مفهوم عجل فرجهم ۱۳۹۹/۰۲/۲۴ - ۳۸ بازدید

باسلام.آیا منظور از عجّل فرجهم پس از صلوات،تعجیل در ظهور است؟ یعنی از زمان پیامبر ص، همه برای تعجیل دعا میکردند؟

معنای این عبارت درخواست تعجیل و شتاب در فرج آل محمد –ع- و فرا رسیدن هر چه زودتر زمان ظهور مبارک و مسرت بخش امام زمان –عج – می باشد.ظاهرا جمع بودن ضمیر، اشاره به همه اهل بیت دارد و برای این است که در پی ظهور امام زمان دغدغه همه ائمه برطرف می گردد. زیرا هدف تمام انبیاء و امامان علیهم السلام اصلاح امور جامعه و رساندن انسان به سعادت بوده و با ظهور امام زمان این مهم بر آورده می شود.یا منظور این است که با شکل گیری رجعت همه ائمه به ترتیب زنده شده و برای گشایش در امور مردم حکومت عدل بوجود می آورند. البته بیشتر منظور از «فرج» در روایات، ظهور حضرت مهدی(عج) است. و معنای « و عجل فرجهم» یعنی گشایش آنها را به سرعت برسان. و با فرج حضرت حجت در کار همه چهارده معصوم فرج حاصل می شود. در کتاب روایی بحارالانوار، ج ۵۲، باب فضل انتظار الفرج، به این معنا اشاره شده است. از ظهور حضرت مهدی(عج) به «فرج الله» تعبیر شده است (بحارالانوار، ج ۵۲). با ظهور حضرت مهدی(عج) آنچه ائمه(ع) می خواسته اند به وقوع می پیوندد و در حقیقت فرج خدا که خواسته ائمه است با ظهور حضرت حجت معنا پیدا می کند. بدین لحاظ، ائمه(ع) دارای فرج هستند زیرا فرج الله را فرج خود می دانند و فرج خدا در ظهور حضرت مهدی تحقق می شود. ۳- چون ائمه(ع) بالذات متحدند و از حیث ظهور مختلفند (شرح مقدمه قیصری، سید جلال الدین آشتیانی، ص ۹۱۲) بنابراین گرچه در زمان حضور ظاهری ائمه چنین فرصتی دست نداد تا فرج الله به صورت ظاهری حاصل شود، اما چون ائمه نور واحدند و ذاتا متحد، با ظهور حضرت مهدی(عج) در واقع، همه ائمه ظهور کرده اند. اضافه شدن واژه «و عجّل فرجهم» و «عجّل اللهمّ فرجهم» به صلوات در زمان پیامبر اکرم و ائمه اطهار(صل الله علیهم و آلهم اجمعین) بوده است، برای نمونه به چند روایت اشاره می‌شود:
در دعایی با نام «دعای حریق» که امام صادق(ع) از امامان پیش از خود نقل می‌کند که جبرئیل بر پیامبر اسلام(ص) نازل شد و این دعا را به آن حضرت تعلیم داد در فرازی از آن آمده است: «...اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَیْتِهِ الطَّیِّبِینَ وَ عَجِّلِ اللَّهُمَّ فَرَجَهُم ...»
۱. " مَنْ قالَ بَعدَ صَلوةِ الْفَجْرِ و بَعدَ صَلوةِ الظُّهرِ اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد و اَلِ مُحَمَّد و عَجِّل فَرَجَهُمْ لَمْ یَمُتْ حَتّی یُدْرِکَ الْقَائِمَ مِن اَلِ مُحَمَّد صلی الله علیه و آله و سلم؛ هر کس پس از نماز صبح و نماز ظهر بگوید: "اللّهم صلّ علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم"، از دنیا نمی رود مگر آن که قائم آل محمد(ص) را درک می کند. (۱)
۲. مرو بن ابی مِقدام می‌گوید: امام صادق(علیه السلام) دعایی را به من یاد دادند و فرمودند: خیر دنیا و آخرت در این دعا جمع شده است، در یک فقره از آن دعا آمده: « اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ وَ رُوحَهُمْ وَ رَاحَتَهُمْ وَ سُرُورَهُمْ وَ أَذِقْنِی طَعْمَ فَرَجِهِمْ وَ أَهْلِکْ أَعْدَاءَهُمْ مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْس». (۲)
۳. اسحاق ابن عمار می‌گوید از امام صادق(علیه السلام) دعایی را نقل می کنند که در فرازی از آن چنین آمده است.« اللَّهُمَّ رَبَّ أَسْلَم صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ …». (۳)
پی نوشت:
(۱) سفینة البحار، حاج شیخ عباس قمّی، ج ۲، ص۴۹.
(۲) شیخ طوسی، تهذیب الأحکام، محقق و مصحح: موسوی خرسان، حسن، ج ۳، ص ۸۳ – ۸۴، دار الکتب الإسلامیة، تهران، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.
(۳) کلینى، محمد، الکافی، محقق و مصحح: غفارى، على اکبر، آخوندى، محمد، ج ۲، ص ۵۷۰، دار الکتب الإسلامیة، تهران، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.