معیارهای انتخاب شغل ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۷۶ بازدید

سلام ببخشید سوالی ذهن بنده رو مشغول کرده و اون این هستش که در زندگی اگر بخواهیم با توجه به قوانین طبیعی و منطقی جلو برویم مثلا در انتخاب یک شغل از بین دو شغل با درامد متفاوت مطمینا شغل با درامد بالاتر رو انتخاب میکنیم ولی سوال بنده این هستش که اگر در اینجا توکل به خدا رو در نظر بگیریم و شغل با درامد بالاتر رو هم انتخاب کنیم ایا مرتبط شرک خفی شدیم منظورم این هستش که در ذهنمان گفته ایم اگر توکل به خدا داشته باشم ولی اگر شغل با درامد بالاتر رو هم انتخاب نکنم خودم رو از نظر اقتصادی دچار فقر و کاستی کردهام پس بهتر هست شغل با درامد بالاتر رو انتخاب کنم نه با درامد پایین تر میخواستم بدانم این طرز تفکر شرک الود هست یا کاملا با منطق قران سازگار هست؟ چون بنده به قدرت خدا شک ندارم ولی هر کار غیر مدبرانه را ولو اینکه توکل هم داشته باشم محکوم به شکست میدانم ایا این شرک خفی است؟

دوست گرامی. معیار درآمد بیشتر برای انتخاب شغل منفی نیست ولی باید توجه داشته باشید که شغل باید سه ویژگی داشته باشد تا باعث رشد مادی و معنوی انسان شود. اولا باید درآمد زا باشد و بتوان با درآمد آن معیشت و زندگی را مدیریت نمود. ثانیا بتوان به وسیله آن مسئولیت خدمت به خلق و جامعه را نیز به انجام رسانید و نقش اجتماعی مناسبی داشته باشد. ثالثا زمینه مناسبی برای رشد فردی و معنوی و اخلاقی انسان باشد و یک جوان بتواند آن را به عنوان سنگری برای مبارزات سیاسی و اجتماعی قرار دهد و در روابطی که با هم صنفی ها و مردم جامعه پیدا می کند صفات و کمالات اخلاقی خود را رشد دهد و در بستر آن به کمال مطلوب انسانی برسد. این سه ویژگی می تواند معیار خوبی برای انتخاب شغل باشد نگرش تک بعدی خوب نیست. موفق باشید.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.