معجزه پیامبران در قرآن ۱۳۹۱/۲/۲۷ - ۸۵ بازدید

پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) علاوه بر قرآن مجید - که اعجاز جاودانه آن آشکار و بدیهى است - معجزات فراوانى دارد که بعضى از آنها در آیات قرآن و کتاب هاى سیره نویسان ثبت شده است. شمارى از این معجزات عبارت است از:
پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) علاوه بر قرآن مجید - که اعجاز جاودانه آن آشکار و بدیهى است - معجزات فراوانى دارد که بعضى از آنها در آیات قرآن و کتاب هاى سیره نویسان ثبت شده است. شمارى از این معجزات عبارت است از:

الف-اسراء : همان حرکت شبانگاهى پیامبر(صلى الله علیه وآله) از مسجد الحرام تا مسجدالاقصى است.۱ این سفر در «یک شب» و در بیدارى تحقّق یافت؛ نه در شب ها و روزهاى طولانى یا در عالم خواب . آیات قرآنى و شواهد تاریخى، بر وقوع این سفر دلالت آشکار دارند. قرآن کریم مى فرماید: «سُبْحانَ الَّذِی أَسْرى بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِی بارَکْنا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیاتِنا إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ»۲؛ «منزّه است آن خدایى که بنده اش را شبانگاهى از مسجدالحرام به سوى مسجدالاقصى - که پیرامونش را برکت داده ایم - سیر داد تا از نشانه هاى خود به او بنمایانیم که او همان شنواى بینا است».
این رویداد از طریق شیعه و اهل سنت نقل و در کتاب هاى روایى و تاریخى، فراوان به آن پرداخته شده است.
ب- شق القمر
از دیگر معجزات برجسته پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) «شق القمر» است. قرآن مى فرماید: «اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانْشَقَّ الْقَمَرُ»۴؛ «قیامت بسیار نزدیک شد و ماه شکافت».
«انشقاق قمر»، در پاسخ مشرکانى صورت گرفت که درخواست چنین کارى داشتند، تا به ارتباط پیامبر(صلى الله علیه وآله) با علم و قدرت بى پایان الهى پى برند.۵
از آنجایى که حضرت محمد(صلى الله علیه وآله) واپسین پیامبر است، دوران پس از وى «آخر الزمان» خوانده مى شود و بعثت او، نشانه نزدیک شدن قیامت است؛ زیرا در مقایسه با عمر جهان هستى، زمان پس از پیامبر اسلام اندک مى نماید. بهترین دلیل بر وقوع این حادثه در زمان آن حضرت، آیه بعد همین سوره است که از سرسختى و تداوم انکار مشرکان - با وجود رؤیت این معجزه شگفت آور - پرده برمى دارد: «وَ إِنْ یَرَوْا آیَةً یُعْرِضُوا وَ یَقُولُوا سِحْرٌ مُسْتَمِرٌّ «و هرگاه نشانه اى ببینند، روى بگردانند و گویند، سحرى همیشگى است .
۲- معجزه حضرت ابراهیم سرد شدن آتش سوزان بر او و تبدیل شدن به باغی خرم است . خداوند در این باره می فرماید : قالُوا حَرِّقُوهُ وَ انْصُرُوا آلِهَتَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ فاعِلِینَ ( انبیاء-۶۸) قُلْنا یا نارُکُونِی بَرْداً وَ سَلاماً عَلى إِبْراهِیمَ (۶۹) وَ أَرادُوا بِهِ کَیْداً فَجَعَلْناهُمُ الْأَخْسَرِینَ (۷۰ )
گفتند: او را بسوزانید و خدایان خود را یارى کنید، اگر کارى از شما ساخته است .
(سرانجام او را به دریاى آتش افکندند ولى ما) گفتیم: اى آتش سرد و سالم بر ابراهیم باش.
آنها مى خواستند ابراهیم را با این نقشه نابود کنند، ولى ما آنها را زیانکارترین مردم قرار دادیم.
