معنای حسنه -عمل حسنه-عمل صالح -تفاوت عمل صالح و حسنه ۱۳۹۰/۰۵/۱۹ - ۱۰۴۳ بازدید

عمل حسنه با عمل صالح چه فرقی داره؟

در پاسخ به نکاتی توجه کنید :
۱- گاهی منظور از حسنه امور و اشیا و چیزهای خوب و مثبت است و گاهی منظور اعمال خیر و نیک و شایسته است .
۲- حسنه به معنای اول در آیات قرآن و روایات مصادیق مختلفی دارد . مثلا در آیه ربنا اتنا فی الدنیا حسنه و فی الاخره حسنه در این که منظور از حسنة در این آیه چیست؟ تفسیرهاى مختلفى براى آن ذکر کرده اند . در روایتى از امام صادق ع حسنه به معنى وسعت رزق و حسن خلق در دنیا و خشنودى خدا و بهشت در آخرت تفسیر شده است .
و بعضى از مفسران آن را به معنى علم و عبادت در دنیا و بهشت در آخرت، یا مال در دنیا، و بهشت در آخرت، یا همسر خوب و صالح در دنیا و بهشت در آخرت دانسته اند در حدیثى نیز از پیامبر اکرم ص آمده است:
من اوتى قلبا شاکرا و لسانا ذاکرا و زوجة مؤمنة تعینه على امر دنیاه و اخراه فقد اوتى فى الدنیا حسنة و فى الاخرة حسنة و وقى عذاب النار،
کسى که خدا به او قلبى شاکر، زبانى مشغول به ذکر حق، و همسرى با ایمان که او را در امور دنیا و آخرت یارى کند ببخشد، نیکى دنیا و آخرت را به او داده و از عذاب آتش باز داشته شده .
بدیهى است حسنه به معنى هر گونه خیر و خوبى است و مفهومى وسیع و گسترده دارد که تمام مواهب مادى و معنوى را شامل مى شود، بنا بر این آنچه در روایات فوق یا کلمات مفسران آمده است بیان مصداقهاى روشن آن مى باشد، و مفهوم آیه را محدود نمى کند
۳- اما حسنه به معنای دوم در ایه ۱۶۰ انعام به کار رفته است : مَنْ جاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثالِها وَ مَنْ جاءَ بِالسَّیِّئَةِ فَلا یُجْزى إِلاَّ مِثْلَها وَ هُمْ لا یُظْلَمُونَ به کار رفته است .
۴- حسنه به معنای دوم به هر گونه کار نیک و فکر نیک و عقیده نیک گفته مى شود.
۴- پرسش شما مربوط به نوع دوم از حسنه است و از این نظر میان عمل صالح و عمل حسنه تفاوتی وجود ندارد .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.