معجزه پیامبران در قرآن ۱۳۹۰/۱۱/۲۳

پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) علاوه بر قرآن مجید - که اعجاز جاودانه آن آشکار و بدیهى است - معجزات فراوانى دارد که بعضى از آنها در آیات قرآن و کتاب هاى سیره نویسان ثبت شده است. شمارى از این معجزات عبارت است از: الف-اسراء : همان حرکت شبانگاهى پیامبر(صلى الله علیه وآله) از مسجد الحرام تا مسجدالاقصى است.۱ این سفر در «یک شب» و در بیدارى تحقّق یافت؛ نه در شب ها و روزهاى طولانى یا در عالم خواب . آیات قرآنى و شواهد تاریخى، بر وقوع این سفر دلالت آشکار دارند.
پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) علاوه بر قرآن مجید - که اعجاز جاودانه آن آشکار و بدیهى است - معجزات فراوانى دارد که بعضى از آنها در آیات قرآن و کتاب هاى سیره نویسان ثبت شده است. شمارى از این معجزات عبارت است از:
الف-اسراء : همان حرکت شبانگاهى پیامبر(صلى الله علیه وآله) از مسجد الحرام تا مسجدالاقصى است.۱ این سفر در «یک شب» و در بیدارى تحقّق یافت؛ نه در شب ها و روزهاى طولانى یا در عالم خواب . آیات قرآنى و شواهد تاریخى، بر وقوع این سفر دلالت آشکار دارند. قرآن کریم مى فرماید: «سُبْحانَ الَّذِی أَسْرى بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِی بارَکْنا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیاتِنا إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ»۲؛ «منزّه است آن خدایى که بنده اش را شبانگاهى از مسجدالحرام به سوى مسجدالاقصى - که پیرامونش را برکت داده ایم - سیر داد تا از نشانه هاى خود به او بنمایانیم که او همان شنواى بینا است».
این رویداد از طریق شیعه و اهل سنت نقل و در کتاب هاى روایى و تاریخى، فراوان به آن پرداخته شده است.
ب- شق القمر
از دیگر معجزات برجسته پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله) «شق القمر» است. قرآن مى فرماید: «اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانْشَقَّ الْقَمَرُ»۴؛ «قیامت بسیار نزدیک شد و ماه شکافت».
«انشقاق قمر»، در پاسخ مشرکانى صورت گرفت که درخواست چنین کارى داشتند، تا به ارتباط پیامبر(صلى الله علیه وآله) با علم و قدرت بى پایان الهى پى برند.۵ (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۲/۱۰۰۱۱۵۲۷۶)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.