر سازمان و ارگان دیگری با مجلس دارد به معرفی این معاونت می پردازیم :


معاونت امور مجلس رئیس جمهور باتوجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در راستای تعامل هر چه بهتر دو قوه مجریه و مقننه فعالیت می نماید .


اصل هفتادم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، به طور مستقیم به موضوع ارتباط دو قوه اشاره دارد و بر اساس آن رئیس جمهور و معاونان او و وزیران به اجتماع یا به انفراد حق شرکت در جلسات علنی مجلس را دارند و می توانند مشاوران خود را به همراه داشته باشند و در صورتی که نمایندگان لازم بدانند وزراء مکلف به حضور و هر گاه تقاضا نمایند مطالباتشان استماع می شود .


معاونت امور مجلس مهمترین مسئولیت خود را به عنوان پل ارتباطی بین دولت و مجلس بر ارتباط و تعامل دو سویه بین دولت و بدنه دولت با مجلس ، نمایندگان و کمیسیون ها پایه ریزی کرده است .


معاونت امور مجلس رئیس جمهور دارای معاونت امور تقنینی و معاونت نظارت و هماهنگی و مرکز تحقیقات و روابط عمومی می باشد که هر کدام بر اساس شرح وظایف تعیین شده در حوزه دولت و مجلس به فعالیت می پردازند تا هر چه موثر تر در راستای تعامل سازنده دو قوه ایفای نقش نماید . (روابط عمومی معاونت امور مجلس ریاست جمهوری ، نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت)


ماموریت های معاونت امور مجلس ریاست جمهوری : (نقل از همان)


۱ – ارتباط و تعامل با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی


۲ – برنامه ریزی به منظور ایجاد گفتمان مشترک دولت و نمایندگان به شکل فرد- استانی ، سیاسی ، کمیسیونی


۳ – تعیین قوانین و لوایح اولویت دار از منظر دولت


۴ – هماهنگی درونی امور دولت در تعامل با مجلس


۵ – زمینه سازی برای حمایت از برنامه های راهبردی دولت و لوایح جدید قانونی مد نظر دولت

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.