معنای سید -نسل سادات -ریشه سیادت -اطلاق سیادت ۱۳۹۱/۰۱/۱۲ - ۱۵۳۳ بازدید

فلسفه استفاده از کلمه سید چپیست؟ سیدها به چه کسی منسوب اند؟

در ابتدا باید بگوییم کلمه ى «سید» در اصل به معناى کسى است که صاحب مجد و عظمت است. و به همین اعتبار، نسل پیامبر اسلام را سید مى گویند. در ادامه برای روشن شدن مطلب به بیان نسب پیامبر خدا (ص) می پردازیم. نسب پیامبر خدا به این صورت می باشد:
حضرت محمد – عبدالله- عبدالمطلب- هاشم- عبدمناف – قصى – کلاب- مرّه- کعب- لؤىّ- غالب- فِهر- مالک- نضر- کَنانه- خزیمه- مدرکه- الیاس- مضر – نزار – معدّ- عدنان[1]
در ادامه باید افزود: جدّ همه سادات هاشم یا عبدالمطلب است.پیامبر ما، حضرت على، حضرت زهرا و همه ى امامان دوازده گانه(علیهم السلام)، سید و سالار همه ى مؤمنان هستند ونسل هاشم از آغاز تا به امروز همه سادات و سرور ما هستند.
از سخنان ابن شهر آشوب به دست مى آید که در قرن ششم هجرى قمرى کلمه ى سید رواج کامل داشت و اولاد پیامبر را سید مى گفتند. تحقیقات نشان مى دهد که در قرن چهارم و پنجم کلمه «سید» به همراه قرینه بر اولاد پیامبر اطلاق مى شد و در قرن ششم بدون قرینه استعمال مى گردید. در عصر حاضر، در ایران به بنى هاشم سید مى گویند و به غیر آن به کسى سید نمى گویند.
به طور کلى درباره ى کلمه «سید» مى توان گفت که در ابتدا این کلمه را بدون قرینه بر خود هاشم، عبدالمطلب، پیامبر اسلام و نسل بزرگوار او اطلاق مى کردند. پس از اینکه در میان مسلمانان اختلاف حاصل شد، شیعه این کلمه را همچنان بر آن بزرگواران اطلاق مى کرد ولى غیر شیعه، این کلمه را از آن قداست پایین آوردند و حتى به پست ترین آدم هم اطلاق کردند تا عناد خود را نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت نشان دهند.
[1] . ابن هشام, السیره النبویه، ج 1، ص 1؛ مجلسی بحار الانوار، ج 15، ص 104.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.