معنای آل یاسین ۱۳۹۱/۱۰/۲۴ - ۲۷ بازدید

یکی از تفسیر هایی که برای یس در آغاز سوره یس شده است این است که این کلمه مرکب از یا (حرف ندا) و سین یعنى شخص پیامبر اسلام-ص- است، و به این ترتیب پیامبر- ص -را براى بیان مطالب بعد مخاطب مى سازد. در احادیث مختلفى نیز آمده است که این کلمه یکى از نام هاى پیغمبر گرامى اسلام استV}(نور الثقلین جلد ۴ صفحه ۳۷۵){V.
یکی از تفسیر هایی که برای یس در آغاز سوره یس شده است این است که این کلمه مرکب از یا (حرف ندا) و سین یعنى شخص پیامبر اسلام-ص- است، و به این ترتیب پیامبر- ص -را براى بیان مطالب بعد مخاطب مى سازد. در احادیث مختلفى نیز آمده است که این کلمه یکى از نام هاى پیغمبر گرامى اسلام است(نور الثقلین جلد ۴ صفحه ۳۷۵).
لذا در روایتى از امام صادق -ع -مى خوانیم که فرمود:( یس اسم رسول اللَّه ص و الدلیل على ذلک قوله تعالى إِنَّکَ لَمِنَ الْمُرْسَلِینَ عَلى صِراطٍ مُسْتَقِیمٍ): یس نام رسول خداست و دلیل بر آن این است که بعد از آن مى فرماید تو از مرسلین و بر صراط مستقیم هستى . بنا بر این تفسیر که منظور از یس پیامبر گرامی –ص- است مراد از آل یس خاندان پاک او –ع- می باشند .
ر. ک : تفسیر نمونه ، تفسیر سوره یس ، ج ۱۸ (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۳۸/۱۰۰۱۰۴۷۵۹)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.