مقابله با وهابیت ۱۳۹۱/۸/۸ - ۲۶ بازدید

رسالت‌ها و بایسته‌ها در مقابل فرقه ضاله وهابیت چیست؟

وهابیت، از فرق نسبتاً نوپای اسلامی به شمار می‌آید. این مسلک که در زادگاه اسلام یعنی در عربستان رشد یافته است، به دلیل پشتوانه‌ قوی سیاسی و اقتصادی، در حال گسترش به دیگر نقاط بلاد اسلام است. از آنجا که این فرقه فاقد عمق عقیدتی و فکری اقناع کننده است، سرمایه گذاری عظیمی را بر روی تبلیغات به ویژه از نوع رسانه‌ای آن ترتیب داده است؛ به گونه‌ای که غافل شدن از آن می‌تواند اثرات مخرب غیر قابل جبرانی را برای نظام اسلامی به همراه داشته باشد. در این بیان هم متولیان فرهنگی و هم امنیتی باید راهکارهای تأثیر گذاری را به جهت مقابله و خنثی کردن تبلیغات فرقه وهابیت اتخاذ کنند. نوشته حاضر در پی ارائه فهرستی اجمالی از اقدامات لازم الاجراء هم در زمینه امنیتی و هم فرهنگی است:الف: به منظور توسعه زیر بنایی ظرفیت‌های امنیت نرم نظام، در قبال آفندهای فرقه ضاله وهابیت، بایسته است که ساختارهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران تدابیر زیر را مورد توجه قرار دهند:
ـ تبیین بسته سیاستی منسجم برای مهار تهدید‌های نرم افزاری در فضای مجازی
یکی از ظرفیت‌های مدیریت استراتژیک امنیت نرم، کاریست مناسب فناوری‌های نوین برای ارتقای ضرایب انتظامی امنیتی در فضای مجازی است. از آنجایی که بخش مهمی از تبلیغات رسانه‌ای فرقه وهابیت، در فضای مجازی سازماندهی می‌شود، لذا اتخاذ تدابیر مناسب و تبیین بسته سیاستی منسجم برای مقابله با آفندهای تضعیف کننده وحدت ملی در فضای سایبر، می‌تواند نقش مهمی را در مدیریت پیش رویدادی پیاده نظام‌های ناتوی فرهنگی در حوزه اندیشه ایفا نماید.
ـ تبیین نظام جامع دیپلماسی فرهنگی در ساختار امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران:
دیپلماسی فرهنگی، آن بخش از کار ویژه‌های فرهنگی است که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بر ضرایب امنیت ملی و یکپارچگی هویتی تأثیر گذارند. با توجه به اینکه، طبق رهنمود‌های رهبر فرزانه انقلاب، ناتوی فرهنگی دشمن به یکی از آفندهای مهم تهاجم نرم تبدیل شده است، بایسته است متولیان امر با تبیین نظام جامع دیپلماسی فرهنگی عمق استراتژیک اقتدار نظام در خارج از کشور را افزایش دهند. در این میان نقش وابسته‌های فرهنگی سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران بسیار پر رنگ است. وابسته‌های فرهنگی نقش یک فیلتر را در جلوگیری از تهاجم نرم یا شناساندن چهره واقعی سازمان‌های تروریستی وابسته به فرقه ضاله وهابیت ایفا می‌کنند.
