معراج پیامبر(ص) -تکلیف واجب شده در معراج ۱۳۹۰/۰۴/۲۲ - ۹۹۵ بازدید

کدام یک از تکالیف شرعی در ماجرای معراج واجب شد؟

از روایات معراج بر می آید که نمازهای واجب روزانه پنجگانه در سال معراج , یکجا و باهم واجب شده است . ( وسائل الشیعه ج 3 ص 5 باب 2 , ابواب اعدادالفرائض و تاریخ تحقیقی اسلام ج 1 ص 407 , محمد هادی یوسفی غروی (
البته از روایات به دست می آید که جبرئیل قبل از بعثت روش وضو گرفتن و نماز خواندن را به حضرت محمد صلی الله علیه و آله یاد داد و آن حضرت پس از چهل سالگی مامور به خواندن نماز شد ولی هنوز اوقات نماز تعیین نشده بود و پیامبر در هر وقتی نماز را به صورت دو رکعتی می خواند . ( برای مطالعه روایات مربوط به نماز به تاریخ تحقیقی اسلام ج 1 ص 318 س 3 تا ص 327 مراجعه کنید . (
یعنی همه نمازها قبلا دو رکعتی بوده و بعدا در شب معراج جزئیات آن و تغییر و تحول آنها به پیامبر(ص) اعلام شده و در مدینه رسما با این جزئیات واجب شده است.(ترجمه المیزان، ج13، ص46)
برخی گزارشهای تاریخی(الطبقات الکبرى،ترجمه محمود مهدوى دامغانى ،ج 1،ص:199 تهران، ناشر : انتشارات فرهنگ و اندیشه، 1374ش.) و نیز برخی روایات وجود دارد مبنی بر اینکه نماز های یومیه در شب معراج بر پیامبر واجب شده است. علامه طباطبایی می فرماید:
بعضى گفته اند : به طورى که از اخبار بر مى آید ،نمازهاى واجب در شب معراج واجب شده، در سوره اسراء فرموده:
أَقِمِ الصَّلاةَ لِدُلُوکِ الشَّمْسِ إِلى غَسَقِ اللَّیْلِ وَ قُرْآنَ الْفَجْرِ( ترجمه تفسیر المیزان، ج 20، ص: 551 )
اما این سخن درست نیست، براى اینکه آنچه از داستان شب معراج مسلم است، و روایات معراج بر آن دلالت دارد، تنها این است که نمازهاى پنجگانه یومیه در آن شب با شکل خاص خود یعنى دو رکعت ،دو رکعت واجب شد، هیچ دلالتى ندارد بر اینکه قبل از آن شب به صورت دیگر تشریع نشده بود، بلکه در بسیارى از آیات سوره هاى مکى و از آن جمله سوره هایى که قبل از سوره اسراء نازل شده، نظیر سوره مدثر و مزمل و غیر آن دو سخن از نماز کرده، به تعبیرهایى مختلف از آن یاد نموده، هر چند که کیفیت آن را ذکر نکرده، اما این قدر هست که نمازهاى قبل از معراج مشتمل بر مقدارى تلاوت قرآن و نیز مشتمل بر سجده بوده است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.