مقام ابدال-مقام امام خمینی(ره) ۱۳۸۶/۰۵/۰۲ - ۳۸۶۹ بازدید

ابدال چه کسانی هستند و آیا مقام عرفانی امام خمینی(ره) از آنان بالاتر است و آیا امام جزء ابدال بوده اند؟

اصطلاحی داریم بین عرفا و صوفیه به نام «ابدال». ابدال را این گونه معنی کرده اند: «بعضی می گویند تسمیه ایشان به ابدال از آن جهت است که حق سبحانه ایشان را قوتی داده که چون خواهند به جایی روند و بنا بر باعثی خواهند که صورت ایشان در این موضع بود [و باقی بماند] مشخص مثالی بر صورت خود در آن موضع بگذارند بدل خود، اما جماعتی که بدل ایشان شخص مثالی پیدا شود به اراده ایشان آنها را ابدال نگویند و بسیاری از اولیاء چنین باشند»(1).
از عبارات فوق استفاده می شود که عده ای به نام ابدال وجود دارند که می توانند بدل مثالی خود را ایجاد کنند و در جای خویش گذارند، و خود به جای دیگر روند، اما این قدرت و توان برای هر کس وجود ندارد، بلکه تعداد ابدال محدود است که در روایات نیز به آنها اشاره شده است. در روایتی که از منابع اهل سنت نقل شده است تعداد «ابدال» را 50 نفر دانسته است(2) و از ابن ابی الحدید معتزلی نقل شده است که ابدال 40 نفر «اوتاد» 70 نفر و «قطب» یک نفر می باشند(3).
از شیخ کفعمی نقل شده است که زمین خالی از «قطب» (امام) و چهار «اوتاد» و چهل «ابدال» و هفت «نجیب» و سیصد و شصت «صالح» نیست و «قطب عالم» همان مهدی(عج) است(4).
مجموع سخنان پیش گفته می رساند که عده ای در هر زمان به نام «ابدال» وجود دارند که می توانند بدن مثالی خود و فرد شبیه خویش را بسازند و در جای خود گذارده خود در محل دیگر حضور پیدا کنند و این افراد انسان های معمولی نمی توانند باشند باید انسان های در سطح بالایی از معنویت و ارتباط با خداوند باشند.
در مورد امام خمینی رض گفتنی است لازم نیست در مورد ایشان اثبات کنیم که از ابدال بوده اند یا نه، کمالی که ایشان داشتند بسیار برتر از قدرت بدل سازی ابدال است. ایشان توانستند در زمان خاصی تاریخ طولانی ستم شاهی را در ایران نابود سازند و انقلاب فرهنگی بزرگی را در دل و جان ملت ایران بنیان گذاری نماید. کاری که در طول تاریخ بی نظیر بوده است.
------------------
پی نوشت ها:
1. تهانوی، محمد علی، موسوعه کشاف اصطلاحات الفنون، بیروت: مکتبه لبنان، ناشرون، چاپ اول، 1996، ج 1، ص 87 متن و پاورقی.
2. محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج 13، ص 402.
3. همان، ص 114، ج 51، ذیل روایت 10.
4. همان، ج 53، ص 301.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.