معاویه وجرم محبت ۱۳۹۱/۰۵/۱۲ - ۳۱۷ بازدید

یکی از مصادیق جرم دانستن محبت علی(ع) نزد معاویه را بیان کنید.

عَمرو بن حمق خزایی، از اکابر و بزرگان اصحاب رسول خداصلی الله علیه و آله و از شخصیت های برجسته اسلام است. او بعد از رحلت پیامبر گرامی اسلام از زمره هواداران مخلص و یاران ثابت قدم امیرالمؤمنین بود و در تمامی زندگانی خود لحظه ای از صراط مستقیم الهی عدول نکرد و در راه ایمان و اعتقاد مستقیم خود به ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام در سال 50 هجری در کوه های موصل به دست عمال و کارگزاران فاسد معاویه به شهادت رسید
و سر مبارکش را از تن جدا کرده و برای معاویه فرستادند. او از شرطة الخمیس و نیروهای ویژه و از امرای سپاه حضرت علی علیه السلام به شمار می آید .
عمرو در یکی از دیدارهای خود با رسول خداصلی الله علیه و آله آن حضرت را با مقداری آب یا شیر سیراب نمود، پیامبر صلی الله علیه و آله در حقش دعا کرد و گفت «اللهم مَتَّعة بشبابه؛ بار پرودرگارا او را از جوانیش بهره مند گردان.» به برکت دعای رسول خدا صلی الله علیه و آله عمرو بن حمق در حالی که هشتاد سال از عمر شریفش می گذشت یک تار موی سفید در صورتش دیده نمی شد.
پس از توطئه معاویه و عمروعاص در به نیزه بردن قرآنها، تعداد زیادی از یاران امام علیه السلام فریب خوردند و خواستار پایان جنگ شدند، اما عده ای از یاران مخلص و خردمند امام علیه السلام به تبعیت از امام خویش بر ادامه جنگ تأکید می ورزیدند. از جمله آنها عمرو بن حمق بود که خطاب به حضرت عرضه داشت:
ای امیر مؤمنان، به خدا سوگند چنین نبوده که ما دعوت تو را و یاری دادنت را بر باطل پذیرا شده باشیم، ما فقط برای خدا تو را پذیرا شده و فقط حق را اختیار کرده ایم، اگر کسی غیر از تو ما را به آنچه تو دعوت کردی، دعوت می کرد نمی پذیرفتیم و ستیز و لجاج شدیدی می بود، و در آن، فراوان سخن گفته می شد، و اینک حق به مقطع خود رسیده است و ما را در قبال رأی شما، رأیی نیست.
به معاویه خبر دادند که عمرو بن حمق دوست و یار دیرین علی علیه السلام فرار کرده و به کوه های موصل پناه برده است فوراً به والی و حاکم موصل که در آن زمان «عبدالرحمن بن عثمان ام حکم ثقفی» پسر خواهر معاویه بود نوشت که عمرو را در آن جا موصل دستگیر کرده و به شام بفرستد!
عبدالرحمن جمعی از نیروهای مسلح خود را برای دستگیری عمرو به کوه های موصل اعزام نمود، ولی هنگامی مأموران به او دست یافتند که وی در اثر مار گزیدگی بدرود حیات گفته بود و یا به قولی در اثر بیماری درد شکم قدرت بر دفاع نداشت. رفاعة بن شداد که همراه او بود خواست به جنگ و دفاع بپردازد، ولی عمرو به او توصیه کرد، دست از دفاع بردارد؛ زیرا حمله بی فایده است و به او سفارش کرد اگر می توانی خود را نجات ده، رفاعه بر اسبی سوار شد و به آنها حمله کرد و از میانشان فرار نمود که هرچه خواستند او را دستگیر کنند موفق نشدند، ولی عمرو را دستگیر نمودند چون از نامش پرسیدند او از معرفی خود امتناع کرد و گفت: کسی هستم که اگر مرا رها کنید به نفع شماست و اگر مرا بکُشید به ضرر شما است. سپس او را نزد عبدالرحمن حاکم موصل بردند، حاکم فوراً او را شناخت و درباره وی با معاویه مکاتبه نمود و دستور خواست.
معاویه در پاسخ نوشت: نخست او را شلاق بزنید، بعد او را بکشید، ولی اولین ضربه ای که بر بدن او زدند، زندگی را به درود حیات گفت و جان به جان آفرین تسلیم کرد. سپس سرش را بریدند و به شام فرستادند و این اولین سری بود که در اسلام از شهری به شهر دیگر حمل گردید.
این واقعه دلخراش در سال 50 هجری اتفاق افتاده است .
مقبره این شهید راه امامت و هدایت و صحابی بزرگ رسول خدا صلی الله علیه و آله در موصل اکنون به یکی از اماکن زیارتی مسلمانان تبدیل شده است. ابو عبداللَّه سعید بن حمدان پسر عموی سیف الدوله و ناصر الدوله دو فرزند حمدان در سال 336 هجری عمارتی بزرگ و حرمی وسیع بر مقبره او بنا نهاد و تأسیس این عمارت موجب بروز فتنه ای میان شیعیان و مردم سنی گردید.
آمنه بنت شرید همسر عمرو در زمان شهادت همسرش در زندان دمشق به سر می برد. او به جرم محبت خاندان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و شخص امیرالمؤمنین علیه السلام به دستور معاویه روانه زندان شد، زمانی که سر بریده عمرو توسط عمال حکومت شام به دمشق فرستاده شد، معاویه دستور داد برای تشدید رنج های روحی همسرش آمنه، آن سر را به زندان ببرند، آمنه پس از آن که سر همسر خود را شناخت غش کرد و بیهوش شد و هنگامی که به هوش آمد به رسم زنان عرب، دست بر سر گذاشت و بسی آه و ناله کرد و خطاب به مأموران زندان گفت: وای بر شما، پس از آن که مدت زیادی میان من و همسرم جدایی انداختید و او را متواری نمودید اکنون با وقاحت تمام، سر بریده اش را به من هدیه می کنید.برگرفته از کتاب اصحاب علی(ع)، سید اصغر ناظم زاده قمی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.