معنای خدیجه ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۱۶۱۴۵ بازدید

معنای کلمه خدیجه چیست؟

برای خدیجه که اسم دخترانه است، چند معنا گفته اند :
خدیجه در لغت به معنی السحاب(ابرباران زا) یا النخل المثره (درخت خرمای پر ثمر ) است. [ الخدیجة هی النخلة المثمرة .(یعنی درخت نخل بارور) و الخدیجة هی السحابة الممطرة ].
خدیجه کسی است که از او خیر و برکت و مهربانی و زیبائی تراوش می کند . «منتسکیو» می گوید: ارزش لفظ به معنای آن است، مانند پوست میوه به محتوای شیرین آن . از این رو خدیجه نام زنی است که همه خوبی ها و زیبایی ها ی اخلاقی و خوش خلقی و ارزش های والایی را با خود حمل می کند. به همین دلیل آوازه او در شهر مکه او را به همسر پر اوازه ترین موجود آفرینش یعنی پیامبر نور و رحمت و ملاحت محمد مصطفی (ص) در آورده است .
خدج(خدیج) در لغت عربی به معنای حیوان (چهارپا) که بچه ناقص و نارس زائیده است، چهارپا یا حیوانی که قبل از اتمام ایام حاملگی زاییده است.منبع: العین، المنجد، دهخدا و خدیجه مؤنث خدیج است. شاید به تعبیری منظور بچه ای باشد که شش ماهه و یا زودتر از نه ماهگی به دنیا آمده باشد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
حالا به نظرتون کسی صرفا اسم بچه شو بزاره خدیجه فقط به خاطر اینکه نام همسر پیامبر بوده درسته؟؟؟ چرا باید این معنی مزخرف و بده خودشون نمیدونستن.من به معنی ابر باران زا هم دیدم...
خواهشا جواب بدید برای من خیلی مهمه! اگه همچین معنی داشته باشه اسممو دوست ندارم😑
پرسمان
سلام علیکم، خدیجه در لغت به معنی السحاب (ابر باران زا) یا النخل المثره (درخت خرمای پرثمر)

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.