معنای کاپیتولاسیون-معنای مشروطیت-لایحه کاپیتولاسیون ۱۳۸۶/۰۸/۰۵ - ۱۱۵۸ بازدید

معنی کاپیتولاسیون را توضیح دهید؟

یکم . کاپیتولاسیون واژه کاپیتولاسیون (Capitulation) از ریشه‌ی (Capitulate) و به معنای «شرط گذاشتن» می‌باشد. کاپیتولاسیون در لغت به معنای سازش و تسلیم است و برقراردادهایی اطلاق می‌‌شود که به موجب آن اتباع یک دولت در قلمرو دیگر مشمول قوانین کشور خود می‌شوند و آن قوانین توسط کنسول آن دولت در محل اجرا می‌شود.در واقع می‌توان کاپیتولاسیون را معاهده‌ای دانست که به موجب آن بیگانگان حق هرگونه اقدامی در کشور دیگر را برای خود تحصیل می‌کنند و از حقوق و مزایای اختصاصی در زمینه‌های قضایی بهره‌مند می‌‌شوند. به همین جهت در زبان فارسی از کاپیتولاسیون به نام‌های «امتیاز قضائی» یا «حق قضاوت کنسولی» نیز یاد شده است.
جهت آگاهی بیشتر ر.ک : ۱. داریوش آشوری، فرهنگ سیاسی، ج۳، ص ۱۳۴. ۲. سیر کاپیتولاسیون در ایران ، موسسه مطالعات و پژوهشهاى سیاسى . ۳. ‌بازخوانی‌ پرونده‌ کاپیتولاسیون‌ در ایران‌ ، سید حمید روحانی، زمانه ، ش ۲ . ۴. مسعود اسداللهی، احیای کاپیتولاسیون و پیامدهای آن، تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، چ اول، ۱۳۷۳ . ۵ . حق قضاوت کنسولی، کاپیتولاسیون‌: تهران ، انتشارات مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی . ۶ . عبدالرضا هوشنگ مهدوی، سیاست خارجی ایران در دوران پهلوی، تهران: نشر پیکان، ۱۳۸۰.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.