ـ تهیه جدول نقشه ریسک سازمان‌های تروریستی نزدیک به اندیشه‌های وهابی‌گری:
یکی از لازمه‌های مدیریت استراتژیک امنیت نرم در برنامه پنجم و افق ایران ۱۴۰۴، رصد، اولویت بندی و تهدید سنجی آفندهای نرم افزاری است که می‌تواند از جانب برخی سازمان‌های تروریستی فرقه گرای مستقر در محیط امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بوجود آید. به همین منظور، ساختارهای اطلاعاتی، امنیتی، نظامی و انتظامی، بایسته است با رویکرد امنیت پژوهی استراتژیک، ضمن آسیب شناسی شطرنجی چینش سازمان‌های تروریستی فرقه‌گرا در میحط امنیت خارجی، راهبرد منسجمی را برای مقابله با آسیب‌های احتمالی تبیین کنند. در این راستا تهیه جدول ریسک آمایش گروه‌های تروریستی در محیط امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران نقش موثری را در بهینه سازی مدیریت استراتژیک تهدیدات نرم ناشی از سازمان‌های تروریستی فرقه‌گرا ایفا می‌کند. بویژه اینکه جهت گیری و مرامنامه عقیدتی سیاسی اکثر سازمان‌های تروریستی مستقر در شرق ایران، مبین تأثیر پذیری بالای آنها از بنیان‌های نظری وهابیت است. به عنوان مثال زیر بنای گروهک تروریستی جند الشیطان براساس آموزه‌های وهابیت و سلفی‌گری بنیان گذاشته شده و شیوه‌های عملیاتی آنان همانند سازمان القاعده است. این گروه به عنوان شاخه القاعده در ایرن و به رهبری عبدالمالک ریگی در استان بلوچستان پاکستان متمرکز بوده و برای عوام فریبی و مشروعیت بخشی به اقدام‌های تروریستی، نام جندالله را برای خود برگزیده و در ۲۷ آذر ۱۳۸۵ با ادعای حمایت از مطالبات اهل سنت بلوچستان، نام خود را به «جنبش مقاومت مردمی ایران» تغییر داد. لشگر طیبه و سپاه صحابه نیز دو سازمان تروریستی ضد شیعی و نزدیک به وهابیون هستند، که نگاه سطحی به تحرکات ایذایی آنان می‌تواند تهدیدهایی را برای اتباع ایرانی مقیم پاکستان بوجود آورد. نکته قابل تأمل،‌ارتباط میان گروهک تروریستی منافقین (سازمان مجاهدین خلق) با برخی سازمان‌های تروریستی وهابیون است. در همین رابطه، شاهزاده عربستان سعودی «بندر بن سلطان» که به مدت ۲۰ سال سفیر عربستان در آمریکا بود و به حمایت از گروه‌های تروریستی القاعده و فتح الاسلام شهرت دارد، در سال ۱۳۸۶ با حضور در کنگره مجاهدین خلق، مبلغ ۷۵۰هزار دلار به این گروه تروریستی کمک کرد. در این کنگره که در پادگاه اشرف برگزار شد شماری از سران حزب بعث، مأموران اطلاعاتی و شماری از اعضای القاعده و انصار السنت نیز حضور داشتند.
ـ بهره‌گیری مناسب از ظرفیت حوزه‌های علمیه:
آموزه‌های فرقه ضاله وهابیت در حوزه جنگ اندیشه تعریف می‌شود. به همین منظور حوزه‌های علمیه بایستی با گفتمان‌های فکری غالب، بستر شناساندن چهره واقعی این گروه را بوجود آورند.
توجه مدیران استراتژیک حوزه‌های علمیه بویژه حوزه علمیه قم، به عنوان یکی از ارکان معماری مهندسی فرهنگی کشور، به دور نمای اندیشه‌های فرقه‌ای مخرب و اتخاذ تدابیر بازدارنده مناسب در سند چشم انداز حوزه، می‌تواند نقش مهمی را در پیشگیری از تهدیدهای نرم افزاری عقیدتی، واگرایانه فرقه‌ای و بالتبع تقویت وحدت ملی ایتفا کند که تحقق آن مستلزم تعامل مستمر و پویا با شبکه کانون نخبگان حوزه و دانشگاه با هدف تبیین نقشه راه منسجم و استراتژیک در ساختار مدیریت نرم افزاری سند چشم انداز حوزه است.
حوزه‌های علمیه جمهوری اسلامی ایران همسو با نهادهای اطلاعاتی امنیتی نقش محوری را برای مقابله با عقاید انحرافی ایفا می‌کنند. به همین منظور حوزه علمیه قم بایستی در تبیین سند چشم انداز حوزه، نوع، دامنه و عمق تهدیدهای ناشی از وهابیت در محیط امنیتی ایران را به دقت مورد کنکاش قرار دهد.
ب: اما در زمینه‌های فرهنگی نیز راهکارهای زیر پیشنهاد می‌گردد:
ـ تشکیل مراکز مختلف وهابیت شناسی و سلفی شناسی برای تربیت متخصصان در این زمینه؛
ـ برجسته کردن اختلافات سلفیان با یکدیگر و اختلافات درون این جریان‌ها؛
ـ تبیین مسائل اعتقادی مانند شفاعت و مستدل کردن انحراف تفکر تکفیری و تقویت تفکر سلفی اعتدالی؛
ـ تقویت ارتباط با سلفی ضد تکفیری؛
ـ تبیین تشیع و ضدیت زدایی از شیعه؛
ـ آموزش مدیران فرهنگی و دستگاه‌ها در زمینه وهابیت و سلفی‌گری.
منبع: نشریه مرزبان نامه؛ رصد آخرین تحولات ادیان و مذاهب، شماره ۲، معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.