مقابله با تهاجم فرهنگی ۱۳۹۱/۰۹/۱۵ - ۴۸۶ بازدید

لازم است بدانید که بر خلاف تصور شما اینطور نیست که فقط افراد کمی نسبت به تهاجم فرهنگی حساس باشند ،بسیارند افرادی که مثل شما از تهاجم فرهنگی رنج می برند اما نمی دانند چه باید بکنند واز کجا شروع کنند.ذکر این نکته نیز ضروری است که شما به اندازه وسع وتوان خود مسئولیت دارید ونه بیشتر اما انچه مهم است این است که شما به خوبی بتوانید وظایفتان را بشناسید عمل نموده ودیگران را نیز با وظایفشان اشنا کنید .
یکی از مهمترین راههای مقابله با تهاجم فرهنگی مبارزه فرهنگی است یعنی همانگونه که دشمن با تمام قوا وبه صورت نامحسوس به میدان مقابله امده است تک تک ما مسلمانان نیز وظیفه داریم به مبارزه متقابل بپردازیم

لازم است بدانید که بر خلاف تصور شما اینطور نیست که فقط افراد کمی نسبت به تهاجم فرهنگی حساس باشند ،بسیارند افرادی که مثل شما از تهاجم فرهنگی رنج می برند اما نمی دانند چه باید بکنند واز کجا شروع کنند.ذکر این نکته نیز ضروری است که شما به اندازه وسع وتوان خود مسئولیت دارید ونه بیشتر اما انچه مهم است این است که شما به خوبی بتوانید وظایفتان را بشناسید عمل نموده ودیگران را نیز با وظایفشان اشنا کنید .
یکی از مهمترین راههای مقابله با تهاجم فرهنگی مبارزه فرهنگی است یعنی همانگونه که دشمن با تمام قوا وبه صورت نامحسوس به میدان مقابله امده است تک تک ما مسلمانان نیز وظیفه داریم به مبارزه متقابل بپردازیم و همانطور که هنگام تهاجم نظامی، خود را اماده دفاع وفداکاری میکنیم در جبهه فرهنگی نیز باید با تمام امکانات به دفاع بپردازیم هر چند که ممکن است دشمن در این رویارویی پیشرفتهای قابل توجهی داشته باشد ، اما این دلیل بر عقب نشینی ما نمی شود وبرای جلوگیری از ضرر بیشتر باید هر چه زودتر دست به کار شویم.
اما راه این مبارزه چیست؟ در زیر به برخی از مهمترین راهکارهای مبارزه با تهاجم فرهنگی اشاره میشود :
1- سعی کنیم اسلام را بهتر بشناسیم ، رابطه خود را با خدا مستحکمتر نماییم ، مطالعات خود را در زمینه معارف اسلامی افزایش دهیم ، اعتقادات توحیدی خود را تقویت نماییم و شک و شبهات خود را با مراجعه به عالمان دینی برطرف نماییم قران شریف می فرماید : (علیکم انفسکم لایضرکم من ضل اذااهتدیتم)(سوره مائده ، آیه105)، هنگامی که شما هدایت شدید(یعنی فرهنگ دینی در شما تقویت شد) گمراهی گمراهان نمیتواند به شما ضرر رساند پس در درجه اول وظیفه ما این است که ایمان واعتقاد خود را تقویت نماییم چرا که قران به صراحت بیان می دارد در صورتی که مومنین دین خود را تقویت کنند تبلیغات گمراهان به هیچ وجه نمی تواند روی انان اثر گذارد .
2- امر به معروف ونهی از منکر را سرلوحه کار خویش قرار دهیم (البته با رعایت شروطی که در رساله های عملیه ذکر شده است ) اهمیت این فریضه تا انجاست که در حدیث امده است : تمامی واجبات الهی در مقایسه با این واجب همچون قطره ای در مقابل دریاست.
3-ترغیب وتشویق جوانان به شرکت در جلسات مذهبی مانند مساجد ، جلسات انس با قران وجلسات ذکر اهل بیت (ع) زیرا علت گرایش بسیاری از جوانان به اداب وفرهنگ غربی ، اشنا نبودن با تعلیمات مذهبی وفرهنگ اصیل اسلامی است .
4- تشویق جوانان به مطالعه کتابهای مفید ومذهبی.
5- توجه به نماز ومسجد وتشویق جوانان به این دو امر ،از انجا که نمازنقش بسیار مهمی در دوری انسان از فساد وتباهی دارد میتواند یکی از راههای مقابله با تهاجم فرهنگی به حساب اید.
قطعا اگر جوانان ما با مساجد ونماز انس بگیرند ولذت ارتباط با خداوند را درک کنند هیچگاه حاضر نمی شوند خود را با لذتهای حرام الوده سازند.
نماز انسان را می سازد،روح را تزکیه می کند ،قباحت منکرها را انطور که هست به ادمی نشان می دهد ،ادمی را از فساد وزشتی ها باز می دارد،نقشه های شیطان را نقش بر اب می کند و انسان را بر هوای نفس مسلط می سازد ،(ان الصلاه تنهی عن الفحشاء والمنکر)همانا نماز انسان را از بدیها وزشتی ها باز می دارد ،از این رو باید به جوانان توصیه کرد که ارتباط خود را با مسجد و نماز قطع نکنند و تلاش نمایند نماز را به موقع بخوانند تا لذت ذکر الهی و ارتباط با مبدا هستی که در خور مقایسه با هیچ لذتی نیست را درک کنند ودست اندرکاران امور فرهنگی باید زمینه ارتباط جوانان را با مسجد ونماز فراهم کنند تا از اسیب تهاجم فرهنگی در امان بمانند .زیرا دشمن هنگامی به تهاجم فرهنگی خود امیدوار است که بداند جوانان یک کشور از
مسجد ونماز ومعنویت فاصله گرفته اند.
در پایان ضمن آرزوی توفیقات الهی برای شما ، مشاوران این مرکز آماده پاسخگویی به شبهات پیرامون شما در زمینه های مختلف اعتقادی می باشند .

1-پایگاه اینترنتی تبیان زنجان.
2-www.hawzeh.net.
3-www.rasekhoon.net (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: 1/100129961)

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.