۳-معجزه حضرت موسی - ع-تبدیل شدن عصا به مار بزرگ و اژدها و نورانی شدن دستش به هنگام بردن به زیر گریبان شد :
وَ أَنْ أَلْقِ عَصاکَ فَلَمَّا رَآها تَهْتَزُّ کَأَنَّها جَانٌّ وَلَّى مُدْبِراً وَ لَمْ یُعَقِّبْ یا مُوسى أَقْبِلْ وَ لا تَخَفْ إِنَّکَ مِنَ الْآمِنِینَ (قصص-۳۱) اسْلُکْ یَدَکَ فِی جَیْبِکَ تَخْرُجْ بَیْضاءَ مِنْ غَیْرِ سُوءٍ وَ اضْمُمْ إِلَیْکَ جَناحَکَ مِنَ الرَّهْبِ فَذانِکَ بُرْهانانِ مِنْ رَبِّکَ إِلى فِرْعَوْنَ وَ مَلائِهِ إِنَّهُمْ کانُوا قَوْماً فاسِقِینَ (۳۲)
عصایت را بیفکن، هنگامى که (عصا را افکند) نگاه کرد و دید همچون مارى با سرعت حرکت مى کند! ترسید و به عقب برگشت و حتى پشت سر خود را نگاه نکرد! (به او گفته شد) برگرد و نترس تو در امان هستى! ۳۲- دستت را در گریبانت فرو بر، هنگامى که خارج مى شود سفید و درخشنده است و بدون عیب و نقص، و دستهایت را بر سینه ات بگذار تا ترس و وحشت از تو دور شود، این دو برهان روشن از پروردگارت به سوى فرعون و اطرافیان اوست که آنها قوم فاسقى هستند.
در بخشى دیگر از داستان آن حضرت مى خوانیم: ضربه عصاى موسی-ع- سنگ را شکافت و از آن دوازده چشمه آب جوشید:
وَ قَطَّعْناهُمُ اثْنَتَیْ عَشْرَةَ أَسْباطاً أُمَماً وَ أَوْحَیْنا إِلى مُوسى إِذِ اسْتَسْقاهُ قَوْمُهُ أَنِ اضْرِبْ بِعَصاکَ الْحَجَرَ فَانْبَجَسَتْ مِنْهُ اثْنَتا عَشْرَةَ عَیْناً قَدْ عَلِمَ کُلُّ أُناسٍ مَشْرَبَهُمْ ( اعراف- ۱۶۰)
و آنان را به دوازده عشیره که هر یک امتى بودند، تقسیم کردیم و به موسى - وقتى قومش از او آب خواستند - وحى کردیم با عصایت بر آن تخته سنگ بزن؛ پس از آن دوازده چشمه جوشید و هر گروهى آبخور خود را شناخت .
۴- معجزه حضرت عیسی – ع- زنده کردن مرده و شفا دادن به مریض بود :
وَ یُعَلِّمُهُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ وَ التَّوْراةَ وَ الْإِنْجِیلَ (۴۸) وَ رَسُولاً إِلى بَنِی إِسْرائِیلَ أَنِّی قَدْ جِئْتُکُمْ بِآیَةٍ مِنْ رَبِّکُمْ أَنِّی أَخْلُقُ لَکُمْ مِنَ الطِّینِ کَهَیْئَةِ الطَّیْرِ فَأَنْفُخُ فِیهِ فَیَکُونُ طَیْراً بِإِذْنِ اللَّهِ وَ أُبْرِئُ الْأَکْمَهَ وَ الْأَبْرَصَ وَ أُحْیِ الْمَوْتى بِإِذْنِ اللَّهِ وَ أُنَبِّئُکُمْ بِما تَأْکُلُونَ وَ ما تَدَّخِرُونَ فِی بُیُوتِکُمْ إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیَةً لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ (۴۹)
ترجمه:
۴۸- و به او، کتاب و دانش و تورات و انجیل، مى آموزد.
۴۹- و (او را به عنوان) رسول و فرستاده به سوى بنى اسرائیل (قرار داده، که به آنها مى گوید:) من نشانه اى از طرف پروردگار شما، برایتان آورده ام، من از گل، چیزى به شکل پرنده مى سازم، سپس در آن مى دمم و به فرمان خدا، پرنده اى مى گردد. و به اذن خدا، کور مادرزاد و مبتلایان به برص [پیسى ] را بهبودى مى بخشم، و مردگان را به اذن خدا زنده مى کنم، و از آنچه مى خورید، و در خانه هاى خود ذخیره مى کنید، به شما خبر مى دهم، مسلما در اینها، نشانه اى براى شماست، اگر ایمان داشته باشید (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۵/۱۰۰۱۱۲۹۰۶)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.