معرفی منابع ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ - ۱۱۷۶ بازدید

لطفا چند مورد کتاب معتبردر زمینه تاریخ اسلام معرفی کنید؟

در مورد منابع تاریخی باید توجه داشت که این منابع را به دو گروه عمده می توان تقسیم کرد. یکی منابع اصلی. یعنی منابعی که زمان نگارش آنها با زمان وقوع حادثه نزدیک ترین زمان است کتاب تاریخ یعقوبى از احمد بن أبى یعقوب بن جعفر بن وهب واضح الکاتب العباسى المعروف بالیعقوبى در این زمینه مفید می باشد. دوم منابع مطالعاتی که شامل کتابهای متاخر و جدیدا شامل مقالات تاریخی نیز می شود. منابع مطالعاتی می تواند به شما کمک فراوانی نماید. «اطلس شیعه»، تهران، (سازمان جغرافیایی ارتش جمهوری اسلامی، ۱۳۸۷ برنده جایزه فارابی، جایزه جلال و کتاب سال در سال ۱۳۸۸).1. تاریخ سیاسی اسلام، سیره رسول خدا(ص)2. تاریخ سیاسی اسلام، تاریخ خلفا، همگی از رسول جعفریان وتشیع در مسیر تاریخ از حسین محمد جعفری، ترجمه محمد تقی آیت اللهی کتاب های مفیدی برای مطالعات شما خواهند بود. در پایان باید بگویم منابع مطالعاتی از این دست فراوان می باشند اما با توجه به کامل بودن و رویکرد متخصصانه و نگارش روان این منابع، امیدوارم شمارا به انچه مدنظر داشته اید برسانند.گرچه می توانید به این کتاب ها نیز مراجعه فرمایید:× در خصوص پیامبر اعظم(ص):1- کتاب انقلاب تکاملی اسلام از جلال الدین فارسی 2- تاریخ پیامبر اسلام از محمد ابراهیم آیتی 3- فروغ ابدیت از جعفر سبحانی 4- در آستانه سالزاد پیامبر از محمود رامیار 5- محیط پیدایش اسلام از شهید بهشتی 6- خیانت در گزارش تاریخ از مصطفی طباطبایی حسینی 7- رحمت عالمیان ازفضل الله کمپانی 8- زندگانی حضرت محمدخاتم پیامبران از سید هاشم رسولی محلاتی0 9– سیره نبوی از شهید مطهری 10- سیره نبوی از مصطفی دلشاد 11- سیرة المصطفی از هاشم معروف حسنی 12- کارنامه سیاسی اجتماعی اخلاقی محمد از محمد حسین مظفر 13- الصحیح من سیرة ا لنبی الاعظم از سید جعفر مرتضی 14- موسوعة التاریخ الاسلامی از محمد هادی یوسفی غروی 15- امام علی بن ابیطالب : حیاة الامام علی بن ابیطالب از باقر شریف قرشی 16- مجموعه قادتنا از آیت الله میلانی 17- سیره معصومان از سید محسن امین 18- سیرة الائمه الاثنی عشریه از هاشم معروف حسنی که بوسیله محمد رخشنده با نام زندگانی دوازده امام ترجمه شده است 19- سیری در سیره ائمه اطهار از استاد مطهری 20- سیره پیشوایان از مهدی پیشوایی 21- نقش ائمه در احیاء دین از علامه مرتضی عسگری 21- موسوعة المصطفی و العترة از حسین شاکری 22- مسند الامام علی بن ابیطالب از عزیز الله عطاردی 23- سیرة رسول الله واهل بیته از مجمع جهانی اهل بیت 24- حیاة فکری سیاسی امامان شیعه از رسول جعفریان
× تاریخ اسلام:
تاریخ اسلام کمبریج.
تاریخ سیاسی اسلام؛ جعفریان.
تاریخ اسلام؛ منتظر القائم.
تاریخ پیامبر اسلام؛ آیتی.
تاریخ سیاسی اسلام؛ حسن ابراهیم حسن.
دولت عباسیان؛ طقوش؛ مترجم: جودکی (با اضافات جعفریان).
تاریخ عثمانی؛ احمد یاقی.
تاریخ امپراطوری عثمانی و ترکیه جدید؛ جی شاو.

× در مورد شیعه شناسی، کتب زیر را توصیه می کنیم.
ـ حق جو و حق شناس، علّامه سیّد شرف الدین عاملی. (این کتاب، مباحثه ی رئیس دانشگاه الازهر مصر ـ بزرگترین و معروفترین حوزه ی علمیّه ی اهل سنّت ـ با یک عالم شیعی است.)
ـ آنگاه هدایت شدم، دکتر محمّد تیجانی. (دکتر تیجانی، اهل تونس، قبلاً سنّی مذهب بود که در طیّ تحقیقاتی، به مذهب شیعه مشرّف شد. این کتاب، شرح ماجرای شیعه شدن اوست.)
ـ اهل سنّت واقعی، دکتر محمّد تیجانی
ـ از آگاهان بپرسید، دکتر محمّد تیجانی
ـ همراه با راستگویان، دکتر محمّد تیجانی
ـ راه نجات، دکتر محمّد تیجانی
ـ اوّل مظلوم عالم، دکتر محمّد تیجانی
ـ امامت در بینش اسلامی، علی ربّانی گلپایگانی
ـ شیعه پاسخ می گوید، آیة الله ناصر مکارم شیرازی
ـ راهنمای حقیقت، آیة الله جعفر سبحانی
ـ شیعه پاسخ می دهد، آیة الله جعفر سبحانی
ـ پاسخ جوانان شیعه به شبهات وهّابی ها، رضا استادی
ـ در آمدی بر شیعه شناسی ، علی ربّانی گلپایگانی
ـ شیعه در اسلام، علّامه سیدمحمدحسین طباطبایی
ـ این است شیعه: تحقیقی درباره شیعه ، باقر شریف القرشی
ـ باورهای شیعی: بازکاوی عقاید شیعه در منابع اهل سنت ، نادعلی صالحی
ـ تاریخ شیعه ، محمدحسین مظفر، ترجمه سیدمحمدباقر حجتی

